Феномен тіньової зайнятості достатньо відомий у всьому світі. Тіньова зайнятість (використання праці найманих працівників без оформлення трудових договорів, угод) та тіньова заробітна плата (так звана «зарплата в конвертах») – явища, які, на жаль, міцно увійшли в наше життя та набули великих масштабів. Це не лише серйозна соціальна, але й економічна проблема.
Усвідомлюючи важливість цієї проблеми, більшість роботодавців працюють у законодавчому полі, але є й такі, хто, намагаючись отримати якомога більший прибуток, ухиляються від сплати податків, використовуючи працю громадян без належного оформлення трудових відносин.
Влаштовуючись на роботу без укладення трудового договору, незахищеними стають, у першу чергу, працівники. Ненормований робочий день, відсутність оплати лікарняного та відпустки, залежність розміру заробітної плати виключно від роботодавця, відсутність записів у трудовій книжці та несплата внесків до Пенсійного фонду України, відсутність гарантій на безпечні та здорові умови праці – це неповний список порушень законодавства роботодавцями. З цим пов’язана також можливість невиплати заробітної плати працівникові (наприклад, у разі конфлікту з роботодавцем). У таких випадках більшість юристів не хочуть братися за трудові спори, оскільки практично неможливо притягнути до відповідальності такого роботодавця.
Достатньо аргументів щодо використання нелегальної праці й для роботодавців. Працівники без оформлення – це нестабільність роботи підприємства, оскільки трудові відносини роботодавця та найманого працівника нічим не врегульовано. Отже, працівник у будь-який час може припинити роботу, і у роботодавця постане проблема у його заміщенні. Не на користь роботодавцю і негативні відгуки про використання нелегальної праці, що погано позначається на залученні нових працівників та здобутті авторитету серед громади. Працюючи у тіні, роботодавець ризикує втратити свій бізнес, якщо до нього завітають із перевіркою.
Окрім того, роботодавець, який працює нелегально і не зареєстрований у службі зайнятості, як платник внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, не може отримати дотацію для працевлаштування безробітних та здійснити замовлення на професійну підготовку працівників із числа безробітних. Це переваги, які надаються службою зайнятості.
Розпочинаються сезонні роботи в сільському господарстві, незабаром початок курортного сезону. Тому служба зайнятості у межах чинного законодавства долучається до вирішення проблем легалізації праці. Адже сьогодні надзвичайно важливо, щоб і роботодавець, і працівник зрозуміли, що легальне працевлатування – вигідніше для отримання соціальних гарантій та побудови цивілізованих відносин.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |