Туберкульоз належить до тих соціально небезпечних захворювань, котрі передовсім позначаються на демографічному, економічному й особливо — на моральному стані нашого суспільства. Безумовно, питання боротьби з епідемією цієї хвороби є надто багатогранним, аби його можна було обмежити суто медичними аспектами. Вже давно доведено, що туберкульоз лише на 5-7 відсотків є медичною проблемою. Тож у рамках районного місячника пропаганди питань ЦВ профілактики недуги, з метою активізації санітарно-освітньої роботи серед населення саме 24 березня — у Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз — і був проведений «круглий стіл». Його ініціатором стала районна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ/ СНІДу при райдержадміністрації.
Зі вступним словом до присутніх на заході звернувся депутат районної ради, головний лікар комунальної організації (установи, закладу) Голо-пристанська центральна районна лікарня Л.В.Бритвін:
- Приємно, що проведення цього «круглого столу» ініціювала районна влада, запросивши представників громадськості, і цим дали зрозуміти: туберкульоз — проблема спільна, її подолати можна лише разом. А ще кілька років тому подібний захід проводили медичні працівники лікарні.
Щодо боротьби з туберкульозом діє відповідна загальнодержавна програма, фінансування якої дозволяє безкоштовно лікуватися хворим. Доповнює її наша районна програма, під яку кошти використані як на профілактику, так і діагностику захворювання. Торік залучався пересувний флюорограф у сільську місцевість, а це збільшило проходження флюорографії контингентом осіб, котрі 2 і більше років не були нею охоплені. У свою чергу це дало змогу виявляти захворювання на ранніх стадіях. Спільна активність медиків і територіальних громад вносить позитив у нашу роботу.
На засідання районної ради з питань протидії туберкульозу і ВІЛ/ СНІДу при РДА запрошувались ті сільські голови, які працюють з даного питання погано, де багато вогнищ небезпечної хвороби. Проте як недолік можна назвати міську раду, яка згідно із Законом України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» не виконує своїх повноважень. Медичні працівники зверталися до міського голови, намагалися знайти спільні точки у роботі, проте все марно. Міський ринок на сьогодні є розсадником епідемічного неблаґополуччя. Тому ми зацікавлені, аби на флюорографічне обстеження у лікарню (маємо 2 рентгенустановки) приходили люди похилого віку, підприємці, наймані працівники фермерських господарств.
Одними з перших в області ще у 2006 році з допомогою обласної організації Товариства Червоного Хреста ми почали практикувати харчові набори, як метод заохочення для тих хворих, котрі не допускали порушень в процесі лікування.
Від завідуючої поліклінічним відділенням ЦРЛ Т.І. Нестьоркіної присутні дізналися про історію виникнення туберкульозу, яка сягає періоду середньовіччя. Пізніше його назвали епідемією «Великої білої чуми». Туберкульозом хворіли й члени королівських сімей, в т. ч. й Романових. Чехов, Горький, Шопен теж перенесли це захворювання. Під час Першої світової війни в Росії на полі битви загинули близько 1,7 млн солдатів, а за цей період в тилу від туберкульозу померло близько 2 млн чоловік. Вона також зауважила на адресу працівників освіти, що є непоодинокі факти, коли вчитель називає дітям туберкульоз невиліковним захворюванням, не підтримують проведення щеплень (проби Манту), втручаються при призначенні профілактичного лікування учнів з контактним хворим на туберкульоз однокласником.
Помічник прокурора району А.І. Кобзар, посилаючись на Закон України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» та Цивільний процесуальний Кодекс, розповів про примусове лікування хворих на цю недугу, яке прокуратура здійснює на основі подання від ЦРЛ через суд вже протягом останніх трьох років. Проте звернув увагу на таку колізію у нормативно-правових актах, коли чітко не визначено дій і виконавця після винесення судом ухвали.
Глибоко переймався порушеною проблемою депутат міської ради, голова міської ліги підприємців С.М. Блакитний:
- Згоден, що ринок є розсадником хвороб, бо, дійсно, профілактичний медичний огляд проходять одиниці з числа торговельників. В рядах продають квашені, солені продукти, за межами ринку — рибу, а чи мають їхні продавці на це дозвіл, власну медичну книжку? Тож пропоную створити комісію і проводити рейди на виявлення медичних книжок серед тих, хто торгує в овочевих рядах, рибою, молоком, та й на речовому ринку теж. Ефект буде.
Долучилася до розмови і депутат районної ради, голова райкому профспілки вчителів Н.О. Слюсар:
- До речі, на ринку є ще категорія продавців — чаю, кави, пиріжків, тістечок, обідів. Чи вони мають якісь документи (санкнижки) на предмет власного здоров'я?
Хочу додати, що більшість сільських та міський голови ігнорують проблему туберкульозу, ставляться до нього лояльно, практично не хочуть ним займатися. Я підтримую Л.В. Бритвіна щодо потреби флюорографічного обстеження сільських жителів. Для цього буду пропонувати на засіданнях депутатських комісій, сесії райради придбання власного пересувного цифрового флюорографа вже в бюджеті на 2010 рік. Для цього вже настав час.
Директор районного центру зайнятості І.В. Зленко поділилася досвідом тісної співпраці з медичними працівниками рай лі карні:
- Ми задіюємо психологічний підхід до своїх громадян, котрі перебувають на обліку ринку праці. Аби показати серйозність ситуації, запрошуємо на лекції, семінари лікарів. Для цього щороку укладаємо договір з адміністрацією райлікарні. І якщо торік було проведено ними 10 семінарів, які відвідали понад 100 чоловік, шукачів роботи, то з початку нинішнього вже пройшло 12 семінарів-лекцій, слухачами яких стали більше 200 осіб. Люди з розумінням ставляться до цих лекцій і після них обов'язково проходять флюорографію.
Спеціаліст з кадрів районного управління Пенсійного фонду України А.П. Бевзюк зазначила, що довідка про флюорографічне обстеження входить в перелік обов'язкових документів при призначенні пенсії за віком. Торік таких осіб було 912.
Л.В. Бритвін тут же уточнив, що з їх числа виявлено 10 хворих на туберкульоз, а ще двоє мають рак легенів.
Л.В. Засіченко, Чорноморський сільський голова, щиросердно визнала:
- Був період на початку роботи, коли за цю проблему чула, але вона була десь на другому плані: думалось, що ця біда нас не торкнеться, обійде стороною. З часом дійсність перевернула моє ставлення — маємо 9 хворих на туберкульоз, троє з яких є ще й бактеріовиділювачами. Тепер осторонь громада не стоїть, навіть запровадили проходження флюорографії всіх батьків, чиї діти відвідують дошкільний заклад. Сьогодні теж взяла з цього «круглого столу» багато корисного для себе, оскільки діалог дає більше, ніж проста нарада для сільських голів. І я підтримую, що виконувати потрібно ще й свої — сільські програми з протидії туберкульозу.
Член обласної координаційної ради з питань запобігання поширенню ВІЛ/СНІДу та туберкульозу, голова обласної організації Товариства Червоного Хреста Л.С. Соболь у своєму виступі зосередився на питанні залучення громадських організацій до цієї роботи:
- Слід підвищувати знання всього населення ще зі школи, де діти повинні перейнятися турботою про здоров'я батьків, і запитати їх: а ти пройшов вчасно флюорографічне обстеження?
Щоб зрозуміти хворого на туберкульоз, який вийшов на волю після ув'язнення (а саме за такими громадянами ведуть соціальний супровід червонохрестівці), треба поставити себе на його місце — ні паспорта, ні роботи, ні сім'ї, ще й така хвороба. Тож їм особливо потрібна підтримка людей. Зокрема, в Голопристанському районі чотирьох з такої категорії осіб доведено до повного одужання. Це — перемога.
А ще пропоную відділу освіти в навчальних закладах провести конкурс з профілактики туберкульозу серед школярів, переможців відзначено призами.
- Оскільки захворювання спершу носить прихований характер, то й розпізнати хворого візуально важко. До того ж, людина й сама може не знати, від кого саме заразилась, — зазначила лікар-фтизіатр центральної райлікарні І.В. Тараненко. — У 2009 році вперше виявлено це захворювання у 95 осіб, в т. ч. З дітей, одне з яких померло. Тож медичне обстеження слід робити для себе кожному.
Медсестрі сімейної медицини Гладківської лікарської амбулаторії Л А Власенко безпосередньо у селі доводиться займатися контролем за лікуванням своїх односельців:
- 12 чоловік, в т. ч. й 1 дитина, плюс 1 прибулий — така кількість хворих на туберкульоз потребували лікування з березня 2009 року. Потім 4 з них померло. Якби бачили, який спротив вони чинили — і ланцюги та замки на ворота вішали, аби я їх не відвідувала з медикаментами. Але ж вони бувають у громадських місцях серед односельців! Все-таки позитивного результату вдалося досягти — З перебувають на амбулаторному лікуванні.
Л.С. Соболь:
- А чи доплачують Вам за цю роботу 30% від посадової ставки?
Л.А. Власенко:
- Ні.
В процесі обговорення питання також виступили заступник начальника РВ УМВС С.О. Голофастов, лікар-інфекціоніст райсанепідстанції П.С. Войтович, директор районної виконавчої дирекції облфонду соцстрахування з тимчасової втрати працездатності ОС. Корнієнко, начальник відділу освіти РДАЛ.М. Качан.
Ведуча, секретар районної ради з питань протидії туберкульозу і ВІЛ/СНІДу С.М. Михолат, зазначила, що на запрошення взяти участь у «круглому столі» так і не відгукнулись міська рада, сільські голови Олексіївки, Нововолодимирівки, Великої Кардашинки, представники фінуправління РДА, директор ринку В.В. Удалов.
Підсумовуючи дискусію, яка, без сумніву, не залишила байдужими й інших учасників «круглого столу», можна сказати, що для об'єднання зусиль на боротьбу з небезпечною недугою є всі підстави. «Подолаємо туберкульоз разом» — саме такий девіз цього заходу. Тож до цієї роботи мають активніше долучитися і сільські територіальні громади, які повинні змушувати місцеву владу звертати увагу на здоров'я і проблему туберкульозу зокрема. А для цього необхідно, аби запрацювали дані програми з їх фінансовим підкріпленням і на сільському рівні. Тоді буде не тільки активна громадянська позиція, а й відповідальність обох сторін.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |