Материнство та дитинство належать до тих соціальних феноменів, які досить чутливі до всіх змін, що відбуваються в суспільстві, і е своєрідним індикатором його благополуччя. Внаслідок особливої вразливості в умовах нестабільності стану сучасного суспільства, вони виявляються соціально і емоційно незахищеними і опиняються в кризовому стані.
Останнім часом спостерігаються суперечливі тенденції: стає все більше мам-одиначок і неповнолітніх мам, зростає кількість жінок, які не поспішають народжувати, доки не досягнуть певного успіху в кар'єрі та матеріального благополуччя. У молодих сім'ях переважають орієнтації на одну дитину, разом з тим збільшується кількість сімейних пар, які з різних причин не можуть мати дітей. Тому зрозуміла стурбованість держави та суспільства відмовами матерів від дітей, небажання народжувати або забирати їх з пологових будинків.
У сучасних умовах сім'я, як така, втратила свою стабільність багато молодих сімей розпадається. Загальну кількість неповних сімей встановити практично неможливо, оскільки, згідно Сімейного кодексу, сім'єю вважається і така, де шлюбні партнери проживають у незареєстрованому шлюбі.
Тяжке матеріальне становище родин заставляє одного з батьків, чи й обох, шукати заробітків у інших країнах. Більшість з них мають неповнолітніх дітей. Це не минає безслідно для розвитку дітей, адже в умовах неповної сім'ї звужується сімейне спілкування і збіднюється його зміст, обмежуються його можливості у засвоєнні статево-рольових стосунків і поведінки: хлопчики виростають інфантильними, тому що в них немає прикладу батька як чоловіка, а дівчатка — агресивними, для них мама є прикладом сильної жінки, яка самотужки в різні способи розв'язує всі сімейні проблеми. А ще гірше, коли вихованням займаються бабусі та дідусі, які через свою безмежну любов до онуків не бачать шкоди від вседозволеності і безконтрольності з їх боку.
Усе більше загострюється проблема підліткової вагітності, що є наслідком раннього статевого життя, насилля, випадкових статевих відносин. Потенційні чоловіки (батьки) неготові одружуватися, брати на себе відповідальність за утримання та виховання дитини. Не .реєструються шлюби з метою отримання соціальних виплат, а кошти від держави на створення і забезпечення благ для дітей горе-батьки витрачають на алкогольні напої, забуваючи про те, що саме на них, батьків, відповідно до вимог ст.48 Конституції України та ст.150 Сімейного кодексу покладено обов'язок утримувати та забезпечувати достатній життєвий рівень дитини, піклуватися про її фізичний та моральний розвиток, слідкувати за станом здоров'я, забезпечувати їх нормальними побутовами умовами.
Наразі є актуальним питання поширення соціального сирітства, коли діти стають сиротами при живих батьках. У нашому районі із 129 дітей, які мають статус дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування і перебувають на обліку майже 75 відсотків саме такі діти. Асоціальна поведінка батьків, невиконання ними безпосередніх обов'язків стають причиною того, що судові органи приймають відповідні рішення, і лише з початку року вже маємо 12 випадків позбавлення батьків прав.
Саме питання відповідального батьківства, готовність молоді до створення сім'ї та виховання дітей стали темою для обговорення на робочій зустрічі, приуроченій Дню Матері та Дню сім'ї, спеціаліста районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді з медперсоналом пологового та гінекологічного відділень в рамках роботи центру при пологовому стаціонарі центральної районної лікарні. Розглядалися життєві ситуації, про які з болем говорили медичні працівники, адже кожна з них в першу чергу жінка та мати.
Проведення таких зустрічей стало звичним, адже уже не один рік у тісній співпраці з медперсоналом, із залученням психолога, спеціалістами Центру надається комплекс послуг (соціально-економічних, психологічних, юридичних та інформаційних) вагітним жінкам і жінкам-породіллям, які не досягли повноліття і потребують тієї чи іншої підтримки, іншим пацієнткам відділень. Ці консультації спрямовані на зміцнення інституту сім'ї шляхом формування засад відповідального, усвідомленого батьківства та в першу чергу — на попередження раннього сирітства. Саме така співпраця принесе свої результати.
Вітаємо усіх з Днем Матері та Днем сім'ї. Бажаємо здоров'я, щасливого материнства, добра і достатку в родинах.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |