Зрозуміти питання винесене у заголовок (Ви розмовляєте англійською?), а тим паче грамотно на нього відповісти зможе далеко не кожний українець. Причина — мовний бар'єр.
У останні роки покращився рівень знання іноземних мов серед молоді з вищою освітою, а от у більшості тих, хто закінчив школу та виш за радянських часів, з цим все ще проблеми... Тим не менш саме ті люди, з радянською освітою, здебільшого, займають керуючі посади на державній службі.
«Протягом дії «Програми розвитку державної служби на 2005-2010 рр.» були проведені мовні навчання, тобто державні службовці почали на державному рівні, використовуючи програми наших партнерів з Європи, вивчати іноземні мови. Цього року програма вивчення іноземної мови чиновниками буде запроваджена і на Херсонщині: з семи тисяч держслужбовців області цьогоріч мають пройти навчання близько сотні осіб. Спочатку це буде стосуватися голів управлінь, районних держаних адміністрацій,
планується 78-годинний базовий курс, розрахований на 3 місяці», — розповів журналістам начальник Управління Головдержслужби України в Херсонській області Андрій Яценко.
До навчання «великих мужів» планують долучити викладачів Херсонського державного університету .та Херсонського національного технічного університету. Таємницю фінансування мовного лікбезу начальник Управління державної служби Херсонщини не розкрив.
Спробуймо підрахувати суму, яку б довелося заплатити, якби «сильні світу цього» взялися вивчати її самостійно.
Спочатку дізнаймося університетські розцінки.
Рік навчання за спеціальністю «Англійська мова та література» на заочному відділенні у Херсонському державному університеті коштує близько шести тисяч гривень. Відповідно три місяці навчання -1,5 тис.грн.
Яка середня вартість роботи з репетитором? Година — 40 грн.
Якщо рахувати, виходячи з цієї суми, то на мовну освіту одного держслужбовця має бути витрачено більше трьох тисяч гривень.
Тож для навчання ста чиновників тільки Херсонщини необхідно від 150 до 300 тис грн! Уявіть скільки нулів буде у кошторисі навчання держслужбовців всієї України?! Чи варта мета таких витрат?
На початку XXI століття вивчити мову ділового спілкування — англійську самостійно простіше простого. Здобувати мовну освіту можна навіть не виходячи з будинку, офісу, чи, скажімо, обідаючи у ресторані. Вартість місячного курсу однієї з популярних освітніх мовних програм усього 115 грн на місяць. Можливостей дуже багато, було б бажання. Та чи адоно у «дяді з пузиком»?
Та й взагалі, чи варто говорити про підвищення рівня володіння іноземними мовами, коли більшість високопосадовців і українською-то оволодівають з великими труднощами (послухайте Прем'єра).
Цими днями у мережі інтернет з'явилося таке повідомлення:
«Студенти Києво-Могилянськоі Академії готують позов до суду проти прем'єр-міністра Миколи Азарова за незнання державної мови. Свій позов студенти мотивують тим, що ст. 10 ЗУ «Про мови» вимагає від посадових осіб державної .влади володіння державною мовою. Незнання та ігнорування української на роботі кваліфікується як службова невідповідність».
У багатьох країнах цивілізованої Європи практично неможливо зайняти владне крісло, якщо ти грамотно не володієш державною мовою.
Тим часом в Україні атестація з української мови для претендентів на державні посади відсутня, конкретна відповідальність за її незнання також невизначена.
У свою чергу фахівці зазначають, що для оволодіння українською мовою як іноземною достатньо півроку занять з викладачем.
Можливо саме над цим варто замислитися, і, як казав великий Кобзар, не тільки «чужому навчатися», а й «свого не цуратися»?
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.009Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |