Пологове відділення Скадовської районної лікарні відкрите не тільки для мам, а й для тат і бабусь, усіх родичів. Для цього кілька років тому запровадили сімейну палату. У ній, крім ліжка для мами та ліжечка для новонародженого, стоїть додаткове спальне місце для чоловіка або бабусі, є холодильник і телевізор. Це дало свій позитивний результат, – скадовські жінки не поспішають їхати до Херсона, щоб народити у більш комфортних умовах.
Зараз стало модним, якщо при з’явленні дитини на світ присутній і тато. Але здебільшого чоловіки не знають, як поводитись і психологічно їм тяжко сприймати таїнство, що здійснюється у род-залі. «На пологи чоловік повинен прийти підготовленим, щоб допомагати дружині, – переконаний завідувач пологовим відділенням Олександр Гуменюк. – Для цього потрібно мати штатного психолога». Його у Скадовській центральній лікарні нема. Олександр Никифорович поки що пригадує тільки одного татуся, який під час пологів поводив себе адекватно і його підтримка дружині була справжньою. Це подружжя живе в Херсоні, у період вагітності відвідувало спеціальні курси, а до Скадовська приїхало народ-жувати.
Кожна мама після пологів потрапляє в окрему палату. Навіть у звичайній палаті є душ і все, що потрібно для гігієнічного комфорту. Завдяки такій відокремленості породіллі не контактують одна з одною. Зате з перших хвилин знаходяться із своєю дитинкою. Після народження немовля кладуть мамі на живіт. Так що зв’язок встановлюється відразу…
Породіллям, у яких є серйозні проблеми із здоров’ям, – захворювання серця, нирок, цукровий діабет тощо, – дають направлення до обласної клінічної лікарні. Щоб не ризикувати життям і мами, і немовляти.
У Скадовську, буває, приймають пологи у ВІЛ-інфікованих. Ці жінки у період вагітності проходили ретровірусну терапію, щоб дитині не передалась мамина хвороба. У такому випадку немовля з’являється на світ часто після кесаревого розтину.
Завідувач пологовим відділенням Олександр Гуменюк, можна сказати, працює за планом. З поліклініки йому надають списки жінок, які будуть народжувати через два тижні. Сьогодні він уже має прізвища скадовчанок, які готуються стати мамами у травні. В середньому у районних лікарів 1-2 пологів на добу.
Завдяки збільшенню суми допомоги при народженні дитини сьогодні вже не лишають новонароджених на виховання державі. Але медичні працівники слідкують за мамами – якщо її не відвідують родичі або поведінка жінки викликає тривогу, у неї немає паспорта, про таку породіллю повідомляють у соціальну службу. Соціальні працівники відвідують помешкання жінки і з’ясовують, куди повернеться новонароджений. Якщо житлові умови непідходящі, і маму, і дитя потримають у лікарні, а їхнім родичам поставлять вимоги поліпшити побутові умови. Коли мама покидає пологовий будинок, її супроводжують не тільки рідні, а й медсестра за місцем проживання. Скоротився і термін перебування у пологовому відділенні. Якщо жінка народила без ускладнень, її виписують на третій день.
Мами, які народжують сьо-годні, відрізняються від своїх попередниць десять і навіть п’ять років тому. Тепер набагато більше жінок, які приходять народжувати, переступили 35-літній рубіж. Раніше їх відносили до групи ризику, як і 13-, 14-літніх першородящих. Юних вагітних за останні два роки в Скадовську стало набагато менше. Мабуть, старшокласниці порозумнішали.
Незважаючи на кризу, дорогий споживчий кошик і відсутність житла, жінки останнім часом усе-таки частіше зважуються на дитину, ніж, скажімо, п’ять років тому. Олександр Гуменюк навів таку статистику: у 2004 році у районі народилось 399 малюків, у 2005 – 322, у 2006 – 366, 2007 – 376, 2008 – 419, у 2009 році – 407. Тенденція до збільшення новонароджених прослідковується у 2010 році. За три місяці нинішнього року лелека кружляв на Скадовським пологовим будинком 104 рази, принісши 105 немовлят. А минулого року за цей час знайшлось у капусті 90 діток. Хоча до рівня радянських часів скадовським жінкам ще народжувати і народжувати…
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |