Намагання нової української влади створити ілюзію підтримки своїх кроків у світі зазнають невдачі — західна преса нищівно критикує Януковича
Створення уявлення про те, що політика Віктора Януковича підтримується не тільки в Україні, а й за кордоном, є одним з ключових завдань нової влади. Адже це, в тому числі, і один зі способів переконання самих українців на тлі зростаючого невдоволення «газово-флотськими» угодами та ймовірним невиконанням бюджету, -дивіться, мовляв, як ставиться до Президента світове співтовариство.
Якщо з тональністю ЗМІ «братньої» Росії, в принципі, все зрозуміло, то із намаганням продемонструвати підтримку західного світу іноді доходить до абсурду і відвертих перекручень.
Після пам'ятної бійки у Верховній Раді 27 квітня, коли кадри з зали українського парламенту обійшли провідні телеканали світу, прес-служба спікера Володимира Литвина, приміром, поспішила повідомити, ніби президент Парламентської Асамблеї Ради Європи Мевлут Чавушоглу засудив дії опозиції. Невдовзі ця інформація була спростована самим очільником ПАРЄ.
Якою ж є реальна картина сприйняття подій в Україні в Європі та Сполучених Штатах?
Наприклад, британська «Файненшл тайме» ще 8 лютого (тобто наступного дня після другого туру президентських виборів) написала, що Віктор Янукович є «вельми корисною політичною вивіскою для магнатів українського бізнесу». Разом із тим у статті зазначається, що над Януковичем відверто сміються у середовищі російської політичної еліти. «Російські керівники не приховують своєї огиди по відношенню до Януковича», — писала FT.
Також в лютому «Гардіан» (The Guardian) з Великобританії зазначала, що навіть за мірками посткомуністичної Європи «Янукович — це декласований елемент».
«Бути президентом усієї України, а не Донецька! Тільки так Віктор Янукович може врятувати своє президентство від провалу. Поки ж він хоче стати українською версією диктатора Білорусі, Олександра Лукашенка. Але для цього йому бракує потужного бюрократичного апарату та дієздатних силових структур. У підсумку прояви авторитаризму тільки посилять нестабільність в країні та не сприятимуть реформам», — писало в березні впливове американське виїдання «Волл стрітджорнел» (The Wall Street Journal) у статті під промовистою назвою «Українська демократія в небезпеці».
Українсько-російські угоди щодо продовження перебування Чорноморського флоту Росії в Криму отримали у європейській пресі красномовні епітети: «Жахливий початок зовнішньої політики», «Здача державного суверенітету», «Погана угода для України та Януковича» («Файненшл тайме»), «Перемога Кремля» («Нью-Йорк тайме») тощо.
«...Янукович продемонстрував, що його слова про «позаблоковий» статус України є пустими балачками. Невипадково, саме в цей день, 21 квітня, російська цариця Катерина II Велика в 1 775 році запровадила в Україні кріпацтво», — писав з цього приводу автор статті у німецькому виданні «Франкфуртер Альгемайне Цайтунг».
«Німецька хвиля» відзначала, що заради тамчасових інтересів Янукович приносить у жертву довгострокові перспективи:«Базування Чорноморського флоту у Криму аж до середини XXI століття позбавляє Україну маневру у зовнішній політиці. Кремль домігся свого. Судячи з усього, поставлено крапку і під розмовами щодо приєднання України до Євросоюзу. Важко собі уявити, що ЄС прийме до себе країну, яка на такий довгий час ставить свою політику безпеки у залежність від Москви... Вагома знижка на газ гальмує модернізацію економіки, яка давно назріла. Щоб українські товари були конкурентноспроможними на світовому ринку, потрібні не дешеві енергоносії, а нові енергозберігаючі технології».
Навіть такий крок Януковича, як рішення передати український високозбагачений уран США та Росії, неоднозначно був сприйнятий за кордоном. Хоча влада повідомляла, що інтереси української науки здали начебто в ім'я боротьби зі світовим тероризмом.
«Упродовж десяти років США намагалися змусити Україну відмовитися від останньої партії свого збройового урану. Протягом довгого часу ця друга за площею після Росії країна в Європі міцно трималася за цю «гарантію безпеки» для того, щоб застерігати агресорів. І ось тепер прорив. Новий глава держави Віктор Янукович під час свого першого візиту в США привіз із собою президентові Бараку Обамі у Вашингтон подарунок. Україна відмовляється від останньої партії збройового урану, заявив Янукович», — писала у квітні в редакційній статті німецька «Вельт» (Die Welt).
У статті в англомовній газеті «Kyiv post», що виходить у Києві, йшлося: «Український президент майстерно підігравав Обамі, отримавши в нагороду безцінні фотографії на пам'ять і удостоївшись бесіди, яка тривала кілька хвилин, але фактично легітимізувала положення його суперечливої урядової коаліції і монополізацію влади у своїй країні».
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |