ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
ЯК ВИКОРИСТОВУЄМО РІЛЛЮ
09.08.2010 / Газета: Каховська зоря / № 63-64 / Тираж: 8000

Відповідно до доручення Кабінету Міністрів та голови облдержадміністрації і розпорядження голови РДА №365 від 5.07.201 Ороку в районі створено комісію по обстеженню наявних земель державної та приватної власності. Сьогодні ця комісія активно працює, і вже обстежені повністю або частково землі 9 сільських рад. Які ж результати?

По-перше, не виконуються на 100 відсотків вимоги Земельного кодексу щодо цільового використання земель, і тому значна частина ріллі не обробляється.

По-друге, маємо понад 2,5 тисячі га, які до цього часу не надані в оренду. Причини різні, в т.ч. і в зв'язку з відсутністю порядку проведення земельних аукціонів.

По-третє, на жаль, тільки 60 відсотків договорів оренди передбачають рівень орендної плати 3 і більше відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, і тому середня ціна 1 га земель державної власності становить по району тільки 248 гривень.

По-четверте, у деяких землекористувачів дуже низька культура землеробства, на полях, на узбіччях є бур'яни до 2 метрів висотою. Окремі сільгорптоваровиробники порушують технологію вирощування сільгоспкультур, не дотримуються необхідних сівозмін.

На час перевірки Василівської сільської ради на її території було необроблених 1285 га ріллі з наявних 12106 га (а це 10,6%), в т.ч. 570 га земель богарних на так званому Тайвані, за які ЗАТ «Кримська фруктова компанія» справно сплачує орендну плату майже 2 роки. Після нашого втручання та особистої допомоги голови РДА В.Сторчака вже задис-ковано 370 га, а через тиждень буде завершено всю роботу. Але є й інший приклад по цій сільській раді. Працівникам соціальної сфери надано тут 244 га для ведення особистих селянських господарств. Вже два роки ці 122 особи не можуть знайти спільну мову по наданню своїх ділянок в оренду: як результат — по всьому полю 1,5-метрові бур'яни.

По Малокаховській сільраді теж є- два питання. Не обробляється 25 га землі біля міського полігону твердих побутових відходів. Причина — після кожного буревію ця земельна ділянка вкривається шаром поліетиленових пакетів. Власники полів просять допомоги, але зробити щось ефективне поки не вдається. Паркану на сміттєзвалищі поки що немає, та і взагалі важко сказати, коли він там з'явиться, бо для цього потрібні великі кошти.

Заїхала комісія й на землі орендатора Пишного. По-перше, з 25 га 15 га заросли бур'яном, а по-друге, побутовий вагончик так рясно обступили високі бур'яни, що його вже практично не видно. Думається, тут відкриваються великі можливості для роботи земельного інспектора та працівників відділу держкомзему.

На території Червоноперекопської сільради необроблених майже 1,4 тисячі га, в т.ч.. 493 га місцевого професійного аграрного ліцею та 508 га — Новокаховського аграрного коледжу. Розривати відповідні угоди оренди землі — нелогічно, бо йдеться про навчальні бази, але й терпіти такий занедбаний стан ланів — теж не можна. Тож є над чим попрацювати і сільському голові, і районній земельній комісії.

У Дмитрівській сільраді орендар, TOB «Агробізнез», не сплачує за оренду зрошення, з людьми за паї розраховується по 3 відсотки, а податки до бюджету сплачує з 1,5% нарахування.

Орендар Г.Єгоров зрошення під «Фрегатом» використовує в цьому році як богарну землю. І сплачує оренду теж як за богар.

На території Костогризівської сільської ради не обробляється 515 га, це 5% від загальної площі ріллі, з них 155,5 га не обробляють фермери на межі з Чаплинським районом. Тому і складається враження у всіх, хто прибуває до нас дорогою через Чорну Долину, що в нашому районі немає господаря, аби привести земельні ділянки у належний стан.

Складна ситуація із використанням землі в Роздольненській сільській раді. Тут 16% земель не обробляється, в т.ч. 94 га, виділених для ведення особистих селянських господарств, та 440 га, на яких спочатку треба провести корчування колишнього саду і рекультивацію.

Загалом по територіях сільрад не оброблено на цей час 3953 гектари.

Члени нашої комісії пропонують сільським головам терміново провести співбесіди з кожним землекористувачем, попередити про дотримання діючого земельного законодавства, знайти спільну мову щодо підвищення розміру орендної плати та надати відповідні клопотання до райдержадміністрації.

Треба підвищити вимоги до роботи місцевих землевпорядників стосовно виконання контрольних функцій за використанням землі. Рілля повинна бути обробленою, тобто знаходитись або під паром, або під посівами сільгоспкультур. Слід вимогливіше підходити до пошуку перспективних орендаторів та інвесторів, володіти повною інформацією про господарські можливості тієї чи іншої фірми або приватної особи. І, надаючи землю в оренду, обов'язково мати гарантію, що вона буде оброблена своєчасно.

Не треба ніколи забувати: земля та правильні земельні відносини дозволяють відчутно наповнити місцеві бюджети, а значить якомога швидше вирішити ряд нагальних соціальних завдань і тим поліпшити рівень життя мешканців нашого району.

Автор: Віктор БАЛАБАНОВ, перший заступник голови райдержадміністрації


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.010
Перейти на повну версію сайту