Нещодавно закінчилася реєстрація бажаючих взяти участь у зовнішньому незалежному оцінюванні навчальних досягнень і вже цього року спробувати вступити до ВНЗ. Коли пройдуть тестування та чим відрізнятиметься цьогорічна вступна кампанія від попередніх, кореспондент «НД» поцікавився у проректора з питань зовнішнього оцінювання та моніторингу якості освіти Південноукраїнського регіонального інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів Світлани ОДАЙНИК.
— Світлано Федорівно, з яких предметів тестування є обов'язковим?
— Усі вступники до вузів цього року повинні пройти зовнішнє незалежне оцінювання з двох предметів: української мови і літератури, а також за вибором учасника — з математики або історії України. Решту предметів кожен учасник тестування обирає самостійно. Головне, аби складені дисципліни співпали з-тими, які вимагає при вступі вищий навчальний заклад. Перелік таких предметів легко знайти на сайті ВНЗ або дізнатися, завітавши чи зателефонувавши до приймальної комісії.
Ні класні керівники, ні директори закладів освіти не можуть примусити учнів обирати ті чи інші дисципліни для тестування, мотивуючи це профілем навчання у школі чи чимось іншим. Також безпідставними є погрози деяких учителів не допустити до ЗНО окремих випускників через погані оцінки під час навчання, порушення поведінки тощо. Рішення про участь чи неучасть у зовнішньому оцінювання кожен випускник школи приймає самостійно, і позбавити цього права його ніхто не може. Більше того, учні навіть не зобов'язані повідомляти директорів шкіл, чи пройшли вони реєстрацію і які предмети обрали.
— Зі скількох дисциплін можна пройти зовнішнє оцінювання?
— Кожен учасник ЗНО, який пройшов реєстрацію, матиме можливість скласти не більше 5 тестів з обраних ним предметів. Випускникам 2007-го та попередніх років, які хочуть вступити вишу та навчатися без відриву від виробництва (заочна форма), тестування проходити не обов'язково. Стати студентами вони зможуть лише за результатами вступних випробувань з конкурсних предметів.
— Уже відомі терміни проведення ЗНО?
— Тестування відбудуться у такі числа червня: з української мови і літератури — 2,3,4; іноземної мови — 7; біології—9; географії — 11; математики —14, 15; історії України — 17,18; хімії — 21; фізики — 23.
Цього року, на відміну від попередніх, ЗНО з української мови та літератури, математики та історії України пройде впродовж кількох сесій. Кожна відбуватиметься в інший день. З української мови та літератури тестування триватиме три дні, а з математики та історії України — два. Ці зміни зумовлені необхідністю скоротити кількість пунктів тестування. Але не варто хвилюватися через те, що учасники, які на день-два раніше складуть тести, поділяться з іншими відповідями. Для кожної сесії тестові завдання будуть різними за змістом, проте однаковими за рівнем складності. Отже, всі в рівних умовах.
— Минулого року результати тестування зараховувалися випускникам і як державна підсумкова атестація...
— Результати ЗНО зараховуватимуться тільки як вступні випробування до вищих навчальних закладів. Цьогорічні випускники 11-х класів писатимуть шкільні контрольні роботи замість звичної державної підсумкової атестації. У дітей перевірять знання з української мови (у формі переказу, що є обов'язковим для всіх без винятку учнів), математики, або історії України (залежно від профілю навчання), а* також з одного предмету за вибором учня. Контрольні роботи для випускників 11 -х класів МОН України рекомендує провести з 11 до 18 травня. А завершити планується до 27 травня.
— Чим ще відрізняється ця вступна кампанія від попередніх?
— Відповідно до наказу МОН України для зарахування до ВНЗ I—II рівнів акредитації абітурієнту потрібен сертифікат УЦОЯО з двох предметів, a III—IV рівнів — з трьох предметів.
Надано право вступникам подавати сертифікат Українського центру оцінювання якості освіти, виданий у 2008, 20Q9 або у 2010 році (хоча абітурієнт не позбавляється права проходити ЗНО щорічно). Обмежено кількість вищих навчальних закладів і напрямів підготовки (спеціальностей), куди абітурієнт може подати заяву. Згідно з новими правилами, спробувати вступити можна не більше, ніж до п'яти вишів України, при цьому обравши не більше трьох напрямів підготовки (спеціальностей). Разом з сертифікатом УЦОЯО при вступі до ВНЗ передбачено врахування середнього бала атестата з округленням до десятих частин (за 200-баль-ною шкалою). Також вузам дозволено допускати до участі у конкурсі абітурієнтів з сертифікатом, кількість балів якого з непрофільних предметів нижче 124, за умови, якщо кількість балів з профільних предметів становить не менше 170 балів з кожного предмета. Тобто, якщо ви вступаєте на якусь технічну спеціальність, то з української мови чи історії можна мати менше, ніж 124 бали. Але, відповідно, знання з профільних предметів: математики та фізики, повинні бути оцінені не нижче 170 балів. Варто також звернути увагу і на те, що абітурієнти не атестовані з української мови та літератури, можуть складати вступний екзамен з тієї мови, оцінки з якої виставлені в атестаті.
— Чи не повториться минулорічна ситуація з «пільговиками»?
— Тепер особи, котрі мають право на позаконкурсний вступ, повинні відразу подавати у приймальну комісію оригінали документів. Таким чином зникне практика, коли один пільговик вступав відразу в десятки вузів. Під час вступних кампаній спеціалісти УЦОЯО проводять велику роботу щодо перевірки правильності зарахування за сертифікатами. Лише минулого року за порушення умов вступної кампанії 6 вузів були позбавлені ліцензій, результати перевірки інших 32 вишів, де, на думку наших спеціалістів, порушувалися умови вступу, передані в правоохоронні органи.
— Дякую за розмову.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |