ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Херсонщина: важкий хліб 2010-го
29.07.2010 / Газета: Херсон Маркет плюс / № 30 / Тираж: 20000

Жнива, що фактично вінчають річний сільськогосподарський цикл, є однією із небагатьох кампаній, в успішному проведенні якої зацікавлене (прямо чи побічно) практично все наше населення — як на селі, так і в місті.

Для селян вагомий врожай — це чи не єдина можливість розрахуватися із боргами, повернути банківські кредити та хоч на невеликий проміжок часу зміцнити своє матеріальне і фінансове становище. Що ж стосується інших верств населення, то для них отриманий врожай асоціюється, перш за все, з майбутніми цінами на продукцію щоденного споживання — хліб та хлібобулочні вироби, борошно та борошняні вироби.

Який же врожай отримала Херсонщина на хлібних жнивах-2010, що через кілька днів вже стануть історією? І яку ситуацію матимемо впродовж 2010-2011 років на хлібному ринку?

Одразу зазначимо: Херсонщина, яка ще за радянських часів здобула славу однієї із житниць країни, отримала у 2010 році на збиранні ранніх зернових (а саме вони є хлібним зерном) один із найнижчих за останні роки врожаїв. Проте у цьому аж ніяк не винні наші аграрії. Просто матінка-природа ще раз акцентувала увагу на тому, що наш регіон — це зона ризикованого землеробства. І це треба обов’язково враховувати як при прогнозуванні майбутнього врожаю, так і в щоденній роботі тих, хто на нього працює.

9 червня на засіданні колегії облдержадміністрації, яку провів нині екс-губернатор Херсонщини Анатолій Гриценко, було поставлене завдання отримати на жнивах 2010 року 2 млн. тонн зерна. Проте, на цій же колегії прозвучав перший «тривожний дзвінок»: поточного року аграрії області через весняну посуху вже зазнають значних збитків. Починаючи з другої декади березня, у зв’язку з відсутністю ефективних опадів та вітряною погодою грунт почав інтенсивно підсихати і втрачати вологу, що накопичилась у ньому протягом рідкісно щедрої для Херсонщини на вологу зими. А на кінець квітня у переважній частині території області на посівах озимих та ярих культур розпочалася грунтова посуха, що невдовзі охопила всю область.

Згідно оприлюдненої на колегії інформації, найбільше з усіх ранніх зернових постраждав від цьогорічної весняної посухи ярий ячмінь — друга зернова культура за кількістю засіяних в області площ під врожай 2010 року. Його врожайність, за прогнозами спеціалістів, зменшилась на 20-25%. А очікуваний в регіоні загальний валовий збір зерна, за тими ж прогнозами, було зменшено (від запланового) на 334 тис. тонн.

Другим «тривожним дзвінком» стали сильні зливи, град та шквалисті вітри, що вдарили по області практично одразу ж після початку збиральної кампанії. Відтак, у багатьох господарствах постраждали значні площі хлібів, і раз по раз призупинялося збирання ранніх зернових. А час на жнивах, як відомо, на вагу золота. Продовження збиральної кампанії понад відведений для неї короткий термін (10-14 днів) — це втрати зерна через його осипання, помножені у даному випадку на погіршення якісних показників у зв’язку з надмірною вологістю зерна.

Жнива-2010 на Херсонщині виявилися дуже важкими, що видно навіть по строках їх проведення. Перші 100 тис. тонн зерна цьогорічного врожаю аграрії області намолотили на початку липня. Станом на 2 липня було скошено 45,1 тис. га ранніх зернових і зернобобових культур. Намолочено 100,1 тис. тонн зерна.

Середня врожайність становила 22,2 ц/га. У середині липня подолали півмільйонний рубіж — станом на 14 липня було скошено 247,1 тис. га ранніх зернових і зернобобових (понад 37% до завдання). Намолочено 530,48 тис. тонн зерна. Середня врожайність становила 21,52 ц/га.

Понад 1,2 млн. тонн зерна було намолочено в області станом на початок цього тижня. За даними на 26 липня ранні зернові і зернобобові культури зібрали на площі 582,3 тис. га, що становить 88,2% до завдання. Намолочено 1 млн. 204,5 тис. тонн зерна. Середня врожайність ранніх зернових становила по регіону 20,68 ц/га.

Тож скільки зерна матиме цього року Херсонщина? Зважаючи на погодні умови, область збере 1,5 млн. тонн зерна, заявив 20 липня на брифінгу губернатор Микола Костяк. «Жнива на Херсонщині дуже тяжкі, тяжкі як ніколи, — відзначив він. — Ми сьогодні (станом на 20 липня) близько 60% обмолотили зерна, урожайність 21,3 центнера з га (при базовій нашій урожайності 24,5 центнера з га). Згідно програми соціально-економічного розвитку ми повинні зібрати 1 млн. 830 тисяч тонн. А планку ми ставили для себе 2 млн. тонн зібрати. Але всі ці погодні умови ... На Херсонщині як тільки почалися жнива, випало більше 200 мм опадів. І ярий ячмінь, якого у нас було посіяно 180 тисяч га практично не дає тієї урожайності — при плановій 21 центнерів з га, дає 11-12 центнерів з га. Ми плануємо, що при всіх цих негараздах 1,5 млн. Херсонщина однозначно збере».

Для порівняння: у 2009 році на Херсонщині було намолочено понад 1 млн. 840 тис. тонн зерна, у 2008 році — 2 млн. 252 тис. тонн зерна. Тож що слід очікувати нам з огляду на таке істотне зменшення врожаю? До того ж, не лише на Херсонщині, але й в багатьох інших регіонах України, де теж зафіксовано неврожай та значні втрати зерна через негоду.

Безперечно, у ситуації, що склалася, сільгосптоваровиробники вже втратили значну частину коштів, очікуваних від реалізації майбутнього врожаю. Дещо, звичайно, вони зможуть надолужити через зростання закупівельних цін на зерно (з огляду на неврожай зернотрейдери вже підняли закупівельні ціни на зерно). Однак зростання цін на зерно, в цілому вигідне для аграріїв, бумерангом вдарить по незаможним верствам населення. Бо зростання вартості сировини однозначно змушуватиме великі і малі хлібозаводи та пекарні, а також виробників борошна та борошняних виробів піднімати ціни на свою продукцію. Тому вже найближчим часом слід очікувати неминучого зростання цін на борошно та хліб, хлібобулочні та борошняні вироби.

І таке зростання, як свідчить практика попередніх років, буде неодноразовим до наступного врожаю 2011 року. І це — без врахування можливого зростання цін на газ, що, як відомо, є головним енергоресурсом для хлібозаводів і пекарень і теж напряму впливає на його собівартість для виробника і ціну для населення. Тому цілком закономірним і своєчасним є завдання, поставлене 26 липня у ході обласної селекторної наради голови ОДА Миколи Костяка з головами райдержадміністрацій та міськими головами: сформувати регіональний запас зерна відповідно до потреби регіону, а також встановити на зерно обгрунтовані ціни.

Як було повідомлено на селекторній нараді, цього тижня на Херсонщині планується повністю завершити збирання врожаю ранніх зернових та зернобобових культур. І майже одразу ж розпочнуться роботи по закладці необхідної бази під врожай 2011 року.

Першим вагомим кроком у новому річному сільськогосподарському циклі стане, як завжди, сівба озимих культур. Їх в області планується засіяти цього року 550 тис. га. І як у минулі роки, разом із зерном хлібороб покладе у грунт також і надію на те, що матінка-природа цього разу створить належні умови для росту і збереження озимих восени, взимку та навесні. А також — буде милостивою до селянина на наступних жнивах, під час збирання вирощеного нелегкою працею врожаю…

Автор: Сергій Вяземський


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту