ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
ЗАЧЕКАЙМО ДРУГОГО КВАРТАЛУ
30.03.2010 / Газета: Трудова слава / № 12 / Тираж: 4714

Чи скоро поліпшиться бюджетне фінансування

На щотижневих апаратних нарадах у голови районної держадміністрації останнім часом все гостріше звучать скарги та нарікання керівників бюджетних організацій: відсутність державного та місцевих бюджетів надзвичайно ускладнює їх роботу, породжує додаткові труднощі, конфліктні ситуації з постачальниками та підрядниками, додає напруги у повсякденних клопотах.

- Відсутність постійного бюджету призводить до того, що ми навіть за позабюджетні кошти не можемо купити, наприклад, два холодильники, які терміново потрібні, — розповідає головний лікар райлікарні Олександр Тимченко. — Є проблеми з пільговим зубопротезуванням, слуховими апаратами, безплатними рецептами, адже невідомо, яка сума на ці цілі буде виділена з районного бюджету.

Крім того, з минулого року залишилось 557 тисяч гривень кредиторської заборгованості — ми не розрахувались до кінця року, як було передбачено договорами, за придбані вікна для хірургії, апарат УЗД, іншу апаратуру, за ремонти, надані послуги. Якби вчасно оплатили, могли б зараз знову у борг брати товари, виконувати роботи. А так доведеться зупиняти ремонт інфекційного та хірургічного корпусів. Дехто з кредиторів вже погрожує позовами до Суду по стягненню боргу.

Коментує ситуацію начальник фінансового управління райдержадміністрації Валентина Муравйова:

- Як відомо, Державний бюджет країни на 2010 рік і, відповідно, районний та сільські, селищні бюджети досі не прийняті. Зараз ми працюємо за тимчасовим розписом видатків, затвердженим на перший квартал 2010 року. Згідно з Бюджетним кодексом, щомісячні видатки не можуть перевищувати 1/12 частину минулорічного обсягу бюджету. У першу чергу фінансуємо захищені статті, а саме: заробітну плату з нарахуваннями, оплату енергоносіїв, медикаментів та продуктів харчування. Бюджетним кодексом забороняється при тимчасовому розписі здійснювати капітальні видатки.

Ситуація наприкінці минулого року ускладнилась через несвоєчасне надходження дотації вирівнювання з державного бюджету. Фінансове управління не мало змоги профінансувати зареєстровані фінансові зобов'язання. Але в останній операційний день, ЗО грудня, до управління Держказначейства були надані розпорядження на фінансування з / районного бюджету по захищених та незахищених статтях видатків. Всі розпорядники та одержувачі коштів були повідомлені про проведення фінансування та надали в управління Держказначейства платіжні доручення на перерахування грошей. Однак управління Держказначейства не виконало розпорядження і кошти у сумі 1091,9 тис. грн. не зарахувало на рахунки розпорядників, про що навіть не повідомило райдержадміністрацію. Слід, зазначити, що протягом грудня Держказначейство постійно зволікало із виконанням платіжних доручень розпорядників коштів місцевих бюджетів, що призвело до значної заборгованості, яка на початок року склала 1348,5 тис. грн.

Однак, незважаючи на всі ці бюджетні перипетії, заклади охорони здоров'я, освіти, культури району працюють у звичному режимі. Захищені статті видатків фінансуються стовідсотково. У нас немає заборгованості із заробітної плати. Як і передбачено законодавством, з 1 січня виплачується 20-процентна надбавка до ставок педагогам, доплати за стаж медичним працівникам, підвищена зарплата бібліотекарям.

- На жаль, тимчасовий бюджет не дає права фінансувати районні програми, яких у нас понад десяток, — додає заступник голови райдержадміністрації Анжеліка Балан. — Це теж створює певні труднощі. Не виділяються кошти на програми профілактики туберкульозу, відшкодування пільг інвалідам по послугах зв'язку та ін. Програми підтримки ветеранів війни, «чорнобильців», «афганців» приймаються на один рік. Доки немає бюджету, не затверджуються ці програми на нинішній рік і, відповідно, не фінансуються. А, скажімо, річниця виведення військ з Афганістану відзначалася у лютому. Виручили спонсори. Річниця Чорнобильської аварії — у квітні. Невдовзі 65-а річниця Перемоги у Великій Вітчизняній війні, традиційні щорічні виплати допомоги фронтовикам. Безперечно, відзначення цих дат будуть. А ось якими зусиллями і коштами — велике питання. З цієї ж причини немає зараз змоги надавати матеріальну допомогу громадянам на лікування.

Новий президент та прем'єр-міністр запевняють, що Державний бюджет на 2010 рік буде прийнятий у квітні. Якщо це станеться, то ситуація одразу поліпшиться.

Можна сказати, що прийняття бюджетів очікують всі. Хтось отримує зарплату, інші — соціальні допомоги, багато хто має право на пільги та відшкодування. Ось тільки чи всі морально і матеріально готові жити в очікуванні і невизначеності ще й у другому кварталі?

Автор: Любов БРУСИК


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.048
Перейти на повну версію сайту