ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Освіта на плаву, культура тоне...
30.08.2010 / Газета: Трудова слава / № 34 / Тираж: 4714

Члени колегії райдержадміністрації, котрі днями зібралися на засідання, заслухали доповідь начальника відділу освіти Світлани Дорогань про стан виконання комплексного плану заходів з розвитку освіти в районі на період до 2011 року; звіт начальника відділу культури і туризму Людмили Лахматової про хід виконання програми розвитку культури й духовності в районі на 2007-2012 роки та протокольно — звіт начальника управління економіки райдержадміністрації Наталії Солтановської про роботу зі зверненнями громадян.

П'ЯТИРІЧКИ ПОВИННІ ВІДВІДУВАТИ ДИТСАДКИ

За півтора місяці, що на посаді начальника відділу освіти, С. Б. Дорогань встигла об'їхати всі навчальні та дошкільні заклади, аби володіти реальним станом справ освітянської галузі району. Отже, на засіданні колегії вона констатувала: наразі освітня мережа становить 23 загальноосвітніх заклади І-ІІІ ступенів, дві школи І-ІІ ступенів, шість — І ступеня; працюють вечірня (змінна) школа ІІ-ІІІ ступенів, навчально-виробничий комбінат та чотири позашкільні навчальні заклади. Загальною середньою освітою охоплено 3869 учнів, позашкільною — 960. Дітей навчають 566 педагогів, середня наповнюваність класів — 13 учнів. Більшість шкіл району працюють на половину своєї проектної потужності.

Видатки на фінансування освітньої галузі останніми роками зростали. Так, у 2008 році* було виділено 26 млн. грн., у 2009 — 28,2 млн. грн., у 2010 — 32,3 млн. грн.

Аби в школах було тепло, 8 з них переведено на електроопалення, 10 мають автономне опалення, 6 — пічне, інші — власні котельні. У поточному році за рахунок районного бюджету відремонтовано покрівлю Новомихайлівської ЗОШ та котельні Сиваської ЗОШ №1 (51 тис. грн.), були залучені спонсорські кошти у сумі 91,1 тис. грн.

Усі школи готові 1 вересня відкрити двері для своїх вихованців. Навіть оптимі-зація шкільної мережі (про неї «Трудова слава» розповість в одному з найближчих номерів) пройшла досить спокійно. Проте проблемним залишається створення умов для здобуття дітьми дошкільної освіти.

У районі працюють 25 дитсадочків, де виховуються 753 дитини, що становить 62% охоплення дошкільною освітою. Групи короткотривалого перебування дітей створено у Воскресенському, Сергіївському, Подовському, Володимиро-Іллінському дошкільних закладах. Черга із 124 дітей (практично ще на один дитсадок) вишикувалася у Новотроїцькому; черга також існує у Громівці (18 дітей).

Кількох сільських голів запросили, аби поговорити про нагальні проблеми дошкільної освіти. Дивненському сільському голові Тетяні Тарасюк за результатами перевірки вказали на необхідність навести лад на території, а також у веденні документації дошкільного закладу, звернути увагу на меню (включати в раціон більше молочних продуктів).

Із трьох сіл, що у складі Федорівської сільради, дитсадок функціонує лише у Кривому Розі. Не працює дитячий заклад і в Благовіщенці (Новотроїцька селищна рада). Тож на колегії було вирішено відкрити на базі Метропільської і Благовіщенської шкіл комплекси школа-сад, оскільки всі діти п'ятирічного віку повинні бути охоплені дошкільною освітою; витрати на це передбачити у місцевих бюджетах на 2011 рік.

Зеленівський дитсадок працює сезонно, бо не опалюється. Торік з обласного бюджету було виділено 108 тис. грн. на його ремонт (поставили вікна з метало-пластику, відремонтували дах), а дитячий садочок працює тільки по півроку. Голова райдержадміністрації вимагав від сільського голови Михайла Петрочка, щоб заклад діяв постійно. Для цього слід запровадити групу короткотривалого перебування дітей, відремонтувавши опалювальну систему.

Треба знайти кошти і відкрити додаткову групу в Громівському дитсадку. Адже база закладу дозволяє прийняти значно більше дітлахів, ніж його відвідують сьогодні. Проблема у тому, що в бюджеті сільради не вистачає коштів на виплату зарплати працівникам дитсадка. Така ж ситуація з оплатою праці (нестача коштів) і в Сивашівський сільраді. Петро Збаровський закликав громівського та сивашівського сільських голів не розписуватися у власному безсиллі, а шукати, вихід із ситуації. Адже громада обирає сільських голів саме для того, аби вони вирішували нагальні проблеми й несли за це відповідальність. Він також доручив новотроїцькому селищному голові та працівникам апарату райдержадміністрації підготувати пакет документів на участь в інвестиційних проектах для відновлення райцентрівського дитсадка «Теремок», бо власними силами (а на це потрібні великі кошти)тут не обійтися.

ЗАКЛАДИ КУЛЬТУРИ РОЗВАЛЮЮТЬСЯ

Далі звітувала начальник відділу культури й туризму Людмила Лахматова. Вона наголосила, що завдяки коштам, що виділяються з районного бюджету, значно покращилась матеріально-технічна база районного центру культури та дозвілля, музичної школи, районної бібліотеки. Дбають про заклади культури базові господарства у селах Громівка, Горностаївка. Поточні ремонти проведено у Дивненському та Одрадівському будинках культури. Всі інші заклади культури потребують ремонту, більшість — капітальних. Те, що їх подекуди не проводять десятиліттями, призводить до плачевного результату: Людмила Євгеніївна продемонструвала фотографії Новомиколаївського будинку культури — там упала стеля. Тепер, аби відновити заклад, потрібні сотні тисяч гривень. Якщо не ремонтувати «храми культури» — така ж доля скоро спіткає Новомихайлівський, Новопокровський, Володимиро-Іллінський заклади, Сиваський центр культури й дозвілля, де протікає стеля... Зрештою, «залишковий» принцип фінансування культури вже знищив заклади культури у Софіївці, Метропіллі, Воскресенці та інших селах. А матеріальна база діючих (окрім райцентрівського, Громівського, Горностаївського, Дивненського та двох сиваських) не витримує ніякої критики.

Голова райдержадміністрації висловив занепокоєння таким станом споруд. Він чесно зізнався: «це — «клубок, який я поки що не знаю, як розплутати». Для відновлення приміщень та гідного функціонування закладів культури потрібні колосальні кошти, яких ні в районному, ні в сільських бюджетах немає. Він порадив сільським головам йти по спонсорську допомогу до керівників базових господарств, орендарів, підприємців. Підготувати проектну документацію капітальних ремонтів закладів, котрі цього потребують. Райдержадміністрація вишукуватиме можливість здійснити їх.

На жаль, констатувала Л. Лахматова, так і не відремонтовано Сиваську бібліотеку №1. Обласну програму «Підтримка сільських закладів культури», за якою на її ремонт ще два роки тому мали виділити 65 тис. грн., відмінили. Тепер бібліотека в аварійному стані, і коштів на її ремонт потрібно втричі більше!..

Петро Збаровський рекомендував запровадити акцію з поповнення фонду бібліотек: закликати мешканців району, у кого є зайві книги, віддати їх у громадські книгозбірні. Адже, чув, що дехто розпалює старими книжками грубки взимку. Серед «приречених» книг трапляються справжні «перлини» класичної літератури. Пропозицію голови райдержадміністрації підтримали всі члени колегії.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту