ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Зрошення: час конструктивних дій
07.06.2010 / Газета: Каховська зоря / № 45-46 / Тираж: 8000

Хід нового поливного сезону та актуальні питання зрошувальної галузі розглянула на своєму розширеному засіданні колегія райдержадміністрації під головуванням Володимира Сторчака.

Як доповів головний інженер управління агропромислового розвитку РДА Сергій Свиридовський, в Каховському районі нині нараховується 59,4 тисячі гектарів зрошуваних земель, з яких поливається 58428 га. На 27028 га зрошення здійснює управління Головного Каховського магістрального каналу, на 31,4 тис. га — Каховське міжрайонне управління водного господарства. Не використовується в проектному режимі 972 га у зв'язку з тим, що під реконструкцією насосної станції № З Північно-Кримського каналу знаходиться 469 га, 383 га в СБК «Світанок» не поливаються через відсутність лінії електропередач і потребують ремонту 120 га внутрігосподарської мережі, що її використовує TOB «Аг-робізнес-2». В районі налічується 46 насосних станцій (в УГКМК -19, міжрайводгоспі — 27).

Станом на 20 травня було полито понад 34200 га озимих зернових, овочів, сої, кукурудзи, ріпаку та інших культур. Працювало 32 насосні станції, 154 силових агрегатів, 122 дощувальні машини із наявних 827 (у нічний час — 88 дощувалок).

Виконання заявок на подачу води в цілому здійснюється, але мають місце виходи з ладу насосів та іншого обладнання, втрати тиску в меліоративній мережі через незаплановані поливи на ділянках крапельного зрошення.

Нині вартість одного, гектарополиву при поливній нормі 500 кубометрів на гектар складає 190 гривень. По різних насосних станціях їх один гектаро-полив має коштувати від 190 до 220 гривень, а він із зазначених вище причин коштує 304 гривні і більше.

Зрозуміло, треба враховувати й той факт, що насосно-силове устаткування в районі вже експлуатується понад ЗО років, що для деяких двигунів немає запчастин, що насосні станції проектувалися під колишню структуру посівних площ, а зараз здебільшого вирощуються технічні культури та овочі, які треба поливати одночасно.

-Я не розумію передовсім (і причини мене тут не цікавлять), чому своєчасно і у повному обсязі не виконуються заявки водокористувачів? — запитав голова райдержадміністра-ції Володимир Сторчак, вислухавши доповідача. — Що значить на день чи два запізнитись із поливом? Суттєво втратити врожай, викинути солідні кошти на вітер... Чітке виконання заявок — то для всіх закон, іншого підходу до справи не може бути. Якщо насосна станція за проектом розрахована на полив 1000 гектарів, то стільки ж і повинно поливатись. Про які додаткові підключення (чи правильніше сказати — незаконні врізання до міжгосподарських водопроводів) з боку зрошенців-«крапельників» мова?! Вважаю, що управління агропромислового розвитку райдержадміністрації повинно взяти під жорсткий контроль всі ці питання.

Начальник Каховського міжрайонного управління водного господарства Олександр Бруштеля,, поінформував учасників засідання колегії про хід поливного сезону, зазначивши, що один раз на два тижні спеціальна комісія райводгоспу перевіряє на місцях, наскільки ефективно водокористувачі витрачають електроенергію та воду і ведуть відповідний облік. До нерадивих господарів застосовуються суворі заходи. Однак і суто ремонтно-технічних проблем з кожним новим роком експлуатації систем зрошення стає більше.

З цією ж думкою погодився й начальник управління Головного Каховського магістрального каналу Юрій Ващенко. Обсяг ремонтно-експлуатаційних робіт значно збільшився, а відповідні державні асигнування помітно скорочуються: на поточний рік УГКМК виділили лише 12 мільйонів гривень, причому половина з них надійде лише у грудні, а між тим із 10 агрегатів Головної насосної станції сім потребують ремонту. Щодо тарифу на поливну воду, то він і в подальшому зростатиме, бо ж постійно зростає тариф на електроенергію: вже сьогодні питома вага вартості електроенергії в загальній вартості кубометра води складає 84 відсотки. Небезмежні, на думку Ю.Ващенка, й виробничі можливості Каховської зрошувальної системи. Якщо її гідромодуль дорівнює 0,35,* а хтось хоче «дотягнути» цей показник до 0,6 або 1,1, то цього ніколи не станеться. Аби ефективніше використовувати воду, треба вводити дворівневий (або почерговий) графік поливів чи то будувати нові виробничі гідросилові потужності.

Заступник голови районної ради , Микола Кудрицький у своєму виступі на засіданні колегії підкреслив, що практично всі водокористувачі, окрім агрофірми «ГАВАН» уклали цього року договори оренди міжгосподарських систем зрошення та дощувальних машин із сільськими радами, які є балансоутримувачами згаданих систем та техніки — власності сільських територіальних громад Каховського району. Дійсно, на територіях ряду сільських рад, зокрема Семенівської, мають місце незаконні врізання господарів богарних земель в міжгосподарські трубопроводи, що загрожує руйнуванням меліоративних систем. М.Кудрицький запропонував райдержадміністрації створити спільну комісію із залученням до її роботи фахівців-зрошенців для оперативної перевірки відповідних сигналів і вжиття проти винних рішучих заходів.

А.Слобідський сільський голова Микола Шинкаренко у своїй репліці зауважив, що керівництво агропідприємства «Геліос-Г теж не бажає укладати із сільрадою договір оренди зрошувальної системи та дощувальний машин «Фрегат». З червня минулого року з цього приводу відбулося 7 судових засідань, і сільраді потрібна потужна підтримка, аби рішення судів було виконано.

Начальник Каховського райвідділу внутрішніх справ Віталій Немерець зауважив, що були і мають місце факти розкрадання дощувальних машин та їх комплектуючих. Найперша вимога до водокористувачів — налагодження надійної охорони поливної техніки та зрошувальних систем, відповідна профілактична робота і активна громадянська позиція до тих, хто розкрадає майно районної територіальної громади. Адже не є таємницею, що комплектуючі деталі від «Фрегатів» перепродаються на території Каховського району, а ті люди, які про це чудово знають, мовчать і по суті «кришують» крадіїв, тобто теж порушують закон.

Керуючий Каховським відділенням СТОВ «Таврійська перспектива» Микола Осаволюк поставив у своєму виступі запитання, яке нині особливо непокоїть всіх водокористувачів-товаровиробників: чи бу^е в поточному році держава компенсувати витрати електроенергії на поливи сільгоспкультур? Член колегії РДА Герой України, директор ДПДГ «Ас-канійське» Віра Найдьонова з цього приводу сказала таке: «Як мені стало відомо, державна компенсація витрат електроенергії на зрошенні цього року обов'язково буде. В якому обсязі — це питання ще вирішується...».

Підсумовуючи все мовлене на розширеному засіданні колегії, Володимир Сторчак підкреслив, що у свій час і райдержадміністрація, яку він тоді очолював, і районна рада під головуванням Миколи Крупіна, попри зухвалі зусилля тих, хто намагався «кришувати» розорення меліоративних систем Каховщини, чимало зробили для того, аби зберегти в районі практично все зрошення, перевести його у статус комунальної власності районної територіальної громади, а затим передати частини цього майна на баланси сільських рад, щоб ті мали можливість поповнювати свої бюджети за рахунок здачі зрошувальних систем та дощувальних машин в оренду. Тож, зрозуміло, що і в подальшому всі спроби деяких місцевих та зальотних ділків прибрати до своїх рук частки цілісного зрошуваного комплексу Каховщини або частково зруйнувати його шляхом незаконного врізання до міжгосподарських чи внутрішніх трубопроводів знайдуть рішучу відсіч з боку владних органів району. І ніякі «криші не допоможуть! Однак сьогодні, зазначив голова райдержадміністрації, вже давно час поставити питання про більш ефективне використання зрошення і про подальший його розвиток. Починати треба з суворої виконавської та фінансової дисципліни. Чітке виконання заявок водокористувачів і своєчасні їх розрахунки за отримані воду та інші послуги — ось основа успішних виробничих взаємовідносин на поливній ниві Каховщини. В противних випадках всі крапки над і має розставити суд. Всі учасники поливного сезону повинні працювати за єдиним законодавством і мати рівні права та обов'язки, в тому числі й господарі ділянок крапельного зрошення. Наступний важливий висновок: для ефективної та якісної роботи меліоративних систем району слід провести заміну застарілого парку насосно-силового обладнання, здійснити ретельне очищення магістрального та розподільчих каналів, фільтрів насосних станцій та інших гідрооб'єктів, обов'язково враховувати при укладанні договорів про подачу води структуру посівних площ, постійно контролювати використання води і шляхи її надходження на ділянки крапельного зрошення, провести досконалий ремонт і налагодження дощувальних машин, трубопроводів та гідротехнічних споруд.

З обговореного питання прийнято відповідне рішення.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту