ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Мільйон від «Данон», або Хто і як живитиме молочну річку Херсонщини
02.07.2010 / Газета: Херсон Маркет плюс / № 26 / Тираж: 20000

Французька компанія «Данон» вкладе 1 млн. євро для об’єднання, підтримки та розвитку дрібних сільгоспвиробників України, що працюють на території кількох регіонів України. Про це було оголошено 24 червня поточного року на презентації цього інноваційного проекту, що відбулася у Херсоні за участі генерального директора ТОВ «Данон Україна» Даріо Маркетті, директора з соціальних інновацій компанії «Данон» Жана Крістофа Ложе, заступника начальника Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Маргарити Степанової та представника міжнародної благодійної фундації «Хайфер Проджект Інтернешнл» Оксани Осадчої.

Проект реалізовуватиметься у п’яти регіонах України — Херсонській, Миколаївській, Кіровоградській, Запорізькій областях та АР Крим. Він передбачає створення 20 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів — «молочних товариств», кожне з яких об’єднуватиме понад 50 сімей. Проте вже на сьогодні відібрано для участі у проекті 23 кооперативи. Відбір здійснювався за наступними критеріями: бажання місцевої громади брати участь у цьому проекті та чи є у громади активні лідери, які могли б очолити кооператив і керувати його роботою; враховувалися кількість корів (потенціал здачі молока), а також наявність приміщення, де можна було б розмістити обладнання для збору і охолодження молока.

Обладнання для молочних кооперативів у цих регіонах придбає своїм коштом компанія «Данон». Вона ж і закуповуватиме у них молоко за високими, як було зазначено на презентації, цінами. Надбавки платитимуть за жирність молока, за його якість та великі обсяги. Ціни на молоко, що закуповуватиметься у кооперативів, будуть різними у кожному з регіонів.

Як заявив, відповідаючи на запитання кореспондента «Маркет+», директор з соціальних інновацій компанії «Данон» Жан Крістоф Ложе, вже виділено 500 тис. євро на придбання обладнання для перших 10-ти кооперативів. Наступні 500 тис. євро буде виділено до 2012 року для підтримки інших кооперативів. Безпосередньо на Херсонщині фінансову підтримку отримають чотири молочні кооперативи у Бериславському, Скадовському, Голопристанському та Великолепетиському районах. Усі вони входять до першої десятки кооперативів.

Впровадження даного проекту розраховано на два роки. Після першого року його реалізації компанія «Данон» планує отримувати від молочних кооперативів чотирьох регіонів України 33 тис. тонн молока на добу. Воно доставлятиметься молоковозами компанії до Херсона і перероблятиметься тут на заводі «Данон Дніпро».

До речі, чи не вперше за час присутності французької компанії «Данон» на Херсонщині, місцеві журналісти отримали змогу відвідати у рамках презентації цього проекту і сам завод «Данон Дніпро» (колишній Херсонський молокозавод). Серед представників місцевих ЗМІ «Данон Дніпро», без перебільшення, набув слави закритого підприємства на кшталт підприємств військово-промислового комплексу. Побувати на цьому заводі, що виробляє харчову продукцію для широких верств споживачів, або ж отримати з вуст його адміністрації інформацію про підприємство та його колектив останніми роками було майже неможливо.

Як розповів журналістам під час екскурсії по заводу менеджер з ефективності Володимир Шевченко, безпосередньо на виробництві у ТОВ «Данон Дніпро» працює зараз 200 чоловік, щомісяця виготовляється понад 3 тис. тонн продукції. За результатами 2009 року завод «Данон Дніпро» виборов п’яте місце у рейтингу підприємств цієї компанії, які мають кращі показники динаміки розвитку. Оцінювалась діяльність 48-ми заводів компанії «Данон» у різних країнах світу, критеріями для визначення переможців були темпи модернізації виробництва, покращення якості продукції та інші показниками, які характеризують динаміку розвитку підприємства.

Проте і на цей раз отримати максимально можливу кількість інформації про роботу ТОВ «Данон Дніпро» ( до того ж — з перших вуст) журналістам, на жаль, повною мірою не вдалося.

Та будемо вважати, що з об’єктивних причин — на херсонському заводі компанії «Данон» саме тоді відбувалась зміна керівництва. Про це у розмові з кореспондентом «Маркет+» розповіла PR-директор ТОВ «Данон Україна» Валерія Трифонова. За її словами, директор ТОВ «Данон Дніпро» Вадим Мельников пішов на підвищення — він призначений керівником потужного заводу по виробництву молочних продуктів компанії «Данон» у Чеховському районі Московської області (Росія). Новим директором ТОВ «Данон Дніпро» став Дмитро Зубов, який до цього працював в одному з російських підрозділів «Данон». Він офіційно вступає на посаду з 1 липня поточного року, повідомила Валерія Трифонова.

Звичайно, якщо новий проект французької компанії «Данон» щодо об’єднання, підтримки та розвитку дрібних молоковиробників буде реалізовано, то переробні потужності херсонського заводу «Данон Дніпро» повинні суттєво збільшитись. А значить, мають суттєво зрости і обсяги виготовленої тут продукції. Так що новому керівнику підприємства буде у найближчому майбутньому над чим працювати.

Разом з тим, виникає питання: а чи не призведе підтримка французькою компанією «Данон» дрібнотоварного молоковиробника на півдні України, і зокрема, на Херсонщині, до зміцнення тут дрібнотоварного укладу — на шкоду крупнотоварному виробництву, яке є основним у передових високорозвинутих країнах світу. Адже у таких країнах головними постачальниками молока для виготовлення молокопродуктів є не селяни-одноосібники з однією-двома корівчинами на подвір’ї, а великі потужні молочні господарства. Як це колись було і на Херсонщині за радянських часів.

Сьогодні ж ситуація у тваринництві регіону зовсім інша. Згідно даних Головного управління статистики в області, на Херсонщині станом на 1 січня 2010 року з наявних в області 84,9 тис. корів на сільськогосподарські підприємства припадало лише 6,3 тис. корів, а решта (78,6 тис.) — на господарства населення. Протягом 2009 року загальна кількість корів в області скоротилася на 0,8%.

Що ж до фермерських господарств Херсонщини, то кількість корів тут взагалі є мізерною. Як констатували у 2009 році учасники річної звітної конференції Асоціації фермерів області, на майже 2,6 тис. фермерських господарств регіону, які мали в себе загалом 243 тис. гектарів землі, припадало, згідно статистичних даних, лише 200 корів. Причиною ж слабкого розвитку у фермерів Херсонщини галузі тваринництва, на думку делегатів конференції, є існуючі в Україні низькі закупівельні ціни на тваринницьку продукцію, що не стимулюють фермерів регіону розвивати у себе цю галузь.

Ще гіршою ситуація у молочному тваринництві області стала за минулі п’ять місяців поточного року. Станом на 1 червня 2010 року в усіх категоріях господарств регіону кількість корів істотно скоротилася і становила 80,7 тис. голів. Проти відповідної дати минулого року це менше на 4,7 тис. голів (або на 5,5%). Правда, поголів’я корів в сільськогосподарських підприємствах області дещо зросло — до 6,4 тис. голів, але у господарствах населення воно відчутно зменшилось і нараховувало 74,3 тис. голів.

Звичайно ж, за такої ситуації нинішній проект компанії «Данон» стимулюватиме нове збільшення чисельності корів у селян-одноосібників. Але чи не варто було б «Данону», щоб забезпечити свій завод у Херсоні достатньою кількістю сировини, звернути увагу на виробництво молока і в сільськогосппідприємствах та фермерських господарства області?

На знімку: херсонські журналісти у цехах «Данону» вперше

Адже згідно затвердженої цього року депутатами обласної ради програми розвитку тваринництва Херсонщини на 2010-2015 роки, у регіоні планується до 2015 року збільшити кількість корів до 98,5 тис. голів, а виробництво молока підняти до 383 тис. тонн (проти 318,9 тис. тонн у 2009 році). А досягти такого збільшення можна буде лише за рахунок розвитку в області існуючих і створення нових молочнотоварних ферм. Бо саме на середніх і великих молочнотоварних фермах можна ефективно займатися питаннями селекції високопродуктивних тварин, забезпечення належного ветеринарного догляду, поставити виробництво молока на сучасну промислову (механізовану і автоматизовану) основу — виробляти його у великих обсягах, належної якості та порівняно невисокої собівартості.

Як заявив на презентації проекту, відповідаючи на запитання кореспондента «Маркет+», генеральний директор ТОВ «Данон Україна» Даріо Маркетті, компанія «Данон» буде підтримувати в Україні як дрібних, так і середніх та великих фермерів — виробників молока. За його словами, крім проектів підтримки дрібних виробників молока у «Данона» є і проекти для середніх і великих фермерів. «За останні чотири місяці поточного року «Данон Україна» вже вклала близько 1 млн. євро у розвиток середніх фермерських господарств — як безоплатний кредит, щоб допомогти їм пережити той складний період, в якому вони зараз знаходяться. Для компанії «Данон» важливо підтримувати і малі, і великі господарства», зазначив Даріо Маркетті.

Відтак, будемо очікувати на позитивні результати від реалізації нового та інших проектів французької компанії «Данон» щодо розвитку молочної галузі в Україні і на Херсонщині.

А поки що констатуємо факт: молочна річка Херсонщини стає все більш мілкою. За січень-травень 2010 року в усіх категоріях господарств Херсонської області було вироблено 118,6 тис. тонн молока, що на 5,6 тис. тонн (на 4,5%) менше проти січня-травня 2009 року. Із зазначених 118,6 тис. тонн сільгосппідприємствами області станом на 1 червня 2010 року вироблено 10,5 тис. тонн коров’ячого молока, що на 0,2 тис. тонн (на 1,9%) більше, ніж на відповідну дату минулого року.

Автор: Валерій Староселець


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.009
Перейти на повну версію сайту