Так оцінили сільські та селищні голови перспективи цьогорічного бюджету
Проект районного бюджету та прогнозні розрахунки до проекту бюджету району на 2010 рік, який представила начальник фінансового управління Валентина Муравйова, став темою тривалого і бурхливого обговорення на позачерговому засіданні колегії райдержадміністрації.
Розрахунковий обсяг показників зведеного бюджету району (тобто районного та всіх сільських, селищних рад) становить по загальному фонду 65511,4 тис. грн., що на 18,6% більше, ніж було визначено на 2009 рік. 48739,6 тис. грн. — це дотація вирівнювання з державного бюджету, що на 20,9% більше рівня 2009 року.. Також виділяється додаткова дотація на вирівнювання бюджетної забезпеченості місцевих бюджетів у сумі 711,6 тис. грн.(з них 435,8 тис. грн. — сума трансферту для районного бюджету, 275,8 тис. грн. — для бюджетів сіл,
Як визначаються обсяги власних та закріплених доходів місцевих бюджетів? Для цього застосовується індекс відносної податко-спроможності бюджету сільської та селищної ради (тобто співвідношення до середнього аналогічного показника по району) у розрахунку на одного мешканця та враховуються дані про фактичні надходження за три останні роки.
Найбільшу питому вагу в доходах зведеного бюджету району на 2010 рік, як і в попередні роки, становить податок з доходів фізичних осіб — 81,1%. Цьому сприяє позитивна динаміка зростання заробітної плати, зокрема мінімальної. У порівнянні з фактичними надходженнями 2009 року на 666 тис. грн., або 28,8% мають зрости надходження доходів, що не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів. Зокрема, планується ріст плати за землю. Це зумовлене збільшенням ставок земельного податку, переглядом укладених угод на оренду землі та розміру орендної плати, збільшенням з 2010 року коефіцієнта з 3,12 до 3,2, що застосовується до ставок земельного податку для земель, грошову оцінку яких не проведено.
Вагомим резервом також є зниження заборгованості по податках та платежах до місцевих бюджетів.
ВИДАТКИ: КОМУ СКІЛЬКИ
У цілому розрахунковий обсяг видатків на 2010 рік, на які надається дотація з державного бюджету, зріс на 21,4% проти минулого року і становить 62534,4 тис. грн., у т. ч. по: органах місцевого самоврядування — на 27,7% (2784,9 тис. грн.); освіті — на 22,1% (36692 тис. грн.); охороні здоров'я — на 29,1% (16477,7 тис. грн.);
соціальному захисту та соціальному забезпеченню — на 40,3% (1246,7 тис. грн.); культурі — на 58,2% (4644,5 тис. грн.); фізичній культурі та спорту — на 22,8% (377,5 тис. грн.).
У видатках на дошкільну освіту визначені цільові видатки у сумі 409 тис. грн. За ці кошти планується провести капітальний ремонт опалення дитсадків у Дивному та Зеленому, зробити капітальний ремонт приміщення дошкільного закладу в Олександрівці з метою охоплення дошкільною освітою дітей, що проживають у селі Калинівка.
За рахунок субвенції з державного бюджету передбачено трансферт у сумі 100 тис. грн. Дивненській сільській раді на відновлення мережі водопостачання — як переможцю всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування.
РАЙОННИЙ БЮДЖЕТ
На фінансування освіти в районному бюджеті передбачаються асигнування у загальній сумі 34907,9 тис. грн. За рахунок цільових видатків 133,5 тис. грн. виділяється на забезпечення шкіл сучасними технічними засобами навчання з природно-математичних і технологічних дисциплін.
Видатки охороні здоров'я складуть 13574,7 тис. грн. Передбачено виділити 50 тис. грн. на придбання основних засобів та 100 тис. грн. — на продовження капітального ремонту хірургічного відділення райлікарні.
На соціальний захист та соціальне забезпечення враховані видатки у сумі 26733,9 тис. грн.
На фінансування установ культури виділяється 28/3,3 тис. грн., фізичної культури і спорту — 457,2 тис; грн.
У проекті районного бюджету враховані кошти на реалізацію 18 районних галузевих програм на загальну суму 740,2 тис. грн.
Обсяг загального фонду
районного бюджету на 2010 рік пропонується затвердити по доходах і видатках у сумі 84114,4 тис. грн., спеціального фонду — 3564,8 тис. грн., обсяг резервного фонду — ЗО тис. грн.
Чкаловський сільський голова Володимир Сапрон, василівський Юрій Карвацький, дивненський Тетяна Тарасюк, олександрівський Віктор Шульга, новотроїцький селищний Василь Мельник та інші з тривогою говорили про те, що у місцевих радах коштів на захищені статті бюджету вистачає лише на 6-9 місяців. Вони пропонували відверто повідомити населенню про необхідність оптимізації об'єктів соціально-культурної сфери, вирішувати питання про об'єднання рад. Отже, ситуація з цьогорічним бюджетом надзвичайно складна. Однак стан справ по кожній сільській раді буде вивчатися індивідуально і спільно шукатимуться шляхи виходу з кризових явищ. Розподілятимуться ще кошти від перевиконання бюджетів 6 і 9 місяців та вільного залишку.
У ході дискусії з'ясувалося, що найбільш складне становище з фінансуванням закладів освіти та органів місцевого самоврядування. Голова районної ради Петро Збаровський запропонував райдержадміністрації підготувати розрахунки коштів, які не прораховуються у бюджетах сільських і селищних рад, аби він зміг просити додаткових асигнувань в обласної ради.
На засіданні колегії також розглянуто проекти 18 районних галузевих програм.
Проект програми економічного, соціального та культурного розвитку району на 2010 рік представила начальник управління економіки Наталія Солтанов-ська.
Районний бюджет, районні цільові програми та програма розвитку району на 2010 рік вже затверджені сесією районної ради, яка
відбулася 14 травня. Більш детально про це читайте у наступному номері.
СМІТИМО ШВИДШЕ, НІЖ ПРИБИРАЄМО
Під час проведення місячника з благоустрою на території району ліквідовано 76 стихійних сміттєзвалищ, зібрано та вивезено 519 метрів кубічних твердих побутових відходів.
Найбільший обсяг роботи виконали Новотроїцька селищна рада (ліквідовано 22 сміттєзвалища), Чкалівська (8 звалищ), Володимиро-Іллінська (15), Олександрівська ради (10). Взагалі не переймалися такими звалищами Зеленівська та Новопокровська сільради.
Проте, як констатував головний лікар санепідстанції Микола Нестеренко, в районі немає жодного санкціонованого звалища, належно оформленого та облаштованого. Відведені під них місця (як правило, неподалік населених пунктів) не обгороджені, сміття не компостується. Як тільки подме вітер, пластик, поліетилен розлітаються на значну територію, засмічуючи все навколо.
Не цінують труд комунальників і люди. Тільки-но стихійні сміттєзвалища ліквідували, а вже «ростуть» нові купи непотребу. Жителі сіл та селищ викидають сміття іноді просто за ворота. Слід активізувати роботу депутатів, вуличних комітетів, правоохоронців і штрафувати тих, хто забруднює довкілля.
Через сильні вітри тричі доводилося прибирати територію Новотроїцькій селищній раді, двічі — підчищати сміттєзвалище. Проте і сьогодні у райцентрі подекуди лежать купи мотлоху: люди смітять швидше, ніж за ними встигають прибирати.
Сільські голови нарікають, що цьогорічний місячник благоустрою проходив у складних умовах, за відсутності фінансування. Тож комунальні підприємства накопичили борги за транспорт, пальне тощо, які ще треба буде сплачувати.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |