Покласти край подальшому занепаду галузі тваринництва, зупинити необгрунтоване засилля імпортної тваринницької продукції, а також передбачити гідну бюджетну підтримку цієї вітчизняної галузі, що гарантуватиме її прибутковість і подальший розвиток — закликають Кабмін депутати облради. Про це йдеться у зверненні, прийнятому 14 травня на сесії облради.
Звернутися до Кабміну депутатів змусило загострення кризових явищ у тваринництві та відсутність відповідних заходів з боку держави.
Стан галузі тваринництва Херсонщини упродовж останніх років свідчить про неповну реалізацію потенційних можливостей і має тенденцію постійно погіршуватися, відзначається у зверненні. Так, у порівнянні з 1990 роком продаж на забій худоби і птиці зменшився у 3,7 рази, виробництво молока — у 2,5 рази, чисельність поголів’я великої рогатої худоби скоротилася у 6,6 разів, у тому числі, корів — у 3,4, свиней — у 5, овець та кіз — у 13,7 рази.
Розвитку тваринництва як однієї із складових продовольчої безпеки в області загрожує зниження закупівельних цін на м’ясо, що спостерігається протягом останнього часу. Оскільки на сьогодні середня закупівельна ціна переробних підприємств за кілограм живої ваги великої рогатої худоби становить 8,5-9,5 грн., свиней — 13-14 грн., це обумовлює збитковість виробництва м’яса сільгосппідприємствами області. Так, протягом 1996-2009 років від реалізації м’яса одержано 443,1 млн. грн. збитків через те, що собівартість майже вдвічі перевищує реалізаційні ціни. Рівень збитковості у цей період досягав 40-60%. За підсумками 2009 року, рівень рентабельності виробництва м’яса великої рогатої худоби становив 34,1%, м’яса птиці-54%.
Недосконала цінова політика, відсутність відрегульованого внутрішнього ринку спричиняють подальше скорочення поголів’я худоби, зменшення обсягів надходження продукції тваринництва на ринок. Як наслідок — лише за 2009 рік поголів’я великої рогатої худоби в області скоротилося на 6,5%, реалізація на забій худоби та птиці в живій вазі — на 3,6% у порівнянні з 2008 роком.
Тваринники Херсонщини опинилися у скрутній ситуації, яка до того ж ускладнюється через те, що на внутрішній ринок України надходить безпрецедентна кількість імпортної м’ясної продукції низької якості за демпінговими цінами. Якщо врахувати, що вона субсидується з бюджету країн-експортерів, то вітчизняні товаровиробники поставлені у нерівні умови на ринку та змушені згортати виробництво.
Як відзначається у зверненні, підтримка галузі тваринництва за рахунок державного бюджету в 2009 році була зведена до мінімуму. При цьому навіть із передбачених коштів сільгоспвиробники області недоотримали 3,8 млн. гривень. Крім того, призупинено фінансову підтримку сільськогосподарських товаровиробників з держбюджету за вирощені та продані на забій молодняк великої рогатої худоби, свиней та птицю.
За це звернення проголосували 56 депутатів із присутніх у залі 61.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |