Ринкові відносини в економіці передбачають, насамперед, динаміку, тобто розвиток відносин в багатьох сферах діяльності людини, в тому числі й у сфері відносин роботодавець — найманий працівник. Останнім часом основною формою в системі соціального захисту людини є загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яке, в свою чергу, передбачає кілька видів страхування з утворенням відокремлених фондів та умовами надання соціальних виплат і послуг. Законами України вже введено в дію загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням. З 1 січня 2004 року запроваджено пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Згодом, за умови прийняття відповідного закону, передбачається також введення медичного страхування.
Зрозуміло, що в умовах запровадження системи страхування відносин найактуальнішим питанням для кожної людини, яка працює та бажає працювати, постає оформлення саме трудових відносин з роботодавцем. Це може бути договір, у тому числі цивільно-правового характеру, наказ або розпорядження по підприємству, організації про прийняття на роботу з відповідними записами в трудовій книжці. Чому це так важливо саме сьогодні? Передусім тому, що кожного місяця роботодавцем проводиться перерахування внесків до кожного з вищезазначених фондів на всіх працюючих та відповідним чином оформлених на даному підприємстві робітників. Таким чином, спрацьовує дуже просте правило: є оформлення трудових відносин між працівником та роботодавцем -є внески до фондів, немає таких відносин — немає внесків. Отже можна зробити дуже простий і логічний висновок: сьогодні лише працівник, який оформив свої трудові відносини з роботодавцем відповідно до чинного законодавства вважається соціально захищеним, оскільки з настанням страхового випадку (втрата роботи, нещасний випадок на виробництві, професійне захворювання або вихід на пенсію за віком та ін.) людина має право звернутися до представництв відповідного фонду на місцях і отримати відповщні соц-іальні послуги та матеріальні виплати, передбачені законодавством.
Більше 19 років у районі функціонує районний центр зайнятості, який є виконавчим органом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Кожен громадянин, який працює, в разі втрати роботи з тієї чи іншої причини має право звернутися до центру зайнятості за допомогою в працевлаштуванні, де зможе отримати цілий комплекс соціальних послуг, а саме: підбір підходящої роботи, працевлаштування на тимчасові громадські роботи, сезонна зайнятість та ін. Для громадян, які бажають змінити професію або підвищити рівень своєї кваліфікації за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, теж існує така,можливість. Тим громадянам, для яких на період їх перебування на обліку, як безробітних, підходяща робота відсутня, виплачується допомога по безробіттю.
Таким чином, соціальний захист можна визначити як систему юридичних, економічних, фінансових і організаційних засобів та заходів у державі щодо захисту населення від несприятливих наслідків соціальних ризиків. Кожен громадянин країни має право на працю, яке гарантоване йому Конституцією України і кожен працюючий має право вимагати від роботодавця оформлення трудових відносин згідно з чинним законодавством, що дає йому право на соціальний захист у майбутньому.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |