Попри поступове зниження серед сучасної молоді престижу професій, пов'язаних з сектором сільського господарства, Іванівському професійному аграрному ліцею (колишньому ПТУ № 28) учнів ніколи не бракувало. Насамперед тому, що жителі цього та сусідніх районів добре знають: тут молодь фахово навчать працювати на землі, забезпечать гуртожитком та харчуванням. А віднедавна — ще й на практиці покажуть, як своїми силами на землі можна збагатитися. У цьому днями пересвідчився і наш кореспондент, спілкуючись з директором навчального закладу Володимиром ДМИТРОВСЬКИМ.
— Володимире Миколайовичу, ваші випускники говорять, що у ліцеї вчать заробляти гроші.
— Швидше, не вчать, а на власному прикладі показують, як це можна зробити. Ми — навчальний заклад аграрного спрямування, тому і вчимо молодь любити рідну землю та старанно на ній працювати. Але — працювати прибутково. Останніми роками природа ніби знущається над аграріями області: то посуха, то безперервні зливи. Однак при господарському підході, навіть попри витівки погоди, робота на землі повинна бути прибутковою. На це і налаштовуємо дітей.
Наш ліцей має 457 га ріллі учбового господарства, довкола якої на базі закладу створилося ніби справжнє невеличке фермерське господарство. Наявну землю потрібно обробити, засіяти та скосити. І, зрозуміло, зробити це прибутково. На практичних заняттях разом з учнями постійно аналізуємо ситуацію, ніби агрономи, вирішуємо, як краще обробити землю, що і де необхідно посадити. Потім, по можливості, боремося зі шкідниками. А після жнив як справжні господарі обговорюємо результати річної роботи.
— Що сіяли цього року? Які прогнози на врожай?
— Більшість популярних в області культур. Спрогнозувати, яким з них віддаватимуть перевагу на майбутньому місці роботи випускники, важко. Тому ми повинні навчити своїх учнів доглядати й обробляти практично всі культури. Так, під озимі цього року виділили 79 га, ярими засіяли менше — 34 га. Жнива зернових уже скінчилися. На жаль, хліба в цьому році зібрали менше, ніж очікували. Тому збагатитися на ньому не вдалося. Але це ті реалії, у яких доведеться працювати майбутнім трудівникам поля. Нехай зі шкільної парти вони знають, що у сільгоспвиробництві раз на раз не приходиться. Щоб не вийти у мінус, потрібно постійно перестраховуватися. Це ліцей і зробив, засіявши 82 га соняшнику. Поки що прогнози на нього оптимістичні.
— А хто ж працює на спецтехніці?
— Самі ж учні й працівники ліцею. Кожен наш випускник фермерського спрямування навчання при закінчення ліцею отримує посвідчення водія практично будь-якої сільгосптехніки. їм потрібно набити руку, наїздити певну кількість годин, словом, навчитися кермувати. От ця молодь на власному «господарстві» і працює, звісно, під пильним наглядом досвідчених викладачів. Добре, що є на чому: в ліцеї 18 тракторів, 2 комбайни та 6 автомобілів. Аби після жнив техніка не простоювала даремно, ми надаємо транспортні послуги. Оремо, сіємо та косимо тим, у кого спецтехніки немає: переважно одноосібникам. Звісно, у подібні найми йдуть тільки майстри ліцею.
Не подумайте, що ми експлуатуємо дітей та тільки те й робимо, що змушуємо їх обробляти землю. Найголовніше для них — якісний рівень освіти. Згідно з навчальними програмами, більшість часу учні, як і в звичайній школі, проводять за партами.
— Скільки за рік можете заробити на учбовому господарстві?
— Чекав цього запитання. У нас — все прозоро, як на долоні. Кожен центнер скошеного та проданого зерна, кожна година наданих транспортних послух записані в бухгалтерії. Заробляємо, як і справжні фермерські господарства, по-різному. Наприклад, минулий рік видався посушливим, тому за допомогою учбового господарства бюджет ліцею поповнився лише на 150 тисяч гривень. Приблизно стільки ж плануємо заробити і цього року. А от у позаминулому збагатилися аж на 288 тис. грн. Запитаєте, куди йдуть виручені гроші? За рахунок такої господарської роботи у ліцеї безкоштовно годують учнів, ремонтують приміщення, купують сучасне обладнання та спецтехніку. Можу з гордістю сказати, що наш навчальний заклад навчився сам себе годувати.
— Яка ситуація зі вступниками? Цього року буде кому працювати на землі?
— Вступна кампанія активно триває. Цього року плануємо набрати 150 нових учнів. Майже половина вже записалися. Решта дітей традиційно приходять ближче до кінця серпня. У нас навчаються ті, хто не вступив до вишів та технікумів, а марно гаяти дорогоцінний життєвий час не хоче. На жаль, останніми роками все менше йдуть навчатися на фермерські напрями. Наприклад, на спеціальність «Робітник фермерського господарства» не завжди вдається повністю укомплектувати групу. Формуємо клас навіть за 12 учнів. А от на інші напрями навчання учнів у ліцеї традиційно вистачає: кухар, оператор комп'ютерної верстки, конторський службовець (бухгалтерський облік) тощо. Вступити навчатися можна як на базі 9 класів (термін навчання 3 роки), так і після закінчення середньої школи (10 місяців). Ті, хто обирає ліцей після дев'ятирічки, при закінченні разом з атестатом про повну середню освіту, який видають у звичайних школах, отримує диплом кваліфікованого робітника. Важливо, що усіх випускників ми працевлаштовуємо. Минулого року наші молоді аграрії пішли працювати у місцеві фермерські господарства: «Зоря», «Новосеменівське», «Південне». Без проблем знаходять роботу і кухарі. Запрошення надходять звідусіль, навіть з Херсона. А от операторам комп'ютерної верстки роботу знайти у сільській місцевості важче. Загалом проблем зі вступниками майже ніколи не було. Заохочує до навчання і те, що кожен наш студент отримує стипендію 200 гривень, безплатне харчування та місце у гуртожитку. Сподіваємося, що прогнози фахівців про розвиток агросектору справдяться. І в наш, як і в інші аграрні ліцеї, вступатиме не лише своя, а й молодь з інших областей країни.
— Дякую за розмову.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |