За давнім звичаєм з побажання мати свій дах над головою розпочинається самостійне життя. Окреме житло потрібно і тим, хто хоче жити окремо, самостійно, і, звичайно, тим, хто має потребу через тісняву поліпшити житлові умови.
За повідомленням спеціаліста з квартирних питань міськвиконкому Оксани Мельникової, у загальній черзі на отримання квартири у міській раді перебуває 1047 громадян. їх обов'язок щороку до 15жовтня проходити з подачею відповідних документів перереєстрацію, інакше позбудуться свого житлового права. Однак через відсутність коштів для капітального будівництва надія отримати житло поки що практично нереальна.
За роки державної незалежності у Цюрупинську для черговиків нічого не збудовано. Виняток — добудова однієї із багатоповерхівок для військових відставників за кошти Міністерства оборони. Звичайно, не передаються міськраді, як це було колись, звільнені, тепер уже приватизовані квартири. Власники їх продають.
Чимало з бажаючих мати дах над головою будуються за свої кошти самостійно. Через загальну фінансову кризу, темпи спорудження приватного житла торік помітно знизилися. За повідомленням Тетяни Корольової, спеціаліста міськвиконкому з містобудування та архітектури, значно менше здано в експлуатацію, як того вимагає законодавство, завершених будівельних об'єктів. Дуже ускладнили легальне будівництво і нові вимоги законодавства. Узаконити заднім числом самобудови можна було лише до кінця 2008 року. Нові забудовники після виготовлення проекту уже мали обов'язково укладати договір з генпідрядником, будівельною організацією, що має ліцензію. Звичайно, дешевше будувати неліцензованою робочою силою, котрої вдосталь. З приходом нової влади самостійні забудовники отримали полегшення.
За повідомленням Тетяни Корольової, віднедавна споруджувати окреме житло чи інший об'єкт можна без ліцензованого генпідрядника. Для офіційної здачі об'єкта, як і раніше, потрібно лише подати технічну документацію від проектантів. Одне слово, проект на будь-яку новобудову обов'язковий, як і висновки експертів про її відповідність технічним нормам. Звичайно, у кого є кошти на будівництво, знайдуться і на виготовлення технічної документації. Яким чином, то вже інша справа. Якщо ж індивідуальний будинок не буде офіційно зданий в експлуатацію, він не може бути проданий, переданий у спадок тощо. У ньому можна лише до кращих часів мешкати, вважають такі забудовники.
А чи можна придбати житло на вторинному ринку нерухомості? Через кризу ціни пропозиції тут торік значно упали. Але ж менше грошей у багатьох потенційних покупців. За даними одного з міських агентств нерухомості, середня вартість житла, в залежності від його місця розташування, стану така (у тисячах умовних одиниць): 1-кімнатна квартира -16-19, 2-кімнатна — 20-28, 3-кімнатна -27-30. Цінова крива з початку року стабілізувалася, ціни пропозиції трохи зросли, восени, за прогнозами експертів вони ще зростуть.
Всі, хто має потребу вирішити свою житлову проблему, відтепер можуть покладатися на ініційовану Президентом і Урядом державну програму «Доступне житло». Розрахована вона на 2010-2017 роки. До цієї програми буде включено і наш регіон. А це надія і на доступні кредити, і на державні субвенції для капітального будівництва в Цюрупинську і районі.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |