20 травня на позачерговій сесії Херсонської міської ради прийнято бюджет міста на 2010 рік.
До порядку денного позачергової сесії, окрім головного «бюджетного» питання, було внесено ще 4. Усі проекти депутати проголосували «за», втім не без дебатів.
«Програма економічного і соціального розвитку Херсона на,2010 рік» була проголосована без особливих зауважень та обговорень, хоча, якщо подивитися на неї уважно, то, на нашу думку, там було про що поговорити.
А от «обговорення» бюджету тривало всього півтори години. Більшість із виступаючих були певними — готувати такий важливий документ для життя всього міста треба більш якісно і обговорювати його треба не поспіхом (на підготовку «бюджетного» питання було виділено менше тижня, а лише паперова складова бюджету понад 120 сторінок тексту). Від народних обранців лунали пропозиції щодо зменшення фінансування окремих статей і збільшення інших. Викликали питання і етапі наповнення бюджету, адже прибуткова частина здебільшого сформована за рахунок продажу землі та комунальної власності.
- Як довго місто триматиметься на грошах від продажу землі? Де будемо брати гроші, коли не буде що виставляти на продаж? Чому земля та власність продається зараз, коли ціна така низька., На кого працює влада? такі, майже риторичні питання поставив перед колегами депутат Сергій Осолодкін.
Він же запропонував у текстовій частині рішення ХМР покласти персональну відповідальність на профільних заступників міського голови щодо виконання прибуткової частини бюджету.
- Бюджет-2009 не виконаний, хто із заступників міського голови поніс за це персональну відповідальність? Хто відповідатиме за це у 2010 році? — запитав депутат Осолодкін у міського голови Володимира Сальдо.
У відповідь було мовчання.
Коли прийшов час голосувати, у сесійній залі на багато запитань відповіді так і не прозвучали. Взагалі складалося таке враження, що того дня пан Сальдо намагався якомога швидше провести сесію і прийняти необхідне рішення без зайвих ексцесів. Можливо це було викликано тим, що у президії сесії був присутнім Голова ОДА ь перед партійним бонзою Володимир Васильович намагався мати вигляд людини, яка тримає ситуацію під контролем? Виходило це у нього не дуже якісно — він намагався триматися, але іноді все ж «зривався» і на поверхню випливало його єство.
У якийсь момент у повітрі знову з'явилася примара наступних виборів, а як стверджують політологи, підлога під паном Сальдо останнім часом дуже сильно «хитається» і його переобрання на ще один термін, як єдиного кандидата від Партії регіонів, — більш ніж проблематичне.
Та все ж коли прийшов час голосувати, бюджет більшістю голосів був прийнятий. «За» проголосувало 54, з 65 присутніх на той момент у залі депутатів. Бюджет прийнятий, але із застереженням, що за підсумками 6 місяців, його будуть переглядати.
Які ж основні цифри бюджету-2010?
У порівнянні з минулим роком бюджет збільшився з 684 млн до 802 млн грн. Чи багато це? Якщо порахувати тільки офіційну інфляцію, то можна сказати, що він зменшився. Якщо читати між рядками цифр, то побачимо ще й професійно приховану інфляцію, і тоді цифри будуть ще гіршими.
Бюджет «перекриває» лише основні видатки з заробітної плати, комунальних послуг і енергоносіїв. Практично відсутній бюджет розвитку, він складає якихось 22 160 800, це саме ті гроші, що планується використовувати на розвиток всієї інфраструктури міста (ремонти, придбання і ті), А коли дивишся за рахунок чого влада збирається «розвиватися» (звідки братимуть гроші), то стає ще сумніше: від «продажу основного капіталу» -6 млн, 16 млн — від «продажу землі»... от і все. А що буде, якщо ці статті бюджету (його «спеціального фонду») не будуть виконані? Відповідь проста -бюджет розвитку фінансуватися не буде.
Кинемо око на основні витрати бюджету:
- «Органи державного управління» — 21 514 420 грн, з них – споживання понад 20 млн, розвиток — 661 тис грн.
- «Освіта» — 267,9 млн, з них за рахунок спеціального фонду 19,2 млн. грн (чи буде його виконано, не відомо). З 248 млн загального фонду: 183 млн — заробітна плата, 183 тис — комунальні послуги та енергоносії, і 5,9 млн — розвиток.
- «Медицина» -174 млн, (з них 11 — спеціальний фонд). Зі 162 млн: 131 млн — на заробітну плату, 124 тисячі — на комунальні послуги та енергоносії, 959 тис — на розвиток.
Навіть на фоні того, як пройшла зима, і скільки треба залатати тільки дахів, то про придбання нового обладнання та про покращення умов обслуговування хворих говорити не доводиться.
На вимогу профільної депутатської комісії, що опікується питаннями медицини (голова Євген Карабелеш), до бюджету окремим рядком внесено 500 тис грн. на ремонтні та відновлювальні роботи, що будуть спрямовані на молочну кухню дитячого харчування (сьогодні на все місто така кухня єдина, і вона щодня готує 4,5 тисячі порцій дитячого харчування за 8 найменуваннями). Якби питання фінансування ремонту не було вирішено, кухню довелося б закривати. ,
Дивимося далі.
- «Соціальний захист та соціальне забезпечення» — 176 555 096 грн.,
з них 639 тис — на оплату праці, 99 тис — на комунальні послуги, 106 тис — бюджет розвитку, всі інші кошти на оплату пільгових категорій громадян нашого міста.
- «Житлово-комунальне господарство» -19 747 458 млн грн. з основного фонду. Думаю, вам буде цікаво дізнатися, що на все місто за статтею «Капітальний ремонт житлового фонду місцевих органів влади» буде витрачено аж — 8,5 млн(!), і це при тому, що потреба складає кілька сотень мільйонів гривень. А от на благоустрій «міст та селищ» закладено чомусь аж — 9,1 млн грн., і це у той час, як на заходи «поліпшення питної води» всього -4 тисячі 100 гривень (цифру віднесено до «спеціального» фонду). Дивимося далі.
- «Культура і мистецтво» — 26,4 млн, у т.ч. 1,7 млн зі спеціального фону.
- «Засоби масової інформації» — 400 тисяч (газета «Херсонський вісник», рада є засновником, а отже повинна фінансувати). — Фізична культура та спорт» — 6,1 млн, у т.ч. 208 тис зі спеціального фонду.
- «Будівництво» — 14,7 млн, всі кошти тільки за рахунок спеціального фонду.
- «Транспорт та дорожнє господарство» -13,9 млн, усі вони пов'язані лише із компенсаціями за пільговий проїзд певних категорій громадян.
- «Видатки на проведення робіт, пов'язаних із будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг» — 9,4 млн. зі «спеціального» фонду.
(Нагадаємо, що окремо Володимир Сальдо вже «протягнув» через сесійну залу, на попередніх сесіях питання фінансування ремонту площі Перемоги у сумі 5,5 млн грн, а починали всього з 1,5).
Ось таким є бюджет міста Херсона на 2010 рік. . Звичайно, що ми переглянули лише загальні цифри, а якщо проводити детальний аналіз, то для цього не вистачить площі всього цього номера.
Якщо коротко підсумовувати те, що наведено вище, то сміливо можна говорити, що цей рік, а особливо у світлі підготовки до нового опалювального сезону (до нього залишилося вже 5 місяців), буде для нас непросто складнимі а дуже складним.
До речі, бюджет приніс відповідь на одне суто політичне питання — виборів до органів місцевого самоврядування цього року влада не планує — жодної копійки на це питання не закладено.
Порушення законів з боку «правлячої партії» тривають...
Втім, для цієї влади це не новина. Адже у світлі того, що відбувалося на останній плановій сесії ХМР, коли міський голова Володимир Сальдо, потураючи всі можливі й неможливі рамки чинного законодавства, «протягнув» проект рішення про дострокове припинення повноважень Секретаря міської ради Юрія Погребного, то дивуватися тому, що у цій державі поступово настає диктатура, не доводиться.
Прикро, що цього року нам не вдасться позбавитися цього міського голови, який здається в останні дні знову відчув під собою ґрунт, і став «розправляти крила».
А зміни потрібні... Хоча, з іншого боку, й до сьогоднішнього дня немає відповіді на питання — на кого ж міняти? Недивлячись на те, що за останні півроку з біг-бордів у Херсоні не зникають обличчя щонайменше 9 «потенційних претендентів» на посаду міського голови (серед яких є різні: і напівграмотні, і воровиті, і пихаті, і навіть відверто тупі... є навіть міський «сумашедший») та все одно поки що немає жодної кандидатури, яка б відповідала очікуванням мешканців міста, натомість у нас є «бюджет»...
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |