З першого липня певні види медичних обстежень мешканцям Херсонщини робитимуть безкоштовно. В обласному бюджеті на це виділили 4 млн. гривень.
Детальніше про це нововведення кореспонденту «М +» розповів новопризначений начальник обласного управління охорони здоров’я Віктор Короленко.
- Вікторе Миколайовичу, яких саме закладів стосується рішення обласної влади, і яку конкретно діагностику робитимуть безкоштовно?
- Безкоштовні обстеження робитимуть у всіх державних медичних закладах, розташованих на території області. Це і фельдшерсько-акушерські пункти, і районні, міські та обласна лікарні, а також — лікарські амбулаторії. Види безкоштовних обстежень чітко визначені розпорядженням губернатора: всі ультразвукові дослідження, флюорографія та інші рентгенологічні обстеження, кардіограма, аналіз крові на цукор, загальний аналіз крові та сечі.
- Чи має при цьому значення прописка? Щоб обстежитися безкоштовно, звертатися до лікарні треба лише за місцем проживання?
- Ні. У нас в області єдиний медичний простір. А відтак, і це передбачено відповідними законодавчими документами, людина може звернутися туди, куди вважає за потрібне. Звичайно, територіальна належність є, але якщо йдеться про диспансеризацію, щеплення і т.п. Тобто — в тих випадках, коли людину треба оперативно знайти. А що стосується обстеження і лікування, пацієнт сам вирішує, до якого лікаря звернутися. Адже не секрет, що багато хто має своїх лікарів, які «ведуть» хворого давно і добре знають його історію хвороби. Тож, якщо, припустимо, людина переїхала в інший район, це не означає, що вона має міняти лікаря. Вона може звертатися до медичного закладу за колишнім місцем проживання. Я вважаю, що це цілком доречно.
- Тобто, якщо мешканець Херсона звернеться, приміром, до обласного діагностичного центру, де на сьогодні досить велика база УЗД, його обстежать безкоштовно?
- Так, відмови не буде.
- Але ж, напевно, лише власного бажання пацієнта зробити певне обстеження безкоштовно, так би мовити, для профілактики, замало. Дуже багато може виявитися бажаючих. Направлення від лікаря буде обов’язковим?.
- Звичайно. Нові правила зовсім не означають, що з 1 липня всі бажаючі вишикуються в черги під кабінетами і вимагатимуть того чи іншого обстеження безкоштовно і сьогодні. Зрозуміло, що це неможливо. Є фахівець, який і визначає необхідність обстеження. Ну, наприклад, у людини якесь інфекційне захворювання, або — соматичне. Вона прийшла здала кров, і лікар вже бачить «картину». Але пацієнт хоче зробити ще й УЗД, — так, щоб бути спокійним. Ну то добре, щоб бути спокійним, але ж лікар бачить, потрібно йому УЗД, чи ні. Велика проблема ще й в тому, що розпочався курортний сезон. До нашої області «на моря» приїдуть багато відпочиваючих з інших регіонів. Нові правила щодо безкоштовної діагностики розповсюджуються й на них, тому що ми зобов’язані надавати медичну допомогу. Тож підхід тут буде диференційованим, лише фахівець визначатиме необхідність і обсяг діагностики. Якщо людина вже зверталася раніше з певною проблемою, або перебуває на диспансерному обліку, лікар впевнений в діагнозі, значить мінімум обстежень: лише для встановлення динаміки хвороби, чи є прогресування процесу, чи, навпаки, ремісія.
- Вікторе Миколайовичу, а все ж таки можливо, що пропонуватимуть зробити благодійний внесок за безкоштовне обстеження?
- Ні , ні такого не буде. Люди повинні знати, що вони мають право його зробити. Якщо у пацієнта є така можливість, і він сам запропонує внести кошти на розвиток лікарні, відмовлятися ніхто не буде. Але вимагати цього не мають права, це також заборонено розпорядженням голови облдержадміністрації. Справа в тому, що подібна практика у нас в області вводиться вперше. Звичайно, будуть і проблеми, і певні непорозуміння. Та розпочинати це потрібно. Якщо ми говоримо про здоров’я нації і виконання відповідної програми, то, вважаю, це дуже серйозний крок з боку обласної влади і виконувати його необхідно. Порозуміння з головними лікарями медичних закладів знайдено. Вони отримали вказівки, інструкції щодо виконання цього розпорядження. А ось щодо можливих проблем, то для оперативного їх вирішення будуть працювати телефони цілодобової гарячої лінії. Номери телефонів будуть розміщені на інформаційних стендах в кожному лікувально-профілактичному закладі. Мешканці можуть звертатися, якщо щось буде незрозуміло, або ж, можливо, зі скаргами.
- Вікторе Миколайовичу, і наостанок, Ви людина нова на посаді обласного управління охорони здоров’я. Як Ви бачите проблеми медичної галузі області і пріоритетні напрямки її роботи?
- Головне на сьогодні — якість медичної допомоги та доступність населення до її надання. Що стосується якості, то нині ми маємо досить високотехнологічне обладнання, , найсучасніші фармацевтичні препарати, в області працюють підготовлені фахівці. Але ж сучасна медицина досить дороговартісна, а відтак і малодоступна. Ось над цим будемо працювати. Напрямки ж роботи залишаються незмінними. Це боротьба з туберкульозом, онкозахворюваннями. Тут найважливіше — рання діагностика. Також боротьба зі СНІДом та СНІДасоційованими інфекціями, материнською та дитячою смертністю. І це далеко не весь перелік проблем, якими зараз займається управління охорони здоров’я і вся медична галузь.
Від автора. Це інтерв’ю ми записували буквально за декілька днів до звільнення з посади голови Херсонської ОДА Анатолія Гриценка, який, власне, і був ініціатором введення безкоштовних обстежень. Сподіваємося, що зміна керівника області ніяк не вплине на таке соціально важливе рішення. Тим більш, що кошти на це в обласному бюджеті, затвердженому депутатами обласної ради, виділені.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |