ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Навчання до першого дощу
02.09.2010 / Газета: Новий день / № 36 / Тираж: 36600

Чисті, просторі та світлі кабінети, дорвідчений та професійний педагогічний колектив, нормальна матеріально-технічна база, 220 учнів, більша частина з яких старанно навчаються, займаються спортом та художньою самодіяльністю. І все б нічого, аби в Одрадокам'янській ЗОШ I—III ступенів, що у Бериславському районі, був нормальний дах.

Звісно, формально дах на школі є. Але якщо розпочинається злива, кабінети фізики, хімії, російської мови, спортивний та актовий зали, коридори та харчоблок вмить перетворюються на непридатне для навчання справжнє царство сирості та цвілі. Батьків та учнів школи лякає не стільки недотримання у приміщенні санітарно-гігієнічних норм, скільки реальна загроза смертельної небезпеки. Більшістю електричних розеток, вимикачами та спеціальним обладнанням, що знаходиться під постійною напругою, співробітники та діти просто бояться користуватися.

За словами директора проблемної школи Олександра Костенка, за 27 років існування навчального закладу ще жодного разу не виділялися кошти для капітального ремонту покрівлі.

— Фактично протікати почало кілька років тому, — розповідає Олександр Миколайович. — Ми відразу звернулися до райвідділу освіти по допомогу. Там розвели руками: коштів, мовляв, немає. Згодом виділили, здається, лише дві тисячі гривень, за які робітники залатали найбільш проблемні ділянки даху. Ненадовго текти перестало. Та щойно знову пішов сильний дощ, зі стелі потекло. Буває так, що протікає з третього на перший поверх. А після минулорічної зими, коли на Даху лежали ледь не тонни снігу, у нас, так би мовити, прорвало.

— Але навчання все одно не зупинили та покрівлю не полагодили, — втручається у розмову голова батьківського комітету школи Валентина Ковбаса. — Просто перевели дітей в інші кабінети, що на нижніх поверхах. А хіба у коридорах та спортзалі безпечно? Під час уроків та перерв бідні діти не опускають очей зі стелі: бояться, що на голову впаде штукатурка.

— Я постійно звертаюся до керівництва відділу освіти РДА, — виправдовується директор. — Але, як кілька років тому, так і нині, влада постійно просить трохи почекати. Ось це їхнє «трохи» триває уже третій рік. А загалом до навчання ми готові. Спеціальна комісія перевірила та прийняла школу. У приміщенні виконали всі поточні ремонти, пофарбували стіни та підлоги, відремонтували вікна... Словом, аби не покрівля, то школа практично була б в ідеальному стані. А щодо даху, то я не сиджу склавши руки: уже давно маю проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт. Для того, аби діти навчалися у затишній та сухій школі, загалом потрібно 196 тисяч гривень.

Олександра Костенка, який уже понад десять років керує навчальним закладом, батьки розуміють та поважають, але здоров'ям та життям власних дітей ризикувати не збираються.

Тому і погрожують своє чадо в аварійну школу не відпускати.

— Розумієте, всі батьки практично зневірилися у тому, що влада відремонтує дах, — продовжує голова батьківського комітету. — На інші школи виділяють мільйони гривень, а наша — як бідна сирота. Та ми б ніколи не просили владу, не принижувалися, аби заміна покрівлі коштувала дешевше. А так де взяти гроші? Я як голова батьківського комітету готова обійти кожного, не просити, а вимагати скинутися для школи... Та двісті тисяч гривень з селян зібрати нереально. У них їх просто немає.

Крім проблем з дахом, є ще одна. Приміщення Одрадокам'янської ЗОШ в опалювальний період зігріває малопотужний газовий котел, розрахований тільки на південну частину приміщення. Не маючи іншого виходу, до і так слабенького котла минулого року підключили спортивний та актовий зали, коридор. Як результат: від низької температури волога на стінах та стелі мало не перетворюється на лід. А діти на уроках зігріваються як можуть. Якщо минулого року «виручили» тривалі зимові канікули, пов'язані з епідемією грипу, то як навчатимуться цієї зими, Олександр Костенко поки що не уявляє.

Керівництво відділу освіти Бери-славської РДА, до якого журналіст звернувся за коментарем уже наступного дня після відвідин Одрадокам'янської ЗОШ, про наявні там проблеми знає. От тільки реально допомогти не може.

— Ця школа стоїть у нас першою у черзі на фінансування, — говорить начальник відділу Наталя Стаднік. — Але поки що можливості (читай — грошей — В. Л.) полагодити покрівлю немає. Залишається сподіватися хіба що на перевиконання бюджету району. У вересні на сесії райради я обов'язково ще раз порушу це проблемне питання. Сподіваюсь, що кошти знайдуться.

— А якщо не знайдуться, припускаєте, що навчання доведеться призупинити?

— У жодному разі. Розумієте, ця школа — триповерхове приміщення, розраховане на 600 дітей, а там навчається трохи більше 200. Як і в попередні роки, ми рекомендуватимемо директору перевести дітей з класів, у яких протікає більше, до тих, де вологи менше. Наприклад, з третього — на перший поверх.

— Але ж спортивний зал, спеціалізовані кабінети фізики та хімії, актовий зал, які знаходяться у критичному стані, іншими кабінетами не заміниш...

— Будемо виходити з того, що маємо. Але сподіваюся, що кошти таки знайдуться.

Такі сподівання чиновника ні батьків, ні учнів не заспокоюють. Адже далі слів, як бачимо, з ремонтом школи уже кілька років права не йде. Тому, зустрівшись з журналістом, стурбовані батьки буквально вимагали про аварійний стан свого храму науки повідомити і керівництву області.

Керівник освітян області Микола Кухарук при зустрічі запевнив, що у вологій, сирій школі діти стовідсотково не навчатимуться. От тільки як створити комфорт у приміщенні, він не знає.

— Жодних поточних ремонтів, крім капітального, на даху цієї школи робити не потрібно, — переконаний Микола Борисович. — Звісно, знайти 200 тисяч гривень за кілька днів досить проблематично, але гарантую: протікання буде ліквідовано.

Та й чому кошти потрібно шукати лише кілька днів, начальник управління освіти ОДА не пояснив. Невже про такі серйозні речі йому не доповідають?

Чого варта чиновницька обіцянка, ми пересвідчимося вже через місяць, коли у районі розпочнуться прогнозовані синоптиками тривалі дощі. У свою чергу редакція «Нового дня» триматиме на контролі ситуацію з Одрадокам'янською школою. А вже після першої серйозної зливи наш журналіст завітає у село, аби особисто пересвідчитися, наскільки ефективно там ліквідували протікання.

ВІД РЕДАКЦІЇ. Профільний заступник губернатора Херсонщини Андрій Яценко на серпневій конференції педагогічних працівників та з екрану обласного телебачення не раз запевняв, що приміщення всіх шкіл області стовідсотково готові прийняти дітей. Крім описаних вище проблем Одрадокам'янської ЗОШ, порадимо чиновнику завітати ще в одну школу цього ж Бериславського району — Веселівську. За словами місцевих жителів, проблем з протіканням даху там не менше.

Автор: Вадим ЛУБЧАК


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту