ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Особисті селянські господарства для «вирощування» у. о.
15.04.2010 / Газета: Новий день / № 16 / Тираж: 36600

Цюрупинськ у сферу інтересів херсонських товстосумів і бандитствуючої публіки потрапив давно. Воно й не дивно: містечко знаходиться під самим Херсоном (від мерії до мерії 15, максимум 20 хвилин машиною) плюс річка, плавні, сосновий ліс...

Але до певного часу «свої питання» ця публіка вирішити не мала можливості: статус Степового ім. Виноградова філіалу УкрНДІЛГА не дозволяв. Саме ця науково-дослідна установа в Цюрупинську опікувалася навколишньою територією: лісами, пісками, а з деякого часу — і плавнями.

Утім, нічого не буває вічного. І чи так співпало, чи на те були інші причини, але з приходом на посаду директора Степового філіалу «варяга» Віктора Шевчука «крига скресла». А «скресла» вона чолобитною тодішнього губернатора Херсонщини Бориса Сіленкова, який попросив Шевчука виділити для облаштування ОСГ (особистих селянських господарств) 0,999 га території філіалу. Те, що ці ОСГ фіктивні — ні в кого не викликало сумніву: ні «у руки берущей, ні у руки дающей». Розміщуватись ОСГ повинні були, звичайно, не десь у глибині лісу, наприклад, на горільниках 2007 року, а безпосередньо в самісінькому Цюрупинську: права сторона вулиці Лісної — це власне місто, а ліва просто відсутня. По лівій стороні Лісної вулиці містився лісорозсадник того самого Степового філіалу.

Віктор Васильович від такої губерна: торської пропозиції відмовитися не зміг, в результаті «Куртина вікових дубів» (так називалася ця територія) з іпостасі науково-дослідної перетекла в іпостась суто практичну — за документами, які «сраму не имут», — в сільськогосподарську.

Те, що ділянка під розміщення ОСГ — це фактично ділянка під забудову (хіба що фантазер з числа прихильників барона Мюнхгаузена міг повірити, що на 10 сотках землі можна розгорнути бурхливу діяльність з вирощування рослинницької чи тваринницької продукції), нікого з новоселів «Куртини вікових дубів» не турбувало. Оборудка ж замислювалася на вищому рівні. Тобто і тодішній голова облдержадміністрації, так само, як і тодішній голова адміністрації районної, без погодження з якими ОСГ освячені не були б, і директор Степового філіалу, і новоявлені «селяни» — знали: одержать на виході «відмиту» земельну ділянку під забудову або на продаж (див. оголошення в інтернеті).

Але пройдімось по справі хронологічно. Землі «Куртини вікових дубів» в сферу приватних інтересів обласних чиновників, які оформили їх на підставних осіб (10 чоловік), потрапили ще три роки тому. Тодішній голова Херсонської облдержадміністрації Борис Сіленков своїм розпорядженням за № 347 від 11.04. 2007 р. припинив право землекористування Сте.-пового філіалу начебто на прохання його директора Віктора Шевчука (а останній, у свою чергу, на «прохання» власного колективу) та перевів площу 0,999 гектара до складу земель запасу Цюрупинської міської ради.

Однак ділянка до складу міських земель так і не потрапила. Щось дало збій у задуманій схемі передачі земель. Скоріш за все те, що тодішній міський голова Цюру-пинська Ганна Грибовська заявила: жодного сумнівного, з точки зору закону, рішення не підпише. Тоді спрацювала інша схема — через райдержадміністрацію, яка безпосередньо підпорядкована голові ОДА. На підставі розпорядження тодішнього голови Цюрупинської райдержадміні-страції Володимира Лєня земельна ділянка благополучно, без афішування, була надана у власність громадянам, у яких несподівано виникла селянська сверблячка: мовляв, «віднині це землі запасу району».

Так виникла взагалі абсурдна ситуація, коли землі, які ФІЗИЧНО знаходяться в межах міста, стали ПОЗА його МЕЖАМИ.

Цим же розпорядженням начальнику районного відділу земельних ресурсів Владиславу Перерві було «рекомендовано» оформити ділянки під ведення ОСГ. Як «рекомендовано» — про це Владислав Григорович воліє навіть зараз, через три роки, не згадувати.

Втім, за словами Перерви, всі документи були оформлені без зауважень, а тому підстав для вмотивованої відмови у нього не було. Хоча він добре розумів, з якою метою затівається вся ця катавасія з «Куртиною вікових дубів».

І Перерва (Владислав Григорович лише чиновник, який виконує волевиявлення вищого начальства, тож які до нього можуть бути претензії?) дає згоду на створення ОСГ та визначає кожному «оесгешнику» по 10 соток елітних цюрупинських земель поруч з тими, хто ще раніше «прописався» на краєчку «Куртини вікових дубів».

У відповідному запиті міські депутати закономірно поцікавились: а як же звернення керівництва міськради до Шевчука, у якому вони просили передати ці землі місту? Однак директор Степового філіалу УкрНДІЛГА відповів категоричною відмовою, пославшись на «інтереси колективу», серед якого, мовляв, і буде розподілено цей гектар. Як Віктор Васильович «дбає» про інтереси колективу, можна судити з того факту, що вся ділянка взагалі відійшла обласним чиновникам. Втім, про людське око виділив кілька соток одному члену колективу — наближеному до себе. Хоча бажаючих, звісно, було значно більше.

Після усіх погоджень відділ земельних ресурсів дозволив створення ОСГ з врахуванням заборони на зміну цільового призначення ділянки.

Третій рік ми, місцеві журналісти, спостерігаємо за розвитком особистих селянських господарств у «Куртині вікових дубів». Новоявлені «фермери» не сіють і не жнуть, ані вівця тут не мекне, ані корова не мукне.

За поясненнями ми знову звернулися до начальника відділу земельних ресурсів Перерви, виклали свою версію подій. Владислав Григорович заявив, зокрема, що до раніше сказаного навіть зараз, через два роки, нічого додати не може.

І він абсолютно правий! Зрештою, відповідь на ці питання мусили б дати ті, хто організував цю оборудку: Сіленков, Шевчук і Лень. Внести ясність міг би й інспектор з контролю за використанням земель. Але його більше року в районі нема. Наявність такої контролюючої інстанції, схоже, заважала б начальству плодити подібні ОСГ.

Категорично відмовився Владислав Григорович відповісти, де зареєстровані підставні особи (цього він навіть не приховує) і ким працюють. Зрештою, і тут він правий: відстежувати «міліцейські адреси» херсонських «селян» — справа поза його компетенцією. Зауважив лише, що вони жителі обласного центру і за ними стоять високопосадовці.

Роль начальника відділу земресурсів у цій грі номінальна: він тільки папери підписує. В принципі, так воно і є. Це може засвідчити й факт легалізації одного із ОСГ підлеглої Перерви, у якої батько — началь-ник відділу земельних ресурсів у сусідньому районі. Ми поцікавилисьудівчи-ни, як вона потрапила в компанію херсонських «оесгешників»?

«Як усі — за законом!» — була коротка відповідь. «А як ви, будучи на державній службі, встигаєте ще й обробляти своє ОСГ, хай і кілька соток?» Відповіді наша співрозмовниця не дала.

Влада апріорі погодилася, що навіть з огляду на порушення земельного законодавства ніхто ділянки у власність громади не поверне. Немає навіть спроби вилучити ці землі, можливо, й через суд. Більше того: активно говорять лише про намір «інтегрувати» фальшиві ОСГ в міську територію забудови через новий генплан. В усякому разі, такий варіант може бути запропонований його виконавцями. Виходить, замість того, щоб ґвалтівника запроторити до в'язниці, заручаються його вередливою згодою одружитися.

ОСГ, як відомо, «створюються з метою сільськогосподарського використання для вирощування сільгоспкультур». Що ж у такому разі вирощують на землях ОСГ у «Куртинах вікових дубів»? Можемо (з посиланням на оголошення в інтернеті) припустити, що тут «вирощують» американську «капусту», яку у нас скромно називають умовними одиницями (у.о.). З урахуванням того, що це фактично центральна частина міста.(та й до лісу — рукою подати), ці землі мають свою ціну. І чималу. Тільки на це й розраховували новітні «оесгешники» та ті державні люди, котрі сприяли їм.

Ось так, легко й невимушено з міської кишені в обмін на фальшивих «селян» вилучено гектар елітних земель і більш ніж З мільйони гривень. А влада мовчить. Таке враження, що всі намагаються якомога скоріше забути про це... Крім тих, хто «вирощує» на землях «Куртини вікових дубів» долари (див. оголошення з інтернету). Так і пливе земелька. То шмат лісу прихоплять, то річкові береги дерибанять...

P.S. 19 березня віце-прем'єр-міністр Віктор Слаута, представляючи активу Херсонщини нового губернатора, подякував Борису Сіленкову за 5-річне ефективне керівництво областю. Ми розуміємо, що на тлі «шагов саженних», які «ефективно» здійснювала область під керівництвом Сіленкова (передостаннє місце по заробітній платі в Україні — факт озвучив новий губернатор Анатолій Гриценко на зустрічі з журналістами 26 березня), оборудка зі створенням фальшивих ОСГ в Цюрупинську — лише піщинка в Олешківській пустелі. Але ми свідомі й того, що навіть ложка дьогтю в бочці меду — й то забагато. А таких «ложок» у нас — не одна бочка...

Автор: Анатолій ПОЛУФАКІН, Борис ПРИЩЕПА


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту