ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Гірші від фашистів?
26.04.2010 / Газета: Чорноморець / № 33 / Тираж: 2265

Якби сучасна світова наука досягнула рівня сучасної фантастики і науковці раптом клонували Гітлера, деяким нашим землякам він би повісив по медальці на груди або й нацистський орден дав. За – паплюження пам’яті рідного народу…

Редакційна «Нива» везе до пам’ятника героям-партизанам, встановленого за селом Петрівка, у степу, кореспондента, фотокора та сільського голову Шевченківської ради Юрія Руденка. За свідченнями очевидців, саме десь там, у соняшниках, підірвали себе, щоб не потрапити у полон, народні месники – Омелян Гірський, Олександр Ладичук, […] Блінов.

Від завідувачки музеєм історії Скадовської гімназії Людмили Кримінської ми дізналися, що пам’ятник майже зруйновано. І це – напередодні 65-ї річниці Великої Перемоги, коли офіційний Київ фанфарує про помпезне святкування вікопомної дати.

Людмила Кримінська: «Ми заїхали до пам’ятника випадково – збиралися прибрати біля нього і відновити табличку замість понівеченого барельєфа. З нього зняли металеву поверхню давно, але обриси облич лишились. Коли ж підійшли до пам’ятника, були неприємно вражені – барельєф майже повністю зруйнували. Дуже боляче, що так ставляться до пам’яток нашого народу».

Шевченківський сільський голова Юрій Руденко розповів, що це місце було дуже популярним у минулому столітті: «У 70-х роках сюди виїжджали сім’ями на маївку. Навколо пам’ятника росли гіллясті плакучі верби, було дуже гарно.

Коли я у 2005 році став сільським головою, барельєфа вже не було. Капсулу, у якій містилось послання нащадкам, кажуть, вийняли ще раніше, років через чотири після відкриття пам’ятника».

Не стихія погосподарювала у цьому місці, а люди. Люди, у яких піднялась рука на народну святиню, надто не замислювались, що вони руйнують. Їм заслала очі пожива – шматок металу та камінь-черепашник, що служить основою для постаменту. Якщо це роблять оку-панти – серце заходиться від болю. А якщо «свої, рідні» – як це називається? Від верб лишились пеньки, акацієва алея, яка веде до пам’ятника, зберег-лась. При вході осиротіло притулився вибілений дощами камінь, на якому під зірочкою ми ледь прочитали напис: «На цьому місці буде встановлено обеліск загиблій тут у жовтні 1941 року групі партизанів на чолі з командиром Херсонського партизанського загону Омеляном Юхимовичем Гірським і начальником штабу загону, секретарем Херсонського підпільного міськкому партії товаришем Олександром Карповичем Ладичуком».

Сільський голова шукає спонсорів, які б допомогли відновити пам’ятник: «Бюджет сільської ради самотужки з цим не справиться». Він також повідомив, що у Скадовській районній державній адміністрації разом із радою ветеранів цим займаються. У суботу учні Шевчен-ківської школи прийдуть сюди на суботник. Цього ж дня почнуть відновлювати пам’ятник, пові-домили зі Скадовської РДА.

Від редакції. Матеріал про партизанський рух на території Херсонської області в роки окупації та про обставини загибелі О. Гірського, О. Ладичука та Блінова читайте у наступному номері «Ч».

Автор: Наталія КУПРІЄНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту