ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
СМЕРТЬ МОЖНА ВІДКЛАСТИ!
30.03.2010 / Газета: Трудова слава / № 12 / Тираж: 4714

Рак молочної залози, діагностований на ранніх стадіях, виліковується у 94% випадків

За статистикою рак молочної залози в Україні займає перше місце серед онкозахворювань. За останні 10 років кількість хворих збільшилась вдвічі, у нашій країні лікарі щорічно реєструють більше 15000, в області — близько 600 нових випадків захворювання. Погодьтесь, ці цифри не додають оптимізму. Та коли рак виявлено на ранній стадії, коли жінка готова боротись з хворобою і хоче жити, — шанси видужати збільшуються у багато разів. При своєчасній діагностиці і правильному лікуванні повне видужання практично гарантовано, якщо ж згаяти час, можна втратити життя. Смертність від раку грудей могла б бути значно нижчою, якби у всіх країнах проводились масові профілактичні обстеження населення (скринінг). Оцінка демонстраційних програм скринінгу, заснованого в основному на використанні мамографії, показала, що смертність від раку грудей серед жінок, які брали участь в обстеженні, виявилась на 30-50 % нижчою у порівнянні з тими, хто не обстежувався. Країни, в яких на державному рівні протягом багатьох років проводяться загальнонаціональні програми скринінгу, котрі разом з мамографією включали лікарське обстеження молочних залоз і навчання жінок прийомам самообстеження, характеризуються стійким зниженням смертності. В Україні, на жаль, така програма поки що відсутня і, перефразувавши класика, доводиться констатувати, що спасіння хворої — справа рук її самої...

Рак грудей у новотройчанки Галини виявили 10 років тому, коли їй було 45. Вірніше, ущільнення в молочній залозі знайшла вона сама; коли приймала душ. На другий день звернулась у районну лікарню. Медсестрою онкокабінету тоді працювала Євгенія Григорівна Дейнеко, нині покійна. Саме вона першою підтвердила здогади Галини: «З імовірністю 99% це — рак». Те, що тоді відчула новотройчанка, вона нині називає словом «шок». Каже, їй важко було повірити, що це сталось саме з нею. Та ще й невідомо звідки з'явилась та напасть! Галині дали направлення до обласної лікарні, де жінці зробили біопсію і, знайшовши ракові клітини, підтвердили діагноз. Ще сутужніше стало новотройчанці: від знайомих вона знала, що жінок з раком грудей чоловіки кидають дуже часто, тож дуже переживала за своє сімейне щастя. Воно ж виявилось справжнім: у боротьбі з хворобою жінку підтримали чоловік, брат та син. Завдяки такій підтримці вона відчула у собі таку впевненість, що на операцію до обласної лікарні їхала не те що без вагань, а й з великим оптимізмом. Це допомогло вижити і видужати. Рік після операції з видалення пухлини за здоров'ям новотройчанки стежили обласні лікарі, рік проходила вона променеву терапію. Після того лікарі на комісії дали їй другу групу інвалідності, далі — третю, а потім... скасували. «Вам можна йти на легку працю», — сказали. Мабуть, не знали послідовники Гіппократа, як працюється жінкам після таких операцій. Оскільки разом з раковими клітинами вирізається м'яз, рука з боку оперованої молочної залози майже не піднімається, непокоїть, болить. «Навіть на городі не можу працювати, -бідкається моя співбесідниця. -Допомагає чоловік». Та все ж радіє, що вижила. А рідних після перенесеного любить ще більше...

Здіагнозом рак молочної залози живуть не лише 103 мешканки нашого району, а й дуже багато хворих по всьому світу. Серед них — і ті, чиї імена всесвітньовідомі. З хворобою продовжують успішно боротись американські співачки Анастейша, Шеріл Кроу, Карлі Сімон, Меліса Езерайдж, австралійські — Кайлі Міноуг і Олівія Ньютон-Джон, британські — Сонік і Маріан Фейтфул, олімпійська чемпіонка з фігурного катання, американка Пегі Флемінг, дружина колишнього Президента США Рональда Рейгана Ненсі, кіноактриса, зірка фільму «Секс у великому місті Сінтія Ніксон. Більше ЗО років продовжує боротьбу з раком грудей колишня перша леді Америки, дружина колишнього президента Джеральда Форда Бетті, чий приклад дає надію всім хворим. Жінкам з таким діагнозом допомагають і італійські моделі Надя Річі, Олівія Тоскані та Моніка Гуеріторе, які, продовжуючи боротись з раком грудей, стали обличчям проекту «Нульова смертність»: синьйори добровільно сфотографувались оголеними по пояс для рекламних плакатів. Всі ці знаменитості залишились живими, бо рак молочної залози в них виявили на ранніх стадіях розвитку. А це, як підрахували вчені, дозволяє вилікувати 94% таких хворих.

«Профілактика виникнення раку молочної залози полягає передусім у тому, щоб своєчасно знайти і почати лікування хронічних захворювань, які мають назву тередпухлинних», — нагадує онколог Нрвотроїцької райлікарні Ігор БІЛИЙ. Існує декілька методик самообстеження, які різняться пише нюансами, але найбільш часто лікарі-онкологи рекомендують наступну.

Перш ніж почати митись або приймати ванну, треба оглянути зняту сорочку і бюстгальтер, щоб встановити, чи нема на них яких-небудь плям (без кольору, жовтих або кров'янистих) у тих місцях, де вони торкаються сосків.

При огляді молочної залози звернути увагу перш за все на сосок: чи нема змін його форми і вигляду (втягування, почервоніння), чи не мокне шкіра навколо нього, чи немає висипів. Обережно спробувати видавити з соска виділення.

Звернути увагу, чи еластична шкіра молочної залози, чи збирається вона у складку, чи нема на ній ущільнень, котрі нагадують лимонну кірку.

Роздягнувшись до пояса, стати перед дзеркалом з опущеними руками. Подивитись, чи однакові молочні залози за своєю формою і розміром, чи на одному рівні розміщені їхні межі. За умови здорового стану на них не повинно бути ніяких опуклостей, вузлів чи втягувань. Після цього слід підняти руки і поглянути, чи не стануться які-небудь зміни.

Так само обстежується інша молочна залоза і підпахвова западина.

«Найважливіша мета само-обстеження полягає не стільки у пошуку раку грудей, скільки у підтвердженні його відсутності, — нагадує Ігор Білий і рекомендує жінкам систематично (щомісяця), через тиждень після закінчення менструації, обстежувати молочні залози. Але обов'язково потрібно пам'ятати про те, що на ранніх стадіях практично немає якогось обов'язкового симптому, котрий би підтверджував чи заперечував саме рак молочної залози. Тому дуже часто лікарям доводиться використовувати низку додаткових (інструментальних) методик-біопсію з цитологічним дослідженням, ультразвукове дослідження (УЗД), мамографію тощо.

Забір клітин для біопсії виконують з допомогою тонкої голки. Якщо необхідний більший зразок, під місцевим наркозом виконують пункціонну біопсію. Якщо вона не дозволяє встановити точний діагноз, під загальним наркозом виконують резекціонну біопсію, під час якої пухлина для уточнення діагнозу видаляється повністю. Єдиним недоліком цієї процедури є те, що виконують її лише в обласній лікарні. А от ультразвукове дослідження мешканкам району цілком доступне. «На початку року рай-лікарня отримала новий апарат УЗД і будь-яка жінка може на ньому обстежитись», — каже онколог. За його запевненням, жінкам віком до 40 років за відсутності патології УЗД грудей необхідно робити раз на один-два роки. Після 40 — раз на один-два роки необхідно проходити мамографію, після 50 -щорічно. «Однак мамографа у районній лікарні немає. — бідкається Ігор Анатолійович.! По-перше, згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров'я України один мамограф повинен обслуговувати 30000 дорослого жіночого населення, а у районі всього мешканців близько 37000. По-друге, якби навіть райлікарня, не чекаючи апарата з Києва, сама захотіла його купити, то не змогла б цього зробити через значну дороговизну — один мамограф, за словами Ігоря Білого, коштує близько 200000 гривень. Проте ситуація зовсім не безвихідна — всіх жінок, котрі бажають пройти мамографію, новотроїцькі лікарі направляють у Генічеськ.

«Серед наших пацієнток новотройчанок досить багато, — каже мамолог Генічеської районної лікарні Анатолій ШАМРАЙ. — Мамограф маємо сучасний, працює він за тепловим принципом, надчутливий, тож знімки отримуємо дуже якісні. Мамографія, за словами Анатолія Андрійовича, є одним з провідних та ефективних методів ранньої діагностики раку грудей. Цей метод дозволяє виявити вогнище пухлини розміром від 0,3 см, а також диференціювати злоякісні та доброякісні пухлини. Іншими словами, рентгенівський знімок грудної залози показує групи або скупчення аномальних клітин, які занадто малі, щоб їх можна було виявити за допомогою самообстеження», — каже мамолог. Знімок отримують за рахунок того, що рентгенівські промені відбиваються від мікрокальцифікатів — дрібних відкладень кальцію, котрі можуть бути ознакою ранньої стадії раку. Не дивлячись на те, що таке випромінювання називають жорстким, жінкам, за словами Анатолія Шамрая, хвилюватись не треба: сучасна мамографія використовує настільки низькі дози опромінення, що у самій процедурі не міститься абсолютно ніякого ступеню ризику. Хоча деякі лікарі вважають, що ризик все-таки є, але користь від мамографії його «перекриває.

Окрім наших землячок, генічеський мамограф обслуговує і мешканок сусіднього, Іванівського, району. Все, що потрібно для того, аби зробити мамограму, — направлення онколога чи мамолога. Процедура, за запевненням Анатолія Андрійовича, є досить швидкою і (увага!) абсолютно безкоштовною. Єдиною проблемою є те, що жінкам довго доводиться чекати результатів: оскільки знімки «читають» лише два лікарі — мамолог і рентгенолог, повні описи з'являються лише в кінці дня, а жінкам видаються наступного ранку. Проте гостям з інших районів за їхнім проханням йдуть назустріч: поки жінки прогулюються по- Генічеську (море і набережна там красиві у будь-яку пору року!), лікарі без перерви на обід «читають» знімки. Практикують і інший варіант: жінка проходить мамографію і їде додому, а результати Анатолій Шамрай наступного дня передає онкологу того району, звідки приїхала пацієнтка.

«Процедура мамографії досить проста і триває близько 15 хвилин, — доповнює розповідь лікаря рентген-лаборант Генічеської районної лікарні Юлія МОГИЛЕВСЬКА. — Все, що потрібно від жінки — це роздягтись по пояс». Зазвичай робиться по два знімки кожної залози — збоку та спереду. Але іноді потрібні знімки, зроблені під іншим кутом: коли зображення є нечітким або огляду заважають щільні тканини...

«Нехай жодне із досліджень не виявить у ваших грудях будь-якої патології. Просто через те, що її там немає, — щиро бажає жінкам онколог Ігор Білий. Для цього радить представницям прекрасної статі дотримуватись деяких не надто складних правил. По-перше, жінка обов'язково повинна зберегти першу вагітність і мати пологи. Переривання першої вагітності часто призводить до запалення придатків матки і безпліддя, р які у свою чергу порушують гормональний обмін. Позитивно діють на функцію молочних залоз І повторні вагітності та відмова від абортів. З самого першого дня вагітності у організмі починається перебудова. Запускається процес, розрахований на два довгих роки (вагітність і годування). Після аборту ж настає збій гормональної системи. Особливо великий ризик розвитку раку у тих дівчат, котрі зробили аборт до 18 років.

Вчені підрахували, що ризик раку грудей додатково зменшується на 7% на кожні пологи. На годування дитини грудьми припадає 2/3 частини у зниженні рівня захворюваності. Воно зменшує ризик захворіти раком молочної залози на 4,3 % на кожний рік. годування, незалежно від кількості дітей. Природою жінці призначено народжувати і годувати дітей грудьми, нагадує Ігор Анатолійович. Однак сучасна жінка, народивши єдину дитину, поспішає вийти на роботу. Але ендокринна система, незалежно від кар'єрних планів, працює, аби виконати завдання природи. Раніше життя жінок було узгоджено з цими ритмами: протягом всього репродуктивного періоду вони виношували дітей, годували їх грудним молоком до двох-трьох років. Груди постійно працювали і не знали, що таке рак. Зрозуміло, що повернення а минуле неможливе і лише одиниці роблять народження і виховання дітей сенсом життя. Але годувати дитину до півроку (а краще — до 9-10 місяців) можна і потрібно. За словами онколога, варто відкласти черговий крок по кар'єрній драбині на півроку заради того, щоб через 25-30 років дочекатись онуків.

Негативний вплив на здоров'я молочної залози справляють стреси. Вихід — потрібно знайти сенс життя. Хибний вихід — жінки починають «покращувати» своє самопочуття нікотином, а деякі — навіть алкоголем. Це, нагадаємо, також допомагає розвитку раку. Так само, як і надлишкова вага. Якщо вона є, потрібно схуднути. Лікар взагалі радить всім жінкам дотримуватись низькожирової дієти, де жир не перевищує ЗО % від суми калорій щоденного раціону. Для цього потрібно вживати пісне м'ясо, рибу, якісний маргарин замість масла, молочні продукти з низьким процентом жиру, включати в щоденний раціон побільше овочів і фруктів, свіжо-вичавлених соків. Існує і спеціальна антиракова дієта, яку розробив нідерландський лікар Корнеліус Моерман. До неї входять зернові, крупи, хліб з борошна грубого помелу (виключаються борошно дрібного помелу і всі продукти, виготовлені з нього: хліб, макарони, здоба, тістечка, соуси), молоко і молочні продукти (за винятком сирів з великим вмістом жиру і солі), яєчні жовтки, всі овочі.

Допоможуть і регулярні заняття спортом. Згідно з даними досліджень Роуз Фріш з Гарвардського університету, частота раку грудей серед спортсменок і осіб, які займаються спортом, на 35 % менша, ніж у неспортивних жінок. Не корисне для молочних залоз постійне носіння бюстгальтера. Особливо шкідлива тісна білизна. Дами з пишним бюстом обов'язково повинні дати грудям «подихати» хоча б вдома. Наступне правило: оскільки на розвиток раку впливають мікротравми, уникайте їх. Зокрема, у натовпі прикривайте груди руками. Нарешті остання рекомендація призначена для літньої пори, яка невдовзі прийде. Сонячне світло може стимулювати розвиток патологій грудей. Тому на пляжі краще засмагати у розсіяних променях, у тіні і обов'язково в купальнику...

«Так, людина смертна, але це було б ще півбіди. Погано те, що вона іноді раптово смертна, ось у чому фокус», — говорив булгаковський Воланд. Проте раптової смерті, причиною якої може бути рак молочної залози, жінка цілком може уникнути. Тож, бережіть себе, наші любі і кохані!

Післямова: доки матеріал готувався до друку, надійшла трагічна звістка з Москви. Там на 64-ому році життя померла знаменита співачка, народна артистка Росії Валентина Толкунова. Причиною її смерті став рак молочної залози...

Автор: Андрій БЕЙНИК


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту