Без втручання Генеральної прокуратури таврійський степ знову може перетворитися на пустелю. До трагедії—рукою подати!
Толова ради обласної Асоціації фермерів Микола Халупенко не раз і не двічі порушував проблему руйнації зрошувальних мереж у маловодних, а той узагалі безводних степах українського Півдня. А виводять їх із ладу (назвемо речі своїми іменами) вороги Української держави. Хто вони? У більшості своїй — «пройдисвіти непевних часів». Часто за копійчані борги вони, як останню сорочку, відбирають у хлібороба-степовика останню надію — внутрігосподарські зрошувальні мережі. Ніщо не зупиняє варварів — ні гнів селянський, ні негода, ні міліцейські «погрози»...
На очах у розгубленого годувальника країни опустелюється земля!
Відчуваєш, як болить душа у Миколи Халупенка. А як їй, скажіть, не боліти, коли серед білого дня чиниться непоправне лихо?
— Зрошувальна система здатна забезпечувати водою півмільйона гектарів посушливого степу. Протяжність зрошувальних каналів — 12629 кілометрів, з них трубопроводів — 9168 кілометрів. Труби, викопані вандалами, могли б, як стверджують фахівці, служити нам ще півтора століття, — говорить Микола Володимирович. — Вдумайтеся! Це ж безцінний подарунок держави трьом і більше поколінням землеробів. За деякими даними, балансова вартість зрошувальних систем за сьогоднішніми цінами становить 2 мільярди гривень. Застосовуючи сучасні технології, на меліорованих землях ми могли б вільно збирати по 60—70 центнерів пшениці з гектара. І Херсонщина тоді б щороку намолочувала не півтора мільйона тонн хліба, а 4—6 мільйонів і годувала б усю Україну. Ось той потенціал, який нещадно грабується...
— Знову все те ж запитання: хто руйнує?
— Мобільні бригади, озброєні сучасною японською технікою, — відповідає ватажок фермерів області. — Вириті з-під землі труби вони тут жё ріжуть на десятиметрові шматки, вантажать — і прощай, зрошення! Дій з боку охоронців — ніяких. На нащих очах уже вирізано щонайменше 4 тисячі кілометрів труб! Ці труби селяни, здебільшого дрібні землевласники, ніколи вже не відновлять — дуже дорого. Це свавілля не можна осягти ні очима, ні серцем, ні розумом!
— Узагалі жодного спротиву?
— Бій варварам, як це було у Скадовсько-му районі, дають фермери з вилами. Настає затишшя. Та чи надовго? Минає місяць-дру-гий, і на тому чи іншому полі знову з'являється мобільна бригада з незрозумілими документами на руках... Знову зчиняється бійка, я б сказав, кримінальна драма. Ми зустрічалися з міліцейським генералом, поговорили. Та й чи відкрито карну справу за цими фактами — невідомо...
Розкрадання системи зрошення на Херсонщині не могло не стурбувати депутатів Херсонської обласної ради. Тому на сесії, яка відбулася наприкінці березня, народні обранці одноголосно підтримали звернення до Генеральної прокуратури України та Міністерства внутрішніх справ з проханням вплинути на си-туацію.
У зверненні йдеться про необхідність збереження трубопроводів закритої меліоративної мережі та припинення руйнації внутрігосподарської зрошувальної системи.
«У період з 2006 року і до сьогодні практично знищені й демонтовані трубопроводи закритої зрошувальної мережі на території Михайлівської, Широківської, частково Шевченківської сільських рад Скадовського району», — зазначено у документі.
Проблема особливо загострилася 2009 року, коли, незважаючи на рішення Скадовського районного суду та Апеляційного суду Херсонської області про опис та накладення арешту на меліоративну систему Шевченківської сільради, розкрадання зрошувальної мережі тривало.
Не дали результату і звернення сільської, районної та обласної рад до органів виконавчої влади та правоохоронних органів.
Як повідомив на сесії голова Скадовської райради Олег Старенький, на усі звернення органів місцевого самоврядування до правоохоронних органів області, Верховної Ради та Секретаріату Президента України належного реагування не було. Більше того — «місцеві правоохоронні органи та Генпрокуратура покривали зловмисників».
На цю заяву одразу відреагував голова облдержадміністрації Анатолій Гриценко: — Більше цього свавілля не буде! Відповідатимуть перед законом усі, хто не лише розкрадає та викопує меліоративну систему в області, а й ті, хто покриває, «кришує» зловмисників. Робота у цьому напрямі вже ведеться: на сьогоднішній день на штрафмайданчики доставлено 27 машин із брухтом.
Депутат обласної ради Анатолій Жупина акцентував увагу присутніх на сесії, що питання демонтажу та розкрадання зрошувальної системи стосується не лише Скадовського району:
— Нічим не відрізняється ситуація і в Бериславському — там зухвало, серед білого дня, демонтують меліоративну систему.
— Збереження зрошувальної мережі вкрай важливе і життєво необхідне, — зазначив у своєму виступі голова аграрної комісії обласної ради Віктор Пелих. — Крім того, що посушлива аграрна Херсонщина повністю залежить від системи зрошення, у нас раз на 5—10 років спостерігається значне підтоплення великих територій і населених пунктів. І саме зрошувальні системи могли б зарадити лихові...
З огляду на ситуацію депутати прийняли також звернення до Президента України.-Верхов-ної Ради та Кабміну. У ньому — прохання розглянути та затвердити на урядовому рівні концепцію і державну цільову програму комплексного захисту сільськогосподарських угідь та населених пунктів степової області від затоплення поверхневими та підтоплення ґрунтовими водами на період до 2020 року. Степовики сподіваються й нате, що при формуванні Держбюджету на 2010 рік буде передбачено виділення додаткових коштів Держкомітету водного господарства України на оплату електроенергії, необхідної для роботи дренажних насосних станцій.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |