Данина моді не варта втраченого здоров’я
Сезон відпусток завжди асоціюється з переповненими пляжами, спекою і бронзовими тілами відпочивальників. Утім, щастить засмагнути без згубних наслідків для здоров'я далеко не всім. Попри широкий вибір засобів для засмаги, сонячні опіки — явище доволі поширене, а разом з ними і теплові удари та загострення хронічних захворювань. Пекуче сонце та гаряче повітря згубно впливають насамперед на стан здоров'я літніх людей, осіб з серцево-судинними та легеневими захворюваннями, а також дітей. Тож саме вони найчастіше звертаються по допомогу до медичних закладів.
Культ чи лікувальний засіб?
Сонячне проміння дуже корисне. Воно характеризується знеболюючою і протизапальною, антибактеріальною, імуностимулюючою та загальнозміцнюючою діями. Розумно підібрана індивідуальна доза ультрафіолетових променів дає високий лікувальний ефект при багатьох захворюваннях. Особливо у дітей під дією ультрафіолету відбувається синтез вітаміну Д.
Про цілющі властивості сонячного проміння відомо давно. Гіппократ його використовував як засіб від рахіту, в китайській медицині ним лікували віспу, у Греції олімпійцям для покращення фізичної форми радили приймати сонячні ванни, які також широко використовували в Єгипті та Ассірії. Овідій в «Науці про кохання» акцентував на звабливості засмаглого тіла. Та згодом на зміну бронзовому мускулистому тілу в моду увійшла блідість «блакитної крові» аристократів. Засмага стала принизливою рисою, ознакою найнижчих прошарків населення, які працювали під спекотним сонцем.
Якось княгиню Волконську не пустили до Дворянського зібрання через засмаглість рук. В Іспанії фрейлін, котрі провинилися, королева примушувала засмагати, щоб вони не могли з'явитися при дворі. В XVII ст. жінки виходили на вулицю в масках для захисту від сонця. А в Індії бліда шкіра і досі вважається символом шляхетності.
У XX столітті віяння знову змінилися. Засмага стала ознакою людей, котрі мають достатньо грошей і часу на відпочинок. Вважається, що моду на засмагу ввела в 1920-х Габріель Коко Шанель. У масову свідомість культ засмаги внесли відомі кіногерої.
Шкіра тримає удар
Ультрафіолет у великій кількості є шкідливим для організму. Проміння вільно проходить крізь хмари, проникаючи навіть у товщу води на глибину до метра. Воно може спричинити катаракту, рак тощо. Захист від згубних променів бере на себе зовнішній шар шкіри — одна з найтонших її структур, яка, як фільтр, їх поглинає, запобігаючи глибшому проникненню. Таким чином засмага — це захист від ультрафіолету. Тому людям з природно низьким (генетично обумовленим) захистом шкіри не слід смажитися на сонці, наражаючи здоров'я на невиправданий ризик. Дуже світла з веснянками шкіра, надто чутлива до ультрафіолету, не засмагає. Таким людям краще уникати сонячних променів, оскільки їм гарантовано опіки. Дозовано слід перебувати на сонці і особам зі світлою шкірою. Вона теж легко засмагає і схильна до опіків. Легко, майже без наслідків, обходиться перебування під дією сонця лише людям зі смаглявою шкірою. І лише ті, хто має дуже темну шкіру, рідко обгорають і практично не мають протипоказань до засмаги.
З пляжу — на лікарняне ліжко
До негативних наслідків передозування сонця належать сонячні опіки, передчасне старіння шкіри, розвиток пухлин шкіри, катаракти та інших захворювань очей.
Перша ступінь опіку — коли під дією ультрафіолету викидаються біо-активні речовини, розширюються капіляри, виникає почервоніння, запалення, що супроводжується відчуттям свербіння, набряку шкіри, болем. Другий — уражені всі шари шкіри, це супроводжується виходом рідини з капілярів, руйнуванням клітин, утворенням водянистих міхурів і сильним болем. Третій ступінь зазвичай трапляється в стані алкогольного сп'яніння, коли людина засинає під пекучим сонцем. Як наслідок — розвиток некрозів і формування виражених рубців. Дуже швидко згорають повіки, ніс, губи. При опіках 20% поверхні тіла у постраждалого виникають симптоми інтоксикації та зневоднення, що потребує стаціонарного лікування.
— Помилково вважати, що сонячні опіки є поверхневими і минають безслідно. Регулярне згоряння призводить до руйнування еластичних волокон, яке виявляється в появі зморшкуватості, пігментних плям, швидкому старінні шкіри,—коментує наслідки перезасма-ги лікар-ординатор опікового відділення Херсонської обласної клінічної лікарні Зіновій Мороз. — Під дією ультрафіолету виникають захворювання очей: кон'юнктивіт, фотокератит, ретинопатія, катаракта. Супутником зловживання сонячними ваннами є тепловий удар, який виникає внаслідок тривалої дії сонячного проміння на непокриту голову. Він супроводжується головним болем, млявістю, нудотою, блюванням, розширенням зіниць, посиленим серцебиттям, підняттям температури тіла до 39—40°С, у тяжких випадках — комою. Найстрашнішим наслідком дії ультрафіолету є розвиток новоутворень шкіри, переважно злоякісних. Так, останнім часом через моду на засмагу збільшується кількість хворих на меланому — найбільш злоякісну пухлину шкіри, при якій виживає мало пацієнтів.
Для кого сонце— ворог номер один?
Категорично слід уникати сонячних променів альбіносам — людям, у яких синтез меланіну не закладений генетично (біле волосся, брови, вії, біла шкіра без веснянок, очі світло-блакитні), вони швидко отримують тяжкі опіки. Не слід з'являтися на відкритому сонці хворим на вітиліго (ділянки шкіри з відсутньою пігментацією) — шкіра швидко згорає, ділянки з надлишком пігментації (хлоазма) стають ще темнішими, дерматити, а також людям похилого віку і дітям до двох років, вагітним, особам з хронічними захворюваннями легенів, серцево-судинної системи, неврастенією, червоною вовчанкою, новоутвореннями шкіри, особливо пігментними. Шкідливим є сонячне проміння й для людей, котрі нещодавно перенесли опіки та травми шкіри. Слід уникати засмаги під час курсу лікування деякими препаратами (антибіотиками, сечогінними, гіпотензивними), які підвищують чутливість шкіри до сонячного світла.
Уникайте неприємних сюрпризів
Можна лише уявити, що відбувається зі шкірою та судинами під впливом 40—45°С на відкритому сонці. Тож найкорисніший час для цивілізованої засмаги — до 11.00 та після 17.00.3 малолітніми дітьми краще гуляти в затінку та періодично зволожувати їхнє тіло вогкою хустинкою. Необхідно підтримувати «належний водний баланс — побільше вживати рідини: води, соків, морозива, овочів та фруктів. Не бажано пити холодне пиво — це суттєво перевантажує серце, а міцні алкогольні напої взагалі категорично протипоказані.
Якщо ви потрапили на відпочинок і у помешканні немає кондиціонера чи вентилятора, бувалі курортники радять: порятунком у спеку є завішене мокрим простирадлом вікно.
Своєчасно слід запасатися й косметичними та фармацевтичними сонцезахисними та протиопіковими засобами. Частіше приймати душ і обробляти шкіру зволожуючими кремами, що захистить її від пересихання. Головні убори та сонцезахисні окуляри захистять від сонячного удару та захворювань очей. Вирушаючи на пляж, слід використовувати сонцезахисні креми зі ступенем захисту вище 30—40 для блідої шкіри, для світлої — зі ступенем 20, смаглявої — нижче 15. Наносити їх потрібно на чисту суху шкіру за півгодини до виходу на сонце. Можна використовувати також рослинні олії: горіхову, персикову та ін.
Засмагати краще поступово. В перший День — не більше 10—15 хв. під прямим сонячним промінням. Цей час можна збільшувати на 10 хв. щодня. Максимальний термін для вже засмаглої людини не повинен перевищувати 1—1,5 години перебування під дією сонячного проміння. Не слід засмагати відразу після їжі та натще. Слід пам'ятати й те, що 80% сонячного проміння відбивається від води, тож біля водойми опіки можна отримати і в тіні.
Якщо вже трапилося...
Це мають знати всі, хто зібрався на відпочинок. Адже одна справа знати про небезпеку, а інша — дотримуватися рекомендацій і не переборщити з лагідним морем та ласкавим сонцем. Існує безліч народних засобів для місцевого застосування: кефір, сметана, терта картопля, настоянки алое, ехінацеї, які допоможуть полегшити наслідки засмаги.
— Класична схема надання першої допомоги при сонячних опіках: перейти з сонця до приміщення, змочити обпалені ділянки прохолодною водою або на 15 хвилин накласти на них холодні компреси, — радить лікар-ординатор опікового відділення ХОКЛ Валерій Долгіх. — Нанести на уражені ділянки мазь або аерозоль «Пантенол». Якщо виникли пухирі, які луснули, обробіть ці ділянки розчином бетадіну. Зрізати пухирі не можна. Прийміть знеболюючі (анальгін, кетанов, кеторол, німісулід чи інші нестероїдні протизапальні препарати). Пийте якомога більше рідини (3—4 літри негазованої несолодкої води або ре-гідрон). Алкоголь вживати категорично заборонено. При загальній площі сонячних опіків понад чверті поверхні тіла, в разі погіршення самопочуття (слабкість, запаморочення, нудота, блювання, посилені серцебиття та дихання, виникнення пухирів з рідиною на обпечених ділянках), негайно зверніться по медичну допомогу в «швидку» або до приймального відділення обласної клінічної лікарні.
— В опіковому відділенні ХОКЛ протягом літнього сезону щорічно лікуються 20—30 пацієнтів з важкими сонячними опіками, а упродовж року маємо справу з патологічними станами шкіри, які потребують хірургічного втручання, — розповідає завідувач відділення Сергій Волченко. — 3 появою у відділенні сучасного радіохвильового хірургічного апарата, оперування яким не залишає рубців, маємо змогу лікувати пацієнтів з різноманітною патологією шкіри, отримуючи відмінний косметичний результат.
Тож лікарі настійливо рекомендують не дозволяти віянням моди зашкодити вашому здоров'ю, дбати про підвищену безпеку під час літнього відпочинку й піклуватися про антистресовий стан організму в зв'язку зі спекою.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.008Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |