ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Щоб іскра полум'ям не стала…
15.07.2010 / Газета: Новий день / № 29 / Тираж: 36600

Жнива — у розпалі. І хоча сьогорічні дощі певним чином зменшують вірогідність виникнення пожеж у хлібному полі, вірогідність того, що «мала іскра поле спалить», велика. Несправний двигун, випадкова іскра, недопалок, кинутий з вікна легковика... Мить — і йде прахом важка хліборобська праця, на попіл перетворюються кошти, вкладеніудоб-рива, пальне, гербіциди. Зрештою, якщо згорить завалящий комбайн «Джон Дір», то разом із димом в небі щезнуть щонайменше 150 тисяч американських доларів. А якщо перевести названу суму втрат у хлібний еквівалент, то, вважай, плакали півтори тисячі тонн пшенички!

— Торік у області в жнива трапилося три серйозних пожежі г — нагадує сумну статистику начальник відділу державного пожежного нагляду Головного управління МНС України в Херсонській області Вадим Заобурний. — Вогонь тоді знищив близько 80 гектарів посівів у Біло-зерському, Великолепетиському і Бериславському районах.

— Які ж причини виникнення пожеж?

— Різні. Від блискавки до іскри, що вилетіла з вихлопної труби...

Разом із вогнеборцями їдемо у Го-лопристанський район. Завдання одне: пересвідчитися, як власники полів і степових кораблів, самі комбайнери дотримуються правил протипожежної безпеки.

Після чергової мокви кожна хвилина — на вагу хліба. Механізатори квапляться: йде справді битва. Битва за врожай!

Головний державний інспектор із пожежного нагляду у районі Лариса Міщенко просить звертати увагу на оборані поля, на таблички, що застерігають берегти хліб від вогню, на інші попереджувальні заходи.

А що ж діється на самих комбайнах? У полі приватно-орендного підприємства «Агросервіс» — один-єдиний «Джон Дір», оповитий хмарами пилу. За кермом — молодий механізатор Олександр Різанець. Відчувається, що своє діло знає: машина йде рівно, пшеницю «стриже» упевнено. Та зараз не це цікавить.

— Дотримуєтеся правил пожежної безпеки? — запитують у механізатора члени рейдової бригади.

— А як же!

Так, та не так, як виявилося. Вогнегасник до борту комбайна прикріплений так, що у випадку чого не відірвеш! У моторному відсіку — пластикова пляшка з машинним маслом... Мітли і лопати немає... Немає і документа, який посвідчив би те, що комбайнер знає, як діяти у випадку екстремальної ситуації.

Лише після усунення серйозних недоліків (згаяний дорогоцінний час!) «Джон Дір» продовжив роботу.

Начальник відділу ТУ МНС у Херсонській області Вадим Заобурний вказує комбайнерові Олександру Різанцю на виявлені недоліки.

На державному підприємстві «Голопристанський елеватор» до приймання «великого» хліба готові хоч зараз. До приймання і до всяких несподіванок. Головний інженер підприємства Андрій Попик тричі спльовує: «Цей елеватор потужністю 40,6 тисячі тонн діє з 1973 року. І, слава Богу, пожежі обходили його стороною...».

Обслуговуючий персонал, відчувається, чітко дотримується усіх протипожежних вимог. І тим не менш... Навесні інспектори пожнагляду виявили деякі недоліки. Ці недогляди давно, зрозуміло, усунули. А інакше елевато-»*ру не дали б добро на експлуатацію.

— Чотириповерхова споруда нашого елеватора непроста в обслуговуванні, — зауважує головний інженер. — До того ж, тодішнім проектом не були враховані нинішні вимоги протипожежної безпеки. Тому нам доводиться ставити різні перегородки, аби до мінімуму звести можливість виникнення пожежі... Чітко дотримуємося графіків прибирання пилу. Хоча діє аспірація, частину цього пилу доводиться прибирати і віниками. Підприємство забезпечено водою. Є водойма на 250 кубів, водонапірна башта, пірс на річці. Само собою — первинні засоби пожежогасіння: 52 вогнегасники, лопати, ломи...

Показали себе в роботі пожежна машина і люди. Кожен чітко знає свої обов'язки. Не проходить і кількох хвилин, як із пожежного рукава вдарив потужний струмінь, локалізуючи уявний вогонь.

Коментуючи дії членів добровільної пожежної команди елеватора, Вадим Заобурний зауважує:

— У протипожежному відношенні область до жнив підготовлено більш-менш задовільно. Хоча на 11 елеваторах із 33-х були виявлені більші чи менші недоліки. Всі вони, безперечно, усунуті. Будемо сподіватися, що серйозних випадків не трапиться. Починаючи з 25 червня, у полі і наші інспектори: перевіряють справність техніки, наявність засобів гасіння, а також знання правил пожежної безпеки. Є порушення — тут же зупиняємо комбайни!

...Практично цілодобово гуркочуть у степах мотори. Жнивне напруження не спадає. Але воно — не привід нехтувати найменшими проявами небезпеки. Як мовиться, береженого Бог береже. Додамо: і інспектори пожежного нагляду.

Автор: Василь ПІДДУБНЯК


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту