ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Як одрадівці своє майно за вітром пустили
31.05.2010 / Газета: Трудова слава / № 21 / Тираж: 4714

У селян одрадівці це вже стало традицією: щороку тут оголошують про проведення загальних зборів співвласників майна колишніх членів КСП «Степове», щоб вирішити майнові питання. І з року в рік збори провести не вдається через низьку явку власників майнових паїв.

Цьогорічні, призначені на квітень, не стали винятком. Із сімсот чоловік на збори прийшли сорок. Покричали, пообурювалися, що залишилися без майна. Вкотре вислухали поради юриста і начальника управління агропромислового комплексу райдержадміністрації Ю. В. Чепоя. Та й розійшлися.

Поштовхом для проведення нинішніх загальних зборів колишніх членів сільгосппідприємства стала скарга до Кабінету Міністрів України одного із власників майнового паю. І не рядового — колишнього керівника колгоспу «Степовий» Героя Соціалістичної Праці В. М. Сторчака, який доклав чимало сил для розбудови і зміцнення даного господарства. Зрозуміло, якщо такій шанованій людині не вдається забрати своє майно, то колишньому рядовому колгоспнику чи їх спадкоємцям — і поготів.

Скаргу розглянули в Одрадівці на виїзному засіданні районної комісії з регулювання майнових відносин за участі одрадівського сільського голови Романа Васильовича Пархоменка та голови комісії з організації вирішення майнових питань КСП «Степове» Миколи Савича Краснюка. Саме на цьому засіданні М. С. Краснюку рекомендували безвідкладно передати до сільради копії документів комісії, аби власники майнових сертифікатів могли реалізувати своє право на отримання майна хоча б через суд. Бо до цього часу вони не могли не лише забрати своє майно — навіть не отримували орендної плати за використання його сторонніми особами.

Микола Савич цього не зробив. Коли ж дане питання знову підняли на квітневих зборах, Краснюк послався на відсутність коштів для ксерокопії документів. Але під тиском власників майнових паїв все ж приніс оригінали документів і віддав сільському голові Р. В. Пархоменку.

Чому в одрадівців виникли такі непорозуміння з розпайованим майном і як таке могло статися? Так, на початку реформування агропроислового комплексу держави далеко не всі норми, у тому числі й щодо розпаювання майна, були чітко визначені. Однак у лютому 2001 року вийшла постанова Кабінету Міністрів України № 177, яка чітко визначила методику уточнення складу і вартості майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі й реорганізованих.

До речі, постановою передбачалося обов'язкове проведення правонаступниками інвентаризації активів і зобов'язань, що давало змогу уточнити вартість майнового фонду і майнових паїв. В Одрадівці цього зроблено не було.

Коли члени КСП «Степове» розпайовували майно господарства, вони мали молочнотоварні ферми та свиноферму, значну кількість техніки й сільгоспінвентаря, пекарню, млин, олійницю, консервний цех, одне з кращих у районі адміністративних приміщень господарства і ще багато чого цінного. Як свідчать записи у виданих їм свідоцтвах на право власності на майновий пай, загальна вартість майна пайового фонду сільгосппідприємства становила 8345589 гривень. Додайте до цього, що частина майна КСП була залишена для погашення заборгованості і що держава двічі списувала борги реорганізованим сільгосппідприємствам. Отже, якщо навіть перевести вартість майна у справедливу (тобто суму, за якою може бути здійснено обмін активу або оплату зобов'язань у результаті операції між обізнаними заінтересованими та незалежними сторонами), все одно ліквідне майно «тягне» на мільйони гривень.

Право на майно колишнього колгоспу «Степовий» мали близько сімсот колишніх членів КСП. Конкретний розмір майнового паю кожного залежав від трудового внеску члена сільгосппідприємства, але в середньому на пай припадало майна на суму майже 12 тисяч гривень. Погодьтеся, сума досить суттєва. Та, незважаючи нате, що належало це майно одрадівським селянам на законних підставах, переважна більшість їх і до сьогодні так і не отримала ані самого майна, ані грошей від продажу чи передачі його в оренду.

За словами самих одрадівців, сьогодні на території села з майна колишнього «Степового» залишилися тільки окремі будівлі виробничих підрозділів та контори. Куди поділася худоба, техніка, обладнання зрозуміти важко, оскільки комісія з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, практично бездіяла. Підтвердженням цього є той факт, що з часу створення її члени комісії жодного разу не спромоглися провести збори власників майнових паїв. А коли частина власників захотіли забрати базу мехзагону £ рахунок паїв, щоб передати її в оренду приватним підприємцям, питання довелося вирішувати у судовому порядку.

Задля справедливості варто зазначити, що зібрати 467 власників майнових паїв (а саме стільки їх становлять кворум) нелегко. Одрадівцям неодноразово пояснювали: ті, хто не в змозі прийти, можуть написати довіреність на родича, знайомого чи юриста про надання їм повноважень представляти їх інтереси на зборах. Завіряють таку довіреність у сільраді. І що одна людина може представляти інтереси десятків власників майнових паїв.

На останньому квітневому зібранні одрадівським власникам майнових паїв вкотре надали консультацію стосовно можливості отримання свого майна в натурі. Тепер, коли документи в сільраді, зробити це легше. Керівництво управління агропромислового розвитку обіцяє надати консультативну допомогу всім власникам паїв, які виявлять бажання в судовому порядку витребувати власні майнові паї. Вірніше, те, що від тих паїв залишилося. Та якщо вони й надалі зволікатимуть, отримувати буде нічого.

Автор: Людмила ГРИГОР'ЄВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту