ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Підбили підсумки роботи, визначили завдання
30.03.2010 / Газета: Рідний край / № 13 / Тираж: 1147

Про те, яким для медичних працівників району був 2009 рік та про перспективи розвитку медичної галузі у 2010 році сьогодні у рубриці «Слово керівника» розповідає головний лікар Верхньорогачицької центральної районної лікарні М.І. СИНЬООКИЙ.

В останні 19 років в районі відбувається явно негативна динаміка в демографічних процесах, яка набула характеру катастрофічної кризи — висока загальна смертність (одна з найвищих в області), в тому числі і в працездатному віці, низька народжуваність і, відповідно, високі від'ємні показники природного руху. У 2009 році в районі померло 249 осіб, народилось 127, у 2008 році померло 244, народилось 136, у 2007 році померло 279, народилось лише 121, у 2006 році померло 268 осіб, народилось — 131, тобто з року в рік в районі помирає вдвічі більше людей, ніж народжується.

Населення району за останні 19 років зменшилось з 15,9 до 12, 762 тис. чоловік. Наявність негативних демографічних процесів за останні роки має соціальне походження у зв'язку з неблагополучною економічною ситуацією в Україні. Так, низька народжуваність в районі (як і в цілому по області та в Україні) обумовлена нестабільністю соціально-економічного розвитку, безробіттям, недостатнім рівнем грошового забезпечення сім'ї, старінням населення, зменшенням кількості шлюбів. Більш високі показники середньої смертності, ніж в середньому по області, обумовлені більш високою питомою вагою в районі людей похилого віку.

Діюча мережа лікувально-профілактичних закладів району складається з центральної районної лікарні, райсанепідемстанції, Первомаївської амбулаторії загальної практики — сімейної медицини, Ушкальської сільської лікарської амбулаторії та 13 фельдшерсько-акушерських пунктів. В районі працюють 24 лікарі, 2 середніх медичних працівника. У 2009 році 8 лікарів підвищили свою кваліфікацію в інститутах вдосконалення та 2 лікарів — на курсах інформації та стажування при обласних медичних закладах. Також у 2009 році підвищили свою кваліфікацію 40 середніх медпрацівників. В центральній районній лікарні вакантні посади лікаря-лаборанта та офтальмолога, лікар-отоларинголог знаходиться у відпустці по догляду за дитиною. Не укомплектовані медпрацівниками Георгіївський та Кожум'яцький фельдшерсько-акушерські пункти.

Як і в попередні роки, у 2009 році центральна районна лікарня працювала в умовах дефіциту коштів, бюджетне фінансування було нижче від потреби, особливо на харчування та медикаменти. Більшу частину в структурі бюджетного фінансування складала заробітна плата, на всі інші витрати для забезпечення життєдіяльності фінансів виділялось недостатньо. Всього у 2009 році на охорону здоров'я було виділено 4048,7 тис. грн. Фактичні видатки на медикаменти та перев'язувальні матеріали у 2009 році становили 97,9 тис. грн., або 1,7 грн. на 1 ліжко-день, на продукти харчування — 40 тис. грн., або 2,1 грн. на 1 ліжко-день. В цих умовах адміністрація ЦРЛ більш наполегливо працювала над залученням позабюджетних коштів. У 2009 році на спецрахунок надійшло 339,5 тис. грн. позабюджетних коштів. Витрати бюджетних коштів в розрахунку на 1 жителя району у 2009 році склали 363,39 грн.

На закупівлю ліків для надання невідкладної медичної допомоги у 2009 році сільські та селищна ради виділили: Первомаївській лікарській амбулаторії — 1500 грн., Ушкальській лікарській амбулаторії — 1080 грн., Саміилівському ФАПу — 800 грн., Переможському — 600 грн., Зеленівському — 600 грн., Вишневському — 300 грн., Павловському — 800 грн., Бережанському — 700 грн., Михайлівському та Новознам'янському ФАПам — по 400 грн., Кожум'яцькому та Чистопільському — по 300 грн:, Бабинському та Нижньорогачицькому ФАПам — по 250 грн.

Залишаються неакредитованими Ушкальська сільська лікарська амбулаторія — п будівля потребує капітального ремонту, Бабинський ФАП — відсутність телефонізації та сухожарової шафи, Георгіївський ФАП — відсутність телефонізації та неукомплектованість посади фельдшера. В той же час виконання завдань по зміцненню матеріальної бази лікувально-профілактичних закладів району пов'язане з великими труднощами, які викликані дефіцитом бюджетних асигнувань. Не скрізь проводився ремонт там, де він був необхідний, особливо нагального капітального ремонту потребує будівля Ушкальської лікарської амбулаторії.

Всього у 2009 році в стаціонарі центральної районної лікарні проліковано 2776 хворих. Інтенсивність та рівень лікувально-діагностичного процесу в стаціонарних відділеннях ЦРЛ у 2009 році, як і в попередні роки, мали прямий зв'язок з матеріальною забезпеченістю хворих, через недостатнє бюджетне фінансування. Впроваджуються стаціонарнозамінюючі форми надання, медичної допомоги хворим. Так, в денних стаціонарах при амбулаторно-поліклінічних закладах у 2009 році було проліковано 686 хворих, в стаціонарах на дому — 448 хворих. Щодо питання надання термінової медичної допомоги і безпосередньо відділення «швидкої», необхідно відмітити, що в районі спостерігається невисокий рівень звертання населення за швидкою медичною допомогою. Середньодобове навантаження на бригаду швидкої медичної допомоги у 2009 році становило 7,1 виїздів, всього було зроблено 3347 виїздів.

У минулому році в районі, як і влопередні роки, не працював виїзний флюорограф (за виключенням села Чистопілля), у зв'язку з чим виконання плану по охопленню населення флюорографічним методом обстеження не виконано. Протягом 2009 року було обстежено всього 5065 осіб (77,3%). Виявлено 16 випадків туберкульозу, троє хворих померло.

Потребує поліпшення робота по наданню психіатричної допомоги хворим. В наркологічному кабінеті перебувають на диспансерному обліку 264 хворих на алкоголізм та 7 хворих на наркоманію. З проблемою наркоманії в нашому районі тісно пов'язана проблема ВІЛ/СНІДу. Число ВІЛ-інфікованих в районі -ЗО, з них хворі на СНІД — 2, протягом року взята під нагляд 1 особа. В 60% випадків зараження ВІЛ-інфекцією у хворих виникло під час внутрівенних введень наркотичних речовин.

Вирішення багатьох питань удосконалення медичного-обслуговування населення району при існуючій державній системі охорони здоров'я має безпосередню залежність від поліпшення фінансового забезпечення ЦРЛ. В першу чергу це зміцнення матеріально бази, поліпшення медикаментозного забезпечення, харчування хворих, придбання сучасних технічних засобів з метою розширення діапазону методів лабораторної та функціональної діагностики, а також по лікуванню хворих і т.і.

У 2010 році потребують нагального вирішення укомплектування медпрацівниками Георгіївського та Кожум'яцького фельдшерсько-акушерських пунктів, проходження акредитації Ушкальської сільської лікарської амбулаторії та Бабинського ФАПу, а також капітальний ремонт Ушкальської СЛА, забезпечення и автотранспортом та медичним обладнанням. На порядку денному стоїть також питання газифікації центральної районної лікарні, завершення капітального ремонту інфекційного відділення, ремонт пологового та хірургічного відділень ЦРЛ.

Потребує поліпшення бюджетне фінансування, зокрема по медикаментозному та матеріально-технічному забезпеченню закладів охорони здоров'я, досягнення гарантованого державного обсягу безоплатної медичної допомоги, забезпеченню дітей та підлітків ліками при амбулаторному лікуванні на пільговій основі і т.і:

Першочергові ж завдання керівництва ЦРЛ будуть спрямовані на мобілізацію колективу по активізації людського фактору, підвищення ефективності і раціонального використання наявних сил і засобів, удосконалення форм і методів управління та вирішення головних проблем щодо поліпшення медичної допомоги населенню району.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту