Здоров'я — найбільший дар природи. Формування здоров'я визначається способом життя людини і станом навколишнього середовища. На жаль, не всі однаково наділені даром здоров'я або не у всіх вистачає волі до здорового способу життя. До того ж різні побутові, соціально-економічні проблеми часто створюють надмірні перевантаження, стресові ситуації. І як наслідок — глибокі порушення функції організму, хронічна хвороба. Звичайно, такі люди потребують уваги як з боку лікарів, так і відповідних соціальних служб. У важких випадках таким людям встановлюється група інвалідності. Але багато людей з обмеженнями життєдіяльності не знають, чи вони мають право отримати групу, або інколи соромляться звертатися за допомогою до медико-соціальної експертної комісії.
Сподіваюся, наша бесіда з головою спеціалізованої кардіологічної медико-санітарної комісії Херсонського центру МСЕ, кардіологом вищої категорії, кандидатом медичних наук Ларисою Володимирівною Поповою надасть необхідну інформацію з цього приводу.
- Ларисо Володимирівно, розкажіть, будь ласка, хто має право претендувати на групу інвалідності?
- Згідно з Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», інвалідом є особа зі стійким розладом функцій організму, зумовленим захворюваннями, наслідками травм або уродженими дефектами, що призводять до обмеження життєдіяльності, необхідності в соціальній допомозі.
- Куди необхідно звертатися для оформлення інвалідності?
- Ступінь обмеження життєдіяльності людини, час настання і групу інвалідності визначає медико-соціальна експертна комісія (МСЕК). Здебільшого до нас звертаються люди, мало обізнані з умовами призначення групи інвалідності, а дехто взагалі не знає, куди і як звертатися. Так от, щоб їм не довелося зайвий раз оббивати пороги медичних закладів, передусім вкажу, хто вирішує такі проблеми. Якщо ви тривалий час потерпаєте від захворювань і сподіваєтесь на групу інвалідності, звертайтеся до фахівців місцевої поліклініки, котрі лікують та наглядають за вами. Вони проконсультують, як правильно далі діяти.
- Ларисо Володимирівно, які потрібні документи для оформлення інвалідності і хто їх готує?
- Для того, щоб комісія змогла прийняти правильне рішення, слід підготувати низку документів. І, як я вже казала, ця робота цілком покладається на лікарів районних поліклінік. Вони оформляють спеціальне скерування на МСЕК, в якому детально описуються захворювання, методики і тривалість лікування, ускладнення, теперішній стан пацієнта. Додаються виписки з місць лікування, дані обстежень і консультацій, тобто все, що сприяє найповнішій оцінці здоров'я. Буде краще, коли лікар, під наглядом якого перебуває пацієнт, особисто представлятиме хворого. Це дозволяє вникнути в нюанси патології, розібратися в документах, надто, якщо постають спірні питання.
- Скажіть, будь ласка, які ще, окрім захворюваності, критерії встановлення інвалідності?
- Група інвалідності визначається не лише з урахуванням медичних чинників. Беруться до уваги також соціальні та побутові фактори: освіта, професія, умови роботи, можливості працевлаштування,.) навчання, наявність утриманців у сім'ї тощо. Бажано зібрати довідки з місця роботи або навчання, Центру зайнятості, про склад сім'ї. Трудова книжка має засвідчити, працює нині хворий і ким, якими професіями володіє, як може бути працевлаштований без шкоди для здоров'я. Бо умови праці водія і фельдшера відрізняються специфікою робіт, фізичним навантаженням. Чим більше отримаємо інформації, тим справедливішими будуть висновки.
- Ларисо Володимирівно, що впливає на визначення тієї чи іншої групи?
- Існує три групи інвалідності. Так, підставою для встановлення І групи інвалідності є різко виражена соціальна дезадаптація хворого і потреба в постійному сторонньому догляді. II групи — виражені обмеження життєдіяльності, які не потребують стороннього догляду. А критеріями визначення III групи є обмеження життєдіяльності, що значно знижує можливості соціальної адаптації.
- На скільки років призначається група інвалідності? У яких випадках необхідне переоформлення?
Група інвалідності призначається на 1- 3 роки або безтерміново. Тобто перегляд стану інвалідів з нестійкими, оборотними змінами та порушеннями функцій органів і систем організму проводиться через 1 — 3 роки. У разі анатомічних дефектів і стійких необоротних змін, а також при досягненні пенсійного віку інвалідність встановлюється без зазначення терміну перегляду. Залежно від стану здоров'я група інвалідності може змінюватися.
- Ларисо Володимирівно, будь ласка, кілька слів про роботу МСЕК.
- Медико-соціальні експертні комісії є загального профілю та спеціалізовані. Наша спеціалізована кардіологічна МСЕК вирішує питання інвалідності осіб працездатного віку Херсона та області. До складу комісії входять лікарі-експерти: кардіолог, терапевт, невропатолог, реабілітолог. Ми тісно співпрацюємо зі спеціалістами Херсонського кардіологічного Диспансеру, Херсонської обласної клінічної лікарні, що забезпечує належне лікування та всебічне обстеження. МСЕК також сприяє проведенню ефективних заходів щодо профілактики інвалідності, реабілітації інвалідів, пристосування їх до суспільного життя.
- -Які ж саме заходи проводяться з реабілітації хворих?
- Зараз в Україні діє Державна програма реабілітації, котра визначає цілий комплекс заходів для відновлення здоров'я. Інвалідам гарантується всебічна допомога з медичної, соціальної, професійно-трудової та фізкультурно-спортивної реабілітації. Форми і методи МСЕК розробляє з урахуванням рекомендацій лікуючих лікарів та конкретно до кожного хворого. Виконання рекомендацій контролюється, особливо, як інвалід дотримується цих порад для покращення свого стану.
- Ларисо Володимирівно, ваші побажання людям, обмеженим у своїй діяльності.
- Хочу побажати всім міцного здоров'я і звернутися зі словами надії на краще майбутнє. Медицина рухається вперед. Але ж багато залежить і від вас самих. Я впевнена, що кожна людина, яка хоч трохи поважає себе, буде дбати про своє здоров'я. Адже інвалідність — це не вирок, а лише поштовх до копіткої роботи над собою.
- Дякую.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |