ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Рисовий курорт-2
14.06.2010 / Газета: Чорноморець / № 45 / Тираж: 2265

1.

До редакції подзвонили у середу, 2 червня, щоб повідомити: у місцевості Цукур почалась хімічна обробка ри-сових чеків.

13.00. Я та фотокор О.Шевченко біля чеків. Трактор і вантажівку з іржавою бочкою та редакційну «Ниву» відділяють рів з водою. Біля автомобілів кілька чоловіків. Вони думають, нібито ми їх не бачимо, або вдають, ніби не бачать нас, і не заважають фотографувати. Обігнувши чек, ми під’їжджаємо ближче. Беру посвідчення журналіста і йду до трактора. Коли до техніки лишилось метрів з п’ять, назустріч мені виходить хлопчина у камуфляжних штанях. Він повідомляє про те, що біля тракторів нікого, крім нього, нема. «Обідня перерва», – пояснює він. Я запитала, що тут збираються робити, на що хлопчина порадив звертатись до керівників. Бо його завдання – стерегти техніку. Доводиться зважати на розпорядок працівників. Тим паче, що наша обідня перерва закінчилась якраз о 13.00. Поки ми фотографуємо, спілкуємось із сторожем, автошляхом проїжджають автобуси із дітлахами. Вони їдуть відпочивати і оздоровлюватись.

14.30. Наш невеличкий редакційний колектив поповнився Олександром Коротіним, дирек-тором «Обрію». Небо насупилось хмарами і вже навіть посилає дрібні краплі з неба. Ми боїмось зіпсувати телекамеру та фотоапарат. Та що поробиш – робота. Цього разу ми під’їжджаємо впритул до вантажівки. Тракторець тим часом по периметру об’їжджає чек. Ми просимо показати нам «головного». «Головний» виходить і досить агресивно вимагає перестати його знімати. Доводиться пояснювати, на що має право журналіст. Натомість просимо показати дозвіл і взагалі будь-які документи, на підставі яких проводяться роботи. Документів нема. Вони у «більш вищого начальства». Борт вантажівки опущений, і поряд із бочкою у пляшках та ящиках знаходиться речовина під назвою «Цитадель». Можливо, за час, який пройшов від першої публікації в газеті «Чорноморець», ФГ «Брат-2» встигло отримати документ, який дозволяє використовувати цей отрутохімікат. Але стверджувати напевне не можу, оскільки документів нам не показали.

15.30. Фотокореспондент фіксує, як працівників фермерського господарства на Цукурі відвідують працівники районної ради, відділу агропромислового розвитку Скадовської РДА та райсанепідемстанції. За словами робітників фермерського господарства, вони мали намір внести отрутохімікати, але дощ став на перешкоді. Тому факту внесення отрутохімікатів у посіви працівники райсес не зафіксували.

Від редакції. Виходить, тракторець навколо чеку здійснював прогулянковий рейс. Вважаємо, голова фермерського господарства повинен вирахувати із зарплати тракториста гроші за нераціональне використання пального.

2.

За збігом обставин саме цього дня зі Скадовської райдержадміністрації надійшли документи за інформаційним запитом редакції.

З них ми дізналися про те, що фермерське господарство «Брат-2» зареєстроване 23 лютого 2005 року в Каланчацькому районі. Серед видів діяльності значиться і вирощування зернових та технічних культур. 22 лютого 2010 року ФГ направило начальнику відділу Держкомзему в Скадовському районі Н.М.Черненко заяву з прохання сформувати реєстраційну справу до договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності для товарного сільгоспвиробництва площею 20,7 га. І за цю послугу сплатили 4 720 грн. 3 березня 2010 року зареєстровано кілька документів, а саме: висновок відділу Держкомзему в Скадовському районі щодо реєстрації договору оренди земельної ділянки, яка надається фермерському господарству «Брат-2» для ведення фермерського господарства загальною площею 70 га (ріллі) на території Скадовської міської ради. Далі – Витяг з технічної документації по складанню Схеми поділу земель КСП «Україна» про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 70 га вартістю 721 018 грн. Цього ж дня видано розпорядження голови Скадовської РДА «Про передачу земельної ділянки в оренду» за підписом В.О.Лазарєва, за яким ФГ «Брат-2» передано в оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 70 га для фермерського господарства із земель запасу на території Скадовської міської ради. Контроль за виконанням даного розпорядження покладено на заступника голови РДА А.О.Чухраєва. Цього ж дня було укладено Договір оренди. За цим документом фермерське господарство отримало 70 га ріллі терміном на десять років із земель запасу. Вартість орендної плати на рік склала 721,018 грн. У договорі не сказано жодного слова про те, що дані землі знаходяться недалеко від оздоровчої зони і що в цій місцевості є обмеження по вирощуванню певних сільськогосподарських культур, а саме – рису. Навпаки, у пункті 27 виділено: «На земельну ділянку не накладається обмеження та обтяження використання земельної ділянки». У п.28, втім, зазначається: «Орендодавець має право вимагати від орендаря: …дотримання встановленого режиму використання земель та територій». Але ж попереднім пунктом орендодавець «дозволив все». У пункті 30 йдеться:

«Попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об’єкта оренди». Якщо зважати на те, що фермерське господарство вирішило сіяти на орендованій земельній ділянці рис, орендодавець не взяв на себе відповідальність попередити, що саме рис тут сіяти не слід. Собі ж дорожче вийде. І останнє. Від імені Скадовської РДА договір оренди підписав перший заступник голови РДА С.М.Кульчиковський. Мабуть, Сергій Миколайович не дуже добре орієнтується у тому, що приносить користь району, а що – шкодить. По суті, цей договір дав підставу ФГ «Брат-2» звернутися у квітні 2010 року до голови Скадовської РДА з листом, у якому адміністрація ставиться перед фактом (орфографію оригіналу збережено – прим. ред.): «Фермерським Господарством проведені експлуатаційно-відновлювальні роботи з метою відновлення роботи інженерної рисової мережі яка розташована на орендованих площах внутрішньогосподарська зрошувальна мережа готова до прийому води.

З метою повернення вкладених коштів в підготовчі роботи, ФГ «Брат-2» планує посіяти на цих площах рис. З свого боку зобов’язуємся при вирощуванні рису не використовувати заборонені та сильно токсичні ядо-хімікати, обмежити невиробничі скиди зрошувальної води». Голова Скадовської держадміністрації В.О.Лазарєв направив цю заяву «До опрацювання» С.Ю.Шарову та Н.М.Черненко. У цій заяві фермерське господарство також повідомляє, що взяло в оренду терміном від 1-го до 10-ти років пайові землі площею 389,16 га.

13 травня 2010 року заступ-ник начальника управління агропромислового розвитку Скадовської РДА С.Ю.Шаров направив голові Скадовської РДА А.В. Власенку лист, в якому повідомляв про те, що цей відділ РДА дозволу на сіяння рису не давав (орфографію документа збере-жено – прим. ред.): «Управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації не давало фермерському господарству «Брат-2» будь-яких погоджень для вирощування рису на рисовій інженерній мережі, розташованій на земельних ділянках поблизу урочища «Цукур».

Відповідно до плану організації охорони Скадовської курортної зони дана земельна ділянка знаходиться на території другої природо — охоронної зони, на якій заборонено проведення будь-яких робіт пов’язаних із забрудненням поверхневих водойм (пункт 15 Постанови Кабінету Міністрів України від 18 травня 1998 року №703 «Про положення про санітарну охорону Скадовської медичної зони в межах Скадовського району»). Виходячи з листа надісланого керівництвом фермерського господарства «Брат-2» до районної державної адміністрації вони зобов’язуються при вирощуванні не використовувати тільки заборонені або сильно-токсичні ядохімікати та обмежити невиробничі скиди зрошувальної води, що не виключає застосування ядохімікатів та скиди води при вирощуванні рису. Така діяльність забороняється Законом України «Про пестициди і агрохімікати». Відповідно до статті 13 цього закону на землях природоохоронного, оздоровчого і рекреаційного призначення застосування пестицидів забороняється».

* * *

Цікаво, що у цій ситуації ніяким чином не проявила себе жодна громадська екологічна організація, яка від влади не залежить. У будь-якому випадку працівниками редакції не було помічено акцій протесту під стінами Скадовської РДА або біля чеків.

Автор: Вікторія СЕНЬКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту