Щоби забезпечити безпосередній зв'язок із людьми, на засіданні опозиційного уряду створено Комітет захисту малого і середнього підприємництва. Юлія Тимошенко переконана, що Комітет зможе захистити бізнес від податкового та чиновницького тиску діючої влади. Для цього, зокрема, відкрито гарячу телефонну лінію: «080 050 4040, — це той номер, який буде постійно функціонувати і який буде нашим зв'язком з малими і середніми підприємцями для того, щоб їм було куди звертатися», — повідомила Юлія Тимошенко.
На засіданні опозиційного уряду ухвалено низку законопроектів, щоби захистити український бізнес від податкової сваволі діючого уряду та покращити бізнесовий та інвестиційний клімат в Україні.
Діяльність нової влади спрямована на посилення тиску на мале і середнє підприємництво, а не на виконання передвиборчих обіцянок» задекларованих Віктором Януковичем як кандидатом в Президенти -кажуть в опозиції. «Сьогодні не повертається ПДВ, посилюється податковий тиск. Замість обіцянки Януковича щодо введення п'ятирічних податкових канікул для малого бізнесу, все абсолютно йде навпаки. Посилюються репресії і перевірки, посилюється тиск і корупція на кордоні для імпортно-експортних операцій, не приймаються декларації — навіть для обліку повернення податку на додану вартість», — відзначила Юлія Тимошенко, відкриваючи засідання Опозиційного уряду. На її думку, умови для ведення малого та середнього бізнесу суттєво погіршуються. «Усе, що сьогодні ми бачимо, це дуже великий крок назад, це регресивні процеси, які йдуть в Україні», — підкреслила вона.
Опозиція має рецепт створення сприятливого бізнес-клімату
Дійсно, борг із повернення ПДВ з початку року зріс з 22 до 31 млрд. грн., податкові ставки не знижено, а окремим підприємствам навіть відмовлено у праві на повернення ПДВ. Пільгову систему для виробників м'яса і молока скасовано, натомість підвищено акцизи, що призведе до росту цін. Уряд Азарова не проти взагалі скасувати і саму спрощену систему оподаткування, за якою переважно працює в Україні малий та середній бізнес. Юлія Тимошенко нагадала, що «розвинуті країни світу, відрізняються від України тим, що мають більшу долю малого і середнього бізнесу в загальному обсязі валового внутрішнього продукту, наприклад, Японія — 80%, або Китай — 60%». «Ми маємо 15% долі малого і середнього бізнесу в загальному внутрішньому валовому продукті України», — зазначила вона. При цьому в Україні малим та середнім бізнесом займається 24 % населення. «Тому Опозиційний уряд буде пропонувати для розгляду в середу наступного сесійного тижня законопроекти, які підготувала наша спільна опозиційна команда», — сказала Юлія Тимошенко.
Перший законопроект стосується збереження і гарантування подальшої роботи спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності. Опозиційний уряд передбачає, зокрема, збільшення максимального розміру річної виручки підприємців, які працюють за спрощеною системою. Для фізичних осіб з діючих 500 тис. грн. — до 1,3 млн. грн., для юридичних осіб — з 1 до 13 млн. грн. При цьому зберігаються діючі ставки податку для малих підприємств, та запроваджуються вдвічі менші ставки для малих підприємств, які продають сільгосппродукцію вироблену в Україні. Нагадаємо, що уряд Януковича-Азарова хоче зменшити максимальний розмір виручки: для фізосіб -вдвічі, для юридичних осіб — в 4 рази. Крім того, діюча влада збільшує максимальний розмір єдиного податку для малих підприємств до 15%.
Юлія Тимошенко зазначила, що законопроект від опозиції розроблено представниками малого бізнесу: «Там вивірена кожна позиція — для того, щоб наші малі підприємці нарешті припинили боятися, що у них спрощену систему оподаткування просто анулюють».
Наступний законопроект передбачає запровадження до 31 грудня 2015 р. податкових канікул для приватних підприємців, які працюють без найманих робітників. Такі приватні підприємці на 5 років звільняються від сплати ПДВ, податку на прибуток, податку з доходів фізичних осіб, податку на промисел, плати за торговий патент, збору за видачу дозволів на розміщення об'єктів торгівлі і послуг. «Саме тому, що Янукович забув цю свою обіцянку, ми внесли до Верховної Ради Закон, який для малих підприємств, які мають певний обіг за рік, вводимо таку пропозицію Законом щодо введення податкових канікул на п'ять років до початку 2016 року», -підкреслила Юлія Тимошенко. Опозиційний уряд також наполягатиме на ухваленні Закону щодо посилення відповідальності службових осіб — щоби захистити підприємців від чиновницького свавілля. Як пояснила лідер БЮТ, «не проблема в тому, що законів не вистачає -справа в тому, що навіть добрі закони, які вже прийняті Верховною Радою, які вже прийняті нашим урядом в 2008 році, вони просто не виконуються окремими посадовцями».
Опозиція передбачає посилити покарання за зловживання владою або службовим становищем, за службову підробку, перевищення службових повноважень, службову недбалість, незаконне збагачення, за одержання хабара. По окремих злочинах у якості покарання у законопроекті опозиції додано повну конфіскацію майна чиновника. «Ми хочемо посилити відповідальність службових осіб за перешкоджання підприємницькій діяльності», — наголосила Юлія Тимошенко. Іще один проект закону теж обмежує владу чиновництва: йдеться про подальше скорочення видів ліцензійної діяльності і скорочення контролюючих органів. «Це той пакет реформ створення сприятливого клімату для малого і середнього бізнесу, який ми зараз виносимо на загальне суспільне обговорення, який узгоджений з малим і середнім підприємництвом і який, на мій погляд, докорінно змінить систему, в якій може розвиватися середнє і — мале підприємництво», — резюмувала Юлія Тимошенко.
Янукович не виконує двох головних обіцянок, завдяки яким пробився до влади. Неначе мильна бульбашка луснула казка регіоналів про нечуване збільшення соцстандартів. А малий бізнес, замість податкових канікул, отримав збільшення податкового тиску.
Лідер БЮТ підкреслила, що цим пакетом опозиція не обмежиться — бо для нормальної роботи малого та середнього бізнесу необхідно реформування податкового законодавства. «Якраз реформа податкового законодавства — це крок номер один. У нас, в нашій команді, є саме .ті політики, народні депутати, які за останні роки розробили проект Податкового кодексу, і ми будемо наполягати на тому, щоб проект Податкового кодексу був розглянутий і прийнятий в першому читанні», — сказала вона. Ще одним напрямок змін для малого і середнього бізнесу — це «зменшення можливості проводити перевірки з метою вчинення тиску на підприємців», зазначила Юлія Тимошенко. Вона нагадала, що за її урядування було ухвалено Закон про введення мораторію на перевірки — «до тих пір, поки буде зменшена кількість органів, яким дається право перевіряти».
У свою чергу, Голова Комітету Верховної Ради з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Наталія Королевська відзначила, що керівник економічного блоку уряду Азарова Сергія Тігіпко повинен піти у відставку у зв'язку з проведенням «антиреформаторської політики».
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |