ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
СПОДІВАЄМОСЯ НА ЗДОРОВИЙ ГЛУЗД,
19.04.2010 / Газета: Каховська зоря / № 31-32 / Тираж: 8000

або Коли ж районні територіальні центри отримають сприятливу законодавчу базу?

Не один рік в нашому районі діє територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян. Не один раз мінялися назва цієї установи, її керівники, але завжди залишалися постійними його основні завдання: перше — виявлення одиноких непрацездатних громадян, які потребують соціально-побутового і медико-соціального обслуговування та допомоги, надання їм різних видів послуг, і друге — встановлення зв'язків з підприємствами, установами, організаціями (незалежно від форм власності) з питань надання допомоги непрацездатним громадянам.

На сьогоднішній час до складу територіального центру входять два структурні підрозділи: відділення соціальної допомоги вдома і відділення соціально-побутової реабілітації.

На безоплатне обслуговування відділенням соціальної допомоги вдома приймаються одинокі непрацездатні громадяни на підставі картки медичного огляду з висновком про потребу у соціальному обслуговуванні, акту обстеження матеріально-побутових умов проживання та особистої заяви.

Непрацездатні громадяни, котрі отримують пенсію в розмірі більшому, ніж мінімальний, та мають працездатних дітей або родичів, які з поважних причин не можуть їх доглядати, вносять плату в розмірі 5 відсотків від одержуваної пенсії, що становить близько 30-50 грн. на місяць. Працівниками відділення двічі на тиждень обслуговується 389 пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян у 35 населених пунктах Каховщини. Кількість послуг становить до 14 видів: від придбання та доставки продуктів харчування, промислових та господарських товарів, приготування їжі до розчісування волосся, підрізання нігтів, написання листів.

Наші підопічні по-різному називають наш територіальний центр: «дім добрих сердець», «якор надії. Це оцінка напруженої копіткої праці співпрацівників територіального центру. Багато теплих слів вдячності звучить на адресу соціальних робітників, а особливо Сєрової В.И. (с.Чорнянка), Семенюк І.П. (с.Л.Павлівка), Сєрової Н.Ф. (с.Волинське), Каськович Л.І. (с.Малокаховка), Козлової Г.І. (с.Подівка), Надточної Н.М. (с.Червоний Перекоп), Малишенко Т.Л., Веремієнко Т.А. (смт. Любимівка), Федунь О.І, Годороже О.Н., Давиденко В.О. (с.Роздольне), які приносять в житло не лише продукти, а й тепло своїх сердець.

До відділення соціально-побутової реабілітації приймаються непрацездатні громадяни незалежно від сімейного стану, які не потребують постійного стороннього догляду і не мають медичних протипоказань для перебування в колективі, на підставі особистої заяви, картки медичного огляду, акту обстеження матеріально-побутових умов проживання.

Договором, укладеним між непрацездатним громадянином і відділенням, передбачено надання послуг перукаря, виконання різних видів ремонтних робіт (будинків, парканів), розпилювання дров, оранка присадибних ділянок, скошування трави у подвір'ях, автотранспортні послуги, організація дозвілля, відпочинку (лекції, бесіди, зустрічі, створення самодіяльних художніх колективів, гуртків тощо).

Так було до 29.12.2009р., коли була прийнята Постанова Кабінету Міністрів України №1417 «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування». Дана Постанова надає право на безоплатній основі обслуговувати виключно одиноких громадян похилого віку та інвалідів. Значно буде погіршений соціальний захист пенсіонерів, ветеранів війни та праці, інвалідів, яким територіальний центр надавав соціально-побутові послуги з оплатою у розмірі 5% від розміру пенсії і які відтепер мають за місяць сплачувати за ці послуги до 200 грн. і більше. Стануть платними всі послуги, які будуть надавати інші відділення територіального центру.

В даний час спеціалістами територіального центру розробляється Положення про порядок та умови надання платних послуг, тарифи на ці послуги.

Соціальними робітниками на місцях погоджуються кількість і види першочергово необхідних послуг, щоб зменшити фінансовий тягар від їх надання.

Але це не вихід. Не можна готувати похилим людям їжу один раз на тиждень, приносити воду з єдиної на все село свердловини один раз на 2-тижні, прибирати житло один раз на місяць, щоб вийти на плату за місяць в розмірі хоча б 50-60 грн.

А що станеться зі старенькими людьми, яких ми обслуговуємо, протягом такої зими, яка була у цьому році?

Ще на початку грудня минулого року, коли тільки-но ознайомилися з проектом нового Положення про територіальний центр, ми направили цілий ряд зауважень та пропозицій тодішньому міністру праці та соціальної політики України Денисовій Л.П. з проханням передбачити в Положенні особливість умов з надання послуг в сільських районах, які не мають свого територіального районного центру на кшталт Каховському. У відповідь — глуха тиша. І ще одна «новація» цього міністерства. Ділки-чиновники від соціальної політики «продавили» у Кабінеті Міністрів України згадане Положення, а цілий пакет доповнень до нього, (форми заяви на прийом та обслуговування, картки «Медичного висновку», картки визначення (оцінювання) індивідуальних потреб громадянина, договір про соціальне обслуговування), тобто надання соціальних послуг, до теперішнього часу не затверджений, а без цього Положення мертве.

І виходить, що старе Положення відмінено ще 20 червня 2009 року, а нове залишається недоробленим і на квітень 2010 року.

Сотні, тисячі звернень від різних організацій, ветеранів України, просто небайдужих людей надходять сьогодні Президенту України В.Януковичу, Кабінету Міністрів України з проханням, вимогою скасувати прийняту Постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2009р., яка призведе до подальшого зубожіння людей похилого віку, ветеранів Великої Вітчизняної війни, для яких цей 2010-й — ювілейний рік 65-річчя Великої Перемоги над фашизмом. Отож всі ми, і соціальні працівники, і наші підопічні, вельми сподіваємося на те, що здоровий глузд та професіоналізм візьмуть гору, і районні територіальні центри обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, нарешті, отримають таку законодавчу базу, яка всебічно відповідатиме реаліям та вимогам сьогодення.

Автор: Григорій МЕДВІДЬ, депутат районної ради, виконуючий обов'язки директора Каховського районного територіального центру обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту