Податковий кодекс, розроблений віце-прем'єром Сергієм Тігіпком, прямо суперечить його передвиборній програмі як кандидата у президенти
Останнім часом серед експертів, журналістів та опозиційних політиків побільшало критики на адресу віце-прем'єра з економічних питань Сергія Тігіпка. Якщо раніше цьому урядовцю вдавалося залишатися в тіні загальної критики на адресу Президента Віктора Януковича та прем'єр-міністра Миколи Азарова, то нині він стає третьою з найбільш критикованих фігур нової владної вертикалі.
«Податкове ярмо» для малого бізнесу
Багато хто вже звик, що саме Тігіпко озвучує та анонсує найбільш непопулярні заходи уряду. Так, ще в березні цього року він, випереджаючи президента, заявив про наступне підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги для населення. При цьому Тігіпко запевняв, що тарифи зростуть в основному для багатих, які зможуть платити за новою ціною. Натомість уряд «робитиме все можливе», аби найбідніші не постраждали.
Щоправда, кого вважати бідними, віце-прем'єр-міністр тоді не уточнив, так само, як не сказав про це нещодавно Президент Янукович, коли прямо заявив про необхідність підняття тарифів по всій Україні до «економічно обгрунтованого» рівня. Свіжий приклад з підвищенням тарифів у Києві на тепло на 12% і на гарячу воду на 14% для всіх киян вже з 1 липня 2010 року, про яке заявив новопризначений заступник голови КМДА Олександр Попов, лише підтвердив, що бідні платитимуть так само, як багаті — попри численні обіцянки урядовців, перекласти весь тягар саме на плечі заможних киян.
Виправдовуючи підвищення тарифів для населення, Сергій Тігіпко як урядовець суперечить собі як кандидату в президенти. Оскільки він позиціонує себе як реформатор, то мав би чудово розуміти, що постійне підняття тарифів для людей — без жодних реформ в житлово-комунальній сфері — лише накопичує проблеми в цій галузі та збільшує заборгованість населення, яке просто відмовляється платити за драконівськими тарифами. Бо не бачить покращення якості послуг ЖКГ. Між тим, саме покращення якості послуг житлово-комунального господарства обіцяв чинний віце-прем'єр, коли був кандидатом у президенти. Про підвищення тарифів для населення в його виборчій програмі не сказано ні слова.
Однак найбільш ґрунтовну критику Сергій Тігіпко отримав за урядовий Податковий кодекс, ухвалений у першому читанні Верховною Радою. І це зрозуміло, бо саме Тігіпко є повноправним співавтором цього документа. У пояснювальній записці до проекту Податкового кодексу чітко сказано, що Кабінет Міністрів розробив його на виконання програми економічних реформ Президента Віктора Януковича та на виконання протоколу наради у віце-прем'єр-міністра України Сергія Тігіпка від 6 травня. Іншими словами, зауважує політичний аналітик Павло Булгак, Сергій Тігіпко є одним із ідеологів та ключових авторів нового Податкового кодексу. Крім того, звертає увагу експерт, сам Тігіпко в свіжому інтерв'ю журналу «Кореспондент» назвав ухвалення Податкового кодексу одним із п'яти своїх головних пріоритетів на посаді відповідального за економіку віце-прем'єра.
«Отже, і відповідальність за можливі негативні наслідки ухвалення Податкового кодексу для малого та середнього бізнесу, про що сьогодні багато говорять фахівці та опозиційні політики, лежить в тому числі і на Тігіпкові. І суспільство повинно про це знати», — наголошує експерт.
А негативних наслідків, судячи з усього, в документі вистачає. І вони вже встигли викликати велике занепокоєння у суспільстві. Так, член Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці депутат Андрій Павловський, не приховуючи свого обурення змістом Податкового кодексу, заявив, що цей законопроект перетворює податкову адміністрацію на справжнє «податкове гестапо». Податковій інспекції надаються ще більші повноваження, ніж зараз: аж до того, що вона матиме право без жодного рішення суду обшукувати приватні помешкання платників податків та допитувати їх. Крім того, податківцям дозволяється використовувати повідомлення донощиків — і за наявності «сигналу», без будь-якого попередження, влаштовувати перевірки. Зрозуміло, що такою можливістю знищити чийсь бізнес може скористатися будь-хто, навіть колишня дружина чи чоловік. Варто буде лише написати анонімку до податкової. Невипадково заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко запропонував у разі ухвалення кодексу в редакції Азарова—Тігіпка присвоїти податковій інспекції ім'я Лаврентія Берії. «Бо Берія мріяв про такі повноваження, які дають податковій інспекції в проекті Податкового кодексу», — зазначив він.
На зміну прийшла «тігіпковщина»?
Виглядає так, що Тігіпко-урядовець і Тігіпко-кандидат у президенти між собою просто не знайомі. Адже у своїй виборчій програмі Тігіпко-кандидат обіцяв спрощення податкової системи, зменшення податкового навантаження з метою детінізації економіки, зменшення повноважень податкових органів. «Я виступаю за зменшення податкового навантаження. Спрощення податкової системи та зниження основних податків дозволить зробити перший крок до виведення бізнесу з тіні», — заявляв Тігіпко.
Однак як це співвідноситься з прописаною у Податковому кодексі фактичною ліквідацією спрощеної системи оподаткування для більш як чотирьох мільйонів приватних підприємців, незрозуміло. Дійшло до того, що в документі спрощена система оподаткування не поширюється навіть на дрібних підприємців, які орендують місця для торгівлі на ринках. Тому про зменшення податкового навантаження годі й казати. Сам Тігіпко на додачу днями заявив, що буде відстоювати обкладання податком навіть банківських вкладів населення.
При цьому, як і у випадку з підвищенням тарифів на ЖКГ, обіцянки запровадити податки для багатих залишилися лише обіцянками.
Віце-спікер ВР Микола Томенко звернув увагу, що з ухваленого коаліцією в першому читанні Податкового кодексу таємничо зник податок на елітну нерухомість. При цьому жодних податкових пільг на кшталт обіцяних на виборах 5-річних податкових канікул малий та середній бізнес не дочекався. Натомість податкові канікули кодексом Тігіпка запроваджуються для власників 5-зіркових готелів і не на 5 років, а взагалі до 2020 року. Перетворення Тігіпка з реформатора, який йшов на вибори, а згодом і в уряд Азарова, під гаслами про підтримку малого і середнього бізнесу, на антиреформатора дійсно викликає подив і розчарування.
«Термін «азаровщина» знайомий усім. Але нині, схоже, з'являється ще й новий термін — «тігіпковщина», — констатує опозиційний міністр праці та соціальної політики Андрій Павловський. Навіть Янукович, почитавши творіння Тігіпка, дійшов висновку, що кодекс написаний для податкової інспекції, а не для людей.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |