День пам’яток історії та культури був встановлений у 1983 році Асамблеєю Міжнародної Ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць при ЮНЕСКО.
Нині на території нашої держави є Закон України «Про охорону культурної спадщини» від 8 червня 2000 року, але він фактично не працює. Пам’ятники, історичні місця й заповідні зони нещадно знищуються, а винні в цьому не несуть, як правило, жодного покарання.
Неоціненним історичним скарбом таврійських степів є кургани. Після обстеження земель Скадовського району в червні 2006 року нараховано 139 таких пам’яток культури. Розроблено й затверджено охоронні зони. Для поодиноких курганів межа охоронної зони становить 10 метрів від краю насипу, а межа зони забудови –100 метрів. Для курганних груп і курганних полів межі охоронної зони становлять 50 метрів від насипу крайнього кургану, а межі зони забудови – 300 метрів.
«Кургани, земельні ділянки пам’яток та їх охоронних зон є виключно державною власністю, – розповідає начальник відділу культури і туризму Скадовської РДА Людмила Шевченко. – Господарське та інше використання курганів категорично забороняється і розцінюється, як крадіжка державної власності. За це несуть відповідальність за статтею 298 Кримінального кодексу України. А руйнація пам’яток археології (у тому числі й оранка насипів курганів) є злочином не лише перед країною, а й перед людством. Скадовський район, у порівнянні з іншими регіонами Херсонщини, можна назвати відносно благополучним стосовно охорони та збереження пам’яток археології. Але частина курганів піддавалась і досі піддається розорюванню. Обласна інспекція охорони пам’яток культури підписала охоронні угоди з місцевими радами району про збереження курганів. Але гроші на охорону цих пам’яток культури не закладалися ні в районний, ні в місцеві бюджети, тому немає можливості навіть встановити таблички біля стародавніх могил. Але це питання постійно знаходиться на контролі у місцевих радах і відділі культури і туризму. А серед курганів є такі відомі, як «Могила самозвона», «Близнюки», є й цілі курганні групи. Чудовою археологічною пам’яткою можна вважати Широчанський могильник – перший ґрунтовий могильник предків історичних кіммерійців, відкритий на Півдні України».
Часто власники земельних паїв та орендарі навіть не знають, що на їхніх наділах знаходяться археологічні пам’ятки, бо кургани ніяк не позначаються землевпорядними організаціями в документах.
Будь-який горбок, чи великий, чи малий, чи ледь помітний на полі – це обов’язково курган. Тому, обробляючи землю, оминіть його сільськогосподарською технікою. Адже, розоравши древню могилу, ви не збагатитесь, а тільки втратите. Втратять і ваші діти та наступні покоління.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |