Про це говорили на засіданні районної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу. яку очолює перший заступник голови райдержадміністрації Сергій Кульчиковський
Зі станом реалізації державної політики з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу у Скадовському районі ознайомила присутніх директор Скадовського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Ліна Буг.
На 1 січня 2010 року на території району зареєстровано 115 осіб з ВІЛ-інфекцією. За 2009 рік виявлено 39 осіб з ВІЛ -інфекцією. .Серед хворих 5 осіб уже мають СН ІД, у 1 б інфікованих виявлено і ВІЛ, і туберкульоз. 85% хворих -це особи від 25 до 49 років. Частіше виявляють хворобу в жителів міста (60%), 40% зареєстрованих складають сільські жителі. Парентеральний шлях зараження становить 50%, статевий — 42%, 2% становить інфікування від матері до дитини. Тільки 9 хворих із тих, які перебувають на обліку, отримують антивірусну терапію.
Подолати проблеми, які вже давно перестали бути суто медичними й набули статусу соціальних, неможливо без підтримки суспільства.,
Так для профілактики туберкульозу постійно залучаються до роботи голови сільських та селищної рад, які організовують осіб, які не обстежені на флюорографі, або тих, які ухиляються від обстеження. Є недостатньою соціальна підтримка незабезпечених громадян, тому треба більш активно залучати громадські організації, адже є досвід благодійних обідів, роздачі продуктових пайків та інших ініціатив, як методів зацікавлення людей до профілактики та контрольованого лікування.
Для розширення доступу уразливих груп населення до профілактики ВІЛ-інфекцііСНІДу у районі впроваджуються різноманітні сучасні методи: працюють кабінети «Довіри», пункти обміну шприців зі споживачами ін'єкційних наркотиків, проводиться консультування за принципом «рівний — рівному» у групах взаємопідтримки.
Соціальну підтримку та супровід ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД надають соціальні працівники, юристи та психологи неурядових, громадських та релігійних організацій, що фінансуються за кошти міжнародних благодійних фондів які тісно співпрацюють із закладами охорони здоров'я, соціальною службою для сім'ї, дітей та молоді, управлінням у справах сім'ї та молоді райдержадміністрації.
Про узгодження дій між установами та організаціями щодо проведення місячника боротьби з туберкульозом та ВІЛ-інфекцією/ СНІДом розповіли на нараді завідуюча районною поліклінікою Людмила Кравченко та заступник головного лікаря центральної районної лікарні з медичного обслуговування населення району, заступник голови координаційної ради Алла Хмельова.
Про стан обстеження дітей та підлітків методом проб Мату та населення району на туберкульоз доповів на нараді завідуючий епідеміологічним відділом ДЗ «Районна санепідемстанція» Анатолій Пав лиш. За його словами, захворюваність на туберкульоз у районі в минулому році зросла на 18%. Захворіли 47 осіб проти — 39 у 2008 році. Уже в нинішньому році взято на облік 8 хворих. Нині у районі 80 вогнищ туберкульозної інфекції, де проживає 128 контактних: 52 дітей, б підлітків та 70 дорослих. Один контактний дорослий захворів на туберкульоз. Але не завжди вогнища забезпечуються дезинфікуючими засобами для проведення поточної дезинфекції.
Боротьба з туберкульозом полягає у своєчасному виявленні хворих та їх лікуванні. А лікувально-профілактичні установи району недостатньо забезпечені сучасним діагностичним обладнанням, особливо рентгенологічним.
Не раз на засіданнях ради з протидії туберкульозу та ВІЛ- інфекції/СНІДу лікарі піднімали питання про необхідність обов'язкової туберкулінодіагностики дітей. А в разі відмови від проби Манту, медики вимагали не допускати необстежених дітей до навчання й заборонити відвідування дошкільних дитячих закладів. «Туберкулін не містить саму бактерію, тому його введення не може викликати захворювання. Цей препарат абсолютно безпечний», — запевняють лікарі.
Деякі ж батьки, налякані висвітленими у ЗМІ прикладами ускладнень після вакцинації, вважають обов'язкове проведення туберкулінодіагностики й БЦЖ та недопущення дітей до навчального процесу порушенням конституційних прав та свобод громадян. Батьки цитують статтю 8 Основного Закону, де йдеться про те, що саме Конституція має у нашій державі найвищу юридичну силу, інші закони й нормативно-правові акти ухвалені на основі Конституції, яка, зокрема, гарантує право на освіту.
Лікарі ж керуються ст. 15 Закону України від б.04.2000^року №1646/111 «Про захист населення від інфекційних хвороб», що забороняє «дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідувати дитячі заклади».
Таке протиріччя у законодавстві має бути усунено шляхом внесення змін, адже в разі допущення непродіагностованих дітей у колективи, порушуються права дітей, які мають негативну реакцію Манту. Батьки здорових дітей теж хочуть бути упевненими, що сусід по парті їхньої доньки чи сина не є носієм інфекційного захворювання. Адже серед 47 осіб, які захворіли на туберкульоз у 2009 році в нашому районі, — 5 дітей та 2 підлітки (З дитини — у Скадовську, 2-е дітей — у Михайлівській сільській раді та 2 підлітки у селі Комунарівка). У нинішньому році виявлено ще одну дитину та підлітка, які хворіють на туберкульоз.
У березні у школах району повинна розпочатися планова туберкулінодіагностика, якій у 2010 році підлягає б 555 дітей та 1 658 підлітків. Проведення проб Манту може зірватися. І виною тому — сама держава. Як повідомив на нараді А.Павлиш, у зв'язку з тим, що значно виросла ціна на туберкулін (1 доза коштує 9,1 гривні), виділених ЦРЛ коштів на його придбання недостатньо.
Тому головні лікарі ЦРЛ та ДЗ «Районна санепідемстанція» звернулися до голів місцевих рад з проханням придбати туберкулін для дітей.
«Проблемним також є питання вакцинації новонароджених та ревакцинації БЦЖ підлеглих контингентів, — заявив А.Павлиш. Адже потреба у вакцині БЦЖ для новонароджених у пологовому відділенні становить 20-30 ампул на місяць, а «нині в районі є лише 19».
Заступник головного лікаря ЦРЛ з дитинства та пологової до-
помоги Тетяна Грищенко виступила з клопотанням перед районною та міською радами про забезпечення безплатного годування штучними сумішами чотирьох новонароджених дітей від ВІЛ-інфікованих матерів. Поки що на прохання відгукнувся лише приватний підприємець, власник мережі аптек Сергій Максімов.
Консультант Проекту щодо роботи з місцевими радами з ТБ/ ВІЛ у Херсонській області Олена Миронова зробила аналіз та оцінку діяльності Скадовської. районної,ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/ СНІДу за 2009 рік. Вона прийшла до висновку, щоробота ради за всіма показниками покращилась у порівнянні з 2008 роком на 25 %.
- Консультант також наголосила, що незважаючи на те, що керувати епідемситуацією дуже складно, ініціатива залишається за регіональними фахівцями, вона має підтримуватися громадськістю і владою.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |