ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Колос у калюжі
15.07.2010 / Газета: Вгору / № 28 / Тираж: 10000

Боротьба за урожай — у розпалі. Особливо борються ново-призначені чиновники: Нині їх в країні куди більше, ніж самих комбайнерів! І якщо нині у хліборобів лиця похмурі, бо радуватися справді зарано та й нічому, то лики «вождів» сяють невиправним оптимізмом: «Країна буде з великим хлібом!»

Он і віце-прем'єр з питань агропромислового комплексу Віктор Слаута в одній з партійних газеток прорік:

«Урожайність — на рівні високоврожайного минулого року, і навіть на 1,5 центнери з гектара більше...»

Не менш життєствердний у своїх небагатослівних прогнозах черговий губернатор Херсонщини Микола Костяк, котрий «особисто перевіряє стан проведення збору зернових в області: стан покосів, вологу у зерні та його якість, спілкується з механізаторами, цікавиться ціною на зерно, наявністю достатньої кількості паливно-мастильних засобів».

Яке ж враження у губернатора області від прискіпливих перевірок і зацікавлених спілкувань?

«Я відвідав кілька районів області, перевірив, як тривають жнива і можу сказати, що там, де чітко дотримувались технології вирощення, врожайність становить до 50-60 ц/га, там, де технологіями знехтували, врожайність — 15-20ц/га, — робить висновокМиколаКостяк. -Звичайно, погодні умови, що спричинили зливи на рівні декадних норм, не тільки не сприяли жнивній кампаній, а призвели до втрат врожаю. Але погода покращується, техніка на Херсонщині є, люди — професіонали і налаштовані на роботу, тому темпи збору врожаю будуть значно пришвидшені.

Як казав Мефістофель: «Теорія, мій друг, суха...» Господарств, де збирають по 50-60 центнерів ранніх зернових з гектара, в області залишилося стільки, що погоди вони не роблять. І не зроблять, навіть якщо у процес втрутиться сам гарант української заможності!

На четвертій частині хлібного клину області урожай зібраний. І урожайність аж ніяк не радує: 21,7 центнера збіжжя з гектара. Чи буде більше? Не буде. Збиральна кампанія вже й так розтягайся фактично на місяць. На місяць! Але ж відомо: на п'ятнадцятий день жнив втрачається 17-20 відсотків вихідного (запрограмованого) врожаю. А тут ще й безперервні дощі, які «вимивають» із зерна найцінніше — клейковину, яка визначає хлібопекарні якості зерна. Чи ж не означає це те, що обжинковий коровай доведеться пекти із торішніх запасів борошна або ж молоти імпортну пшеницю?

А з чого формувати регіональний запас зерна? Той запас, який дозволить забезпечувати наші пекарні борошном із власного урожаю? Теж питання.

Фуражне зерно — теж хліб. Але це той хліб, на якому наш багатостраждальний товаровий робник втратить мільйони і мільйони гривень. І про це теж не завадило б говорити.

При всій очевидності навіть неочевидного ясно: нинішній хліборобський рік не вдався. Тим не менш, губернатор усе ще вважає, що Херсонщина здатна в цьому році зібрати два мільйони тонн зернових. І це при нинішній урожайності?

«Теорія суха...» А в полях — бур'яни і болота, болота і бур'яни. Воістину — битва. Битва, яку «виграє негода.

Добре, хоч озимий рапс більш-менш не скупиться на віддачу: кожен гектар дає нині (дані на 9 липня) по 14,66 центнера зерна. Торік цей показник становив 11,49 центнера. Але з рапсу паляниці не спечеш...

А яка ж погода на зерновому ринку? Вона теж нічим особливим не радує. За повідомленням вітчизняних ЗМІ, минулого тижня на прес-конференції голова Аграрного союзу України в цьому році зібрати два мільйони тонн зернових.

ни Геннадій Новіков зокрема звернув увагу на те, що: «Усі затратні складові на виробництво зерна подорожчали. Ми не можемо продавати ячмінь по 500 грн. Його мінімальна ціна має бути 850-900 грн. за тонну, ціна на фуражну пшеницю — до 1000 грн. за тонну. Ми звернулися з листом до президента і уряду, у якому повідомили: якщо зараз не поправиться ситуація, на зерновому ринку, врожай наступного року під загрозою. Навіщо селянам вкладати гроші у те, що приносить збитки? А зараз ми закликаємо усіх товаровиробників тримати зерно у елеваторах і не продавати його за тими цінами, які пропонуються».

Селяни не квапляться. У них поки що є час не спішити. Але час цей невмолимий. Чи не доведеться ради наступної посівної знову знімати сорочку? Останню...

Автор: Григорій Карпець


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту