Голова райдержадміністрації Олексій Вінник провів нараду з питань поліпшення медичного обслуговування населення району, в якій взяли участь головні спеціалісти центральної районної лікарні, керівники сільських закладів охорони здоров'я і сільські голови Каховщини.
Про стан справ, який склався в медичній галузі району, учасникам наради доповів головний лікар ЦРЛ Олександр Віттіх. Він, зокрема, підкреслив, що нині провідними завданнями в роботі всіх закладів охорони здоров'я Каховщини є охорона материнства та дитинства, реформування первинної медико-санітарної допомоги, своєчасне виявлення та лікування хворих на туберкульоз і онкологію, диспансеризація пільгових категорій населення, профілактика захворювань населення на керовані інфекції і виконання плану з відповідних щеплень.
Зараз населення району отримує медичну допомогу в ЦРЛ, двох дільничних лікарнях, 8 амбулаторіях та в 26 фельдшерсько-акушерських пунктах. Гостро стоїть останнім часом питання кадрового забезпечення лікарняно-профілактичних закладів. Лишається без фельдшера ФАП у селі Слиненко, а лікарями практично укомплектована лише одна Тавричанська сільська амбулаторія. В центральній районній лікарні є вакантними 28 лікарських ставок. Щоправда, нині в інтернатурі навчаються 6 лікарів для ЦРЛ, а також лікарі для Любимівської та Червоноперекопської амбулаторій, але в цілому це не розв'яже проблеми нестачі медичних кадрів в районі. Головні причини цього — відсутність повноцінного житла для молодих спеціалістів, їх невдоволення заробітною платою і небажання працювати навіть в райцентрі, не говорячи вже про село.
Протягом першого кварталу 2010 р. в цілому по ЦРЛ зроблено 91890 відвідувань (рівень 2009 p.). Незначне погіршення цього показника маємо по Малокаховській та Коробківській амбулаторіях. План з проведення профілактичних оглядів у першому кварталі виконано на 12,3% від річного. Ведеться чимала робота по медичному обслуговуванню ветеранів війни та праці. В минулому році з профілактичною метою було оглянуто 3954 особи, пройшли лікування у шпиталі інвалідів війни 192 ветерани. В поточному році різними медоглядами охоплено понад 600 ветеранів.
Медикаментозне забезпечення отримали 105 чоловік на 5862 гривні. В 2009 році для учасників війни було виділено медикаментів за пільговими рецептами на 125 тис. грн., з них на місто Каховка — 86053 грн., а на район — 38946 гривень.
В районі функціонує 134 ліжка денних стаціонарів, в яких протягом перших трьох місяців поточного року пройшли лікування понад 760 осіб. Знизилася кількість тих хворих, що пролікувалися у Тавричанському, Малокаховському, Коробківському та Червоноперекопському денних стаціонарах. Спостерігається різке зростання захворюваності на туберкульоз. Якщо в І кварталі 2009 р. захворіло на туберкульоз 9 чоловік, то в цьому році вже 16,з них 4 міських жителів і 12 — сільських. За І квартал річний план з флюорографічних оглядів виконано лише на 19,7%. Втім, обстеження населення з метою виявлення хворих — то завдання не тільки медпрацівників, але й органів місцевого самоврядування та правоохоронних органів.
Чимало проблемних питань в роботі стаціонарів. Є необхідність скорочувати ліжковий фонд. В ЦРЛ за І квартал проліковано 56% населення Каховки і тільки 44% мешканців району. В цілому по ЦРЛ знижується хірургічна активність. Натомість з 0,9 до 1,5 зріс відсоток післяопераційних ускладнень, а післяопераційна летальність — з 0,9% до 2,97%. Зрозуміло, постає необхідність реструктуризації хірургічного відділення.
О.Віттіх також поінформував про впровадження практично в усіх відділеннях ЦРЛ сучасних методів лікування, нового медичного оснащення, про зміцнення матеріально-технічної бази охорони здоров'я, в чому є чимала заслуга й районної ради та райдержадміністрації.
Начальник фінансового управління райдержадміністрації Надія Татунова повідомила учасникам наради про витрати на утримання закладів охорони здоров'я району в 2009 році. Загальний висновок: переважна більшість сільських рад (в тому числі й Любимівська селищна рада) профінансували свої медичні заклади далеко не у повному обсязі. Що стосується функціонування тих закладів, то вони ще не забезпечують планових кількісних показників. В лікарнях не використовується повністю ліжковий фонд. Якщо одне ліжко повинно функціонувати 365 днів, то в Чорнянській лікарні воно функціонує 128 днів, а в Червоноперекопській — 71 день.
На утримання сільських амбулаторій з бюджетів Любимівської селищної та семи сільських рад в 2009 р. було виділено 1941 тисячу гривень, що склало 97,3% до уточненого плану. Основною причиною скорочення видатків є нестача в амбулаторіях потрібних медичних спеціалістів.
Витрати на медикаменти за 2009 р. склали 46,5 тис. грн., або 95,5% до уточнених бюджетних призначень. Видатки на отримання медикаментів скоротили Кам'янська та Роздольненська сільради.
Слід зазначити, що сільрадами та керівниками лікувальних закладів не були використані всі можливості для ефективного та повного витрачання бюджетних коштів: у зв'язку з економією коштів по одних статтях їх можна було спрямувати на поліпшення матеріально-технічної бази установ.
Аналіз видатків на оснащення ФАПів медичним обладнанням довгострокового використання протягом 2004-2009 років засвідчив, що цілий ряд сільських рад за всі ці роки жодної гривні не спрямували на розвиток своїх медзакладів (передовсім йдеться про Волинську, Розолюксембурзьку, А.Слобідську та Червоноперекопську сільради).
Акредитації сільських закладів охорони здоров'я Каховщини та їх кадровому забезпеченню і матеріально-технічному оснащенню присвятив свій виступ заступник головного лікаря ЦРЛ з медичного обслуговування Олександр Антоненко. Він зазначив, що найближчим часом державну акредитацію мають здобути 37 лікарняних закладів району. З них тільки дев'ять мають сертифікати до грудня 2010 року, а строк дії сертифікатів решти закладів закінчився ще в 2002-2005 роках. Тому належить оперативно здійснити чималий обсяг робіт, аби і дільничні лікарні, і амбулаторії, і ФАПи привести у належний до зрослих державних вимог стан.
Нинішню епідеміологічну ситуацію в районі грунтовно проаналізував головний лікар районної санепідемстанції Ігнат Тосік. Вона залишається нестабільною. В минулому році спостерігалося значне зростання захворюваності на сальмонельоз, дизентерію, гастроентероколіти, продовжує непокоїти й ситуація із захворюваннями на туберкульоз. Зрозуміло, виникає запитання, які ж насправді існують умови в сільських населених пунктах району для суворого дотримання санітарно-епідеміологічного режиму? А умови ті далеко не всюди сприятливі. Із 26 ФАПів повноцінно функціонують 24, потребують негайного ремонту ФАПи в селах Слиненко та Зелена Рубанівка. Тільки 4 фельдшерсько-акушерські пункти забезпечені безперебійно холодною проточною водою. В 10 ФАПах холодна проточна вода подається за графіком 2-3 рази на добу.
Слід підкреслити, що критичний і конструктивний погляд на нинішній стан медичного обслуговування в районі на те, що в першу чергу належить зробити, аби суттєво поліпшити справу, був властивий практично всім виступам учасників наради. Про актуальні питання медичного обслуговування дітей говорив заступник головного лікаря ЦРЛ з дитинства та пологів Ігор Супрун; на своєчасності і особливостях проведення онкооглядів жінок наголошував завідувач районної жіночої консультації Сергій Відзівашець; роботу денних стаціонарів на сільських лікарських дільницях ретельно проаналізувала завідувач денного стаціонару районної поліклініки Лідія Нечай; питання організації невідкладної медичної допомоги сільському населенню висвітлив завідувач станції швидкої меддопомоги Олександр Бєднов; на проблемах функціонування лабораторій в амбулаторіях та дільничних лікарнях акцентувала увагу присутніх завідувач районної клініко-діагностичної лабораторії Ірина Ярова; про результативність профілактичних заходів щодо боротьби з пияцтвом та наркоманією повідав районний нарколог Олександр Вєрік; першочерговим питанням профілактики захворювань на туберкульоз приділила головну увагу у своєму виступі районний фтизіатр Наталя Бунецька; районний терапевт Ірина Крауз поінформувала про хід флюорографічного обстеження сільського населення району.
На нараді виступив голова районної ради Микола Крупін. Він зауважив, що, коли говорити про головні проблеми сільської медицини району, то насамперед треба виділити три з них: нестача кадрів та їх професійна кваліфікація, недостатня матеріально-технічна база лікарських закладів і відсутність об'єктивної мотивованості з боку медичних працівників працювати з повною віддачею. Тому-то із сільських населених пунктів вже давно перебралися жити у місто чимало досвідчених фельдшерів та лікарів. Провідна справа сільських рад — повернути кваліфікованих фахівців на село. А для цього буквально кожній сільраді треба розробити спеціальну програму забезпечення медичних працівників всіх ланок гідним житлом, нормальними умовами праці та побуту, максимальним моральним заохоченням. Районна рада вже приступила до підготовки чергової своєї сесії, котра прийме районний бюджет на 2010 рік, де обов'язково буде максимально повно враховано інтереси як населення району в питаннях поліпшення охорони здоров'я, так і медичних працівників. Зокрема, планується щороку купувати для сільських медичних установ Каховщини за рахунок районного бюджету і місцевих рад не менше двох автотранспортних засобів. І це цілком реально, якщо взяти до уваги успішний досвід реалізації районної програми «Шкільний автобус».
Підсумовуючи все сказане і почуте на нараді, голова райдержадміністрації Олексій Вінник відзначив високий рівень конструктивності пропозицій учасників медичного зібрання, їх рішучість оперативно і якісно реформуватися в ході утвердження принципово нових вимог до організації вітчизняної галузі охорони здоров'я... Голова РДА пристав на думку присутніх у жовтні-листопаді провести в районі подібну нараду медичних працівників Каховщини і тим самим підбити підсумки конкретно зробленому після нинішньої відвертої та не дуже приємної для деяких медичних керівників розмови.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.008Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |