ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Звірились перед… шлагбаумом
30.08.2010 / Газета: Вісник Олешшя / № 69-70 / Тираж: 3416

Тема, яку «Вісник Олешшя» відслідковує 12 років, — злочинний видобуток піску під виглядом спорудження біотехнічних протипожежних комплексів, — схоже, стало вічною

і. Коли стосується видобутку, піску, у нас стало правилом дурити громадськість балачками про будівництво протипожежних водойм і доріг та рятування лісу. Засекречують інформацію, перекривають дороги шлагбаумами. Зареєстровані ТОВи, як правило, цілковита туфта. Нічого й добувати вони не можуть, оскільки немає жодної одиниці техніки. Його засновники сидять на приватних квартирах. Це «біла кість» бізнесу. На такі підприємства просто віддають виручку з продажу піску, яка належить для розподілу субпідрядникам. Вони ж, як правило, і виконують чорну роботу.

Це дає змогу не показувати прибутки і уникати сплати податків. А коли справа доходить до суду, то ніяких розборок не буває. Прикривають «криші».

Знаючі люди кажуть, що приблизно за такою схемою працює і TOB «Спецбудмонтаж-02», яке веде будівництво об'єктів протипожежного призначення на території Раденського лісництва. І вони недалекі від істини. «Ми вкотре намагалися достукатися до керівництва «Спецбудмонтажу-02» за юридичною адресою по вул. 9 Січня, буд. 49, кв. 104, що в Херсоні, — говорить перший заступник начальника державної екологічної інспекції Ольга Філіна, — та марно. Ніхто так і не відкрив. Окрім сусідки-бабусі, яка щиро здивувалася, коли почула від нас, що тут якась фірма...»

Майже півгодини не пускали нас і через шлагбаум до об'єктів будівництва. Офіційні особи, яких ми супроводжували, намагалися додзвонитися до юросу'б «Спецбудмонтажу-02» — так ніхто і не відповів. Змінили номери мобільних телефонів. Як мовиться, і не достукались, і не додзвонились...

Ну, не пускають нас, журналістів, яким, на думку «спецстроймонтажників», і справді там робити нічого без спеціальних дозволів. Але як розуміти, що не пропускають через шлагбаум інженера з технагляду за будівництвом чи першого заступника головного еколога області?

Нарешті, охоронник кудись додзвонився, покивав головою на знак згоди — і нас пропустили через шлагбаум. Це тим більше викликає здивування, коли дізнаємось, що виконавець робіт — TOB «Спецбудмонтаж-02», в особі його директора С.Шарова чотири дні тому надіслав директору ДП «Цюрупинське ЛМГ» О.Бекеру листа, в якому обурюється тим, що з ЗО липня 2010 року працівники міліції «незаконно блокують проведення робіт з будівництва тимчасових протипожежних доріг в Раденському лісництві». Та навіть незважаючи на це, автор листа пропонує «негайно прийняти фактично виконані роботи згідно актів (перелік номерів) та розрахуватися за них». Ще й попереджає, що «у разі неприбуття уповноваженого представника технагляду в зазначений термін вони змушені будуть вважати це необгрунтованою відмовою від прийняття фактично виконаних робіт».

У зазначений термін разом з представником технагляду ми на місці. Нікого і в помині нема від тих, хто адресував листа і так наполягав на проведенні звірки виконаних робіт. Може, ми помилилися адресою? Так ні ж, вона та, що вказана в листі. Пробуємо додзвонитись, з'ясувати причину неявки. Усе марно. «Мобільники», як і раніш, мовчать — номери змінено. Ні 3 чим повертається і нарочний — двері в квартирі-«офісі» ніхто не відкрив.

Самі запросили — і самі не з'явились. Це не тільки ознака поганого тону, а й зрив ще однієї спроби провести звірку виконаних робіт.

- Хіба це вперше? — резюмує інспектор технагляду держлісгоспу Віктор Даниленко. — Уже два роки надсилають листи, а звіритись так і не можемо. Бо звіряти нічого. Головне для них — якомога більше вивезти та продати піску. А будуть прийняті звітні документи чи ні — їм до лампочки. Скажімо, яка логіка будівництва під'їзної дороги, коли водойми і в проекті немає?

Більше того, продовжує Віктор Євтухович, судячи з розташування землерийної техніки (він показує це на місцевості) розробка піску ведеться там, де ніколи не буде прокладатись дорога. Вона веде зовсім в інший бік.

Туфтою називає інженер технагляду і договір підряду, підписаний 29 лютого 2008 року між TOB «Спецбудмонтаж-02» та ДП «Цюрупинське ЛМГ». З боку держлісгоспу його підписав в.о. директора В.Непрокін. Ні тобі вартості робіт, ні строків закінчення. За що й поплатився. Не тільки директором не став, а й на посаді, яку обіймав раніше, понизили. Та підписував договір, кажуть, не з доброї волі.

- Нам же тепер цю туфту виконувати, або через суд розривати договір, — говорить Даниленко.

Замість виконання директор держлісгоспу О.Бекер 4 липня ц.р. пише листа С.Шарову. У ньому він визнає договір підряду таким, що не відбувся, і вимагає припинити будівництво в Раденському лісництві. А самі роботи називає не інакше, як розкраданням корисних копалин на території держлісгоспу.

Обурюється, чому не дають ходу її паперам, непояснимо терпляче ставляться до численних фактів розграбування корисних копалин на території Держлісфонду, і перший заступник начальника держінспекції з екології в Херсонській області Ольга Філіна. Тільки обурюється, а ось коментарів ніяких не дає. І все ж Ольга Миколаївна пообіцяла видати повну інформацію в майбутньому.

Хоча факти і так очевидні. Незважаючи нате, говорить інженер технагляду В.Даниленко, що згідно з нормативними документами дозволяється відпуск тільки надлишкового піску від будівництва дороги в смузі відводу (ЗО м), фактично вивозиться увесь пісок в смузі 50 м. Одіж полотна майбутньої дороги складається з гумусовмістимих матеріалів, робить висновок фахівець, що категорично заборонено будівельними нормами. Іншими словами, вивозять пісок, а завозять на дорогу сміття. «У вологому стані така дорога не витримає проектного навантаження», — робить висновок інженер технагляду.

Він пропонує поглянути на відкоси. Навіть не спеціаліст скаже, що їх висота також перевищує проектні вимоги. Подекуди вже докопалися до того, що на відкосах підрили навіть кореневища лісових насаджень. «Ці сосни — приречені і загинуть протягом року», — робить невтішний висновок наш співрозмовник.

У своєму посланні С.Шаров мало не в кожному рядку клянеться у готовності виконати завдання і Президента, і рішення РНБО по захисту лісів від пожеж. А що зробив для цього?

Анічогісінько. Це він визнає і сам, інформуючи в листі, що 2010 рік на будівництві протипожежних доріг фактично зірвано. Щоправда, не визнає це своєю виною і перекладає її на інших.

Чи потрібна звірка виконаних робіт? Тільки не перед шлагбаумом, з чим зіткнулися ми, а справжня? За участю всіх зацікавлених сторін.

Дуже навіть. Просто необхідна для організації ефективної роботи по будівництву об'єктів протипожежного призначення.

Тільки про що ми? Коли йдеться фактично про незаконне вивезення піску, а тому ніхто не робить ніяких спроб інтегрувати ці роботи в правове поле та внести серйозні поправки в договір.

Надбанням гласності стала накладна № 230 від 21 квітня 2008 року. Це поки що єдиний розрахунковий документ, який у наявності в держлісгоспі. На зазначену дату вивезено піску 177,8 тис. тонн по ціні 6,6 грн. на суму 1 млн. 400 тис. грн.

- Насправді ж піску вивезено в п'ять разів більше, — обурюється В.Даниленко. — Та де цьому докази? Починаючи з квітня 2008 року, його обсяги взагалі ніхто не рахував. Ось і нині не змогли звіритись...

Сафарі-1 — знамениті пішохідні переходи колишнього губернатора Бориса Сіленкова через піски, якими він водить есктремалів. Незаконний видобуток піску під виглядом будівництва протипожежних об'єктів на території Раденського лісництва ми б назвали «Са-фарі-2». Може, хтось і не погодиться з цим, так знову ж загадка: чому на туристично-розважальному комплексі ми бачили машини з піском та землерийну техніку?

Автор: Анатолій ПОЛУФАКІН


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту