«Підстав для зростання цін на продукти харчування в Україні немає», — заявив минулого тижня Прем'єр-міністр України Микола Азаров. На черговому засіданні Кабміну він наголосив: «Уряд має достатньо ресурсів, щоб зупинити ажіотаж». Проте, вартість деяких продуктів харчування у Новотроїцькому поступово тягнеться вгору. Причини ми намагалися з'ясувати у самих торговців райцентру.
Щотижня районна газета на останній сторінці друкує ціни на основні продукти харчування. І майже щоразу вартість деяких товарів таки змінюється. В основному на прилавках ринку і магазинів нестабільно себе «почувають» хліб, борошно, олія, цукор, молочна продукція, овочі та гречка. Можна сказати, товари першої необхідності. Саме на них державна влада щоразу обіцяє стримувати ціни і саме вони (через несприятливі погодні умови чи нестабільність на фінансовому ринку країни) постійно дорожчають.
Мешканці району те, що можна, намагаються закупити, як-то кажуть, про запас. Продавці ж тільки розводять руками: газ дорожчає, пшениця теж, оптово-відпускні ціни щоразу інші. Аби «не вилетіти у трубу», доводиться піднімати й роздрібні.
Відтак, популярні у Новотроїцькому хліб та хлібобулочні вироби, наприклад, виробництва ПП «Таланчук» тепер можна придбати на 10-30 копійок дорожче, хліб СК ім. Леніна та агрофірми «Мир» — на 50.1 це не межа, кажуть виробники даної продукції. Бо, як пояснює Сергій Таланчук, по-перше, через неймовірну спеку цього літа стрімко дорожчає зерно (сьогодні на Новотроїцькому ринку за тонну правлять 1800 грн.), а, по-друге, не зупиняється в ціні й інша сировина (закваска, сіль, цукор, олія). Сергій Мойсейович запевняє, що ще на початку року для випікання хліба його підприємство закуповувало, наприклад, сіль по ЗО копійок, сьогодні її поставляють вже по 1,50 грн. за кілограм.
Стосовно цукру. Продавці стверджують, що про подорожчання «білого піску» їх навіть не попереджають. Зазвичай про нову вартість дізнаються уже з накладних, які отримують разом з товаром. Від чого саме вона залежить, пояснити теж не можуть. Чи то від змови виробників, чи через посуху, що призвела до неврожаю цукрових буряків, чи через те, що в Україні значно скоротилося виробництво цукру-сирцю...
Дорожчає й гречка. її ціна сьогодні -14 грн. за кілограм. І це не межа, попереджають експерти споживчого ринку. Бо у великих містах крупа, яку використовують перш за все у дитячому, шкільному, лікарняному та армійському харчуванні, вже зникає з прилавків. Знову ж таки через надто посушливе літо й поганий врожай, констатують експерти. 26 серпня уряд мав видати постанову, згідно з якою ціни на гречку в Україні регулювали б. Унаслідок цього вона коштувала б не більше 8 гривень. Та за такої умови її навряд чи возитимуть, бо це буде надто невигідно.
Не зупиняється в ціні й молочна продукція. Наприклад, якщо двохсотграмову пачку вершкового масла Новотроїцького маслосирзаводу ще не так давно можна було придбати в середньому за 7 грн., то тепер менше ніж за 9,50 і не знайдеш. Так само дорожчають тверді та плавлені сири, молоко, кефір і ряжанка.
Аби дізнатися, чи правомірні дії місцевих виробників й торговців та з'ясувати наскільки обґрунтовані ціни у Новотроїцькому, я звернулася до управління економіки райдержадміністрації. Начальник управління На-талія Солтановська ситуацію прокоментувала так: «Дійсно, останнім часом оптово-відпускні ціни на оптових базах суттєво зросли. Та ж сама гречка на сьогодні коштує від 12 грн./кг, борошно — 3,60 грн./кг, рис — 7,22 грн./кг, макаронні вироби — 4,50 грн./кг. Відповідно піднімаються й роздрібні ціни. Підприємців, які виробляють товари окремої продовольчої групи, визначених як «соціально значущі» та тих, хто їх реалізовує, держава зобов'язала у разі збільшення ціни більш як на 1% декларувати її зміну. Для цього відпрвідний пакет документів подається до Державної обласної інспекції з контролю за цінами. І тільки після отримання позитивного висновку цієї установи вартість продукції дозволяється збільшити».
Чи подавали таку декларацію наші місцеві виробники — невідомо. Проте, відомо, що підприємець на хліб та хлібобулочні вироби може встановити торгівельну надбавку до 15% — це не враховуючи транспортних витрат, на іншу «соціально значущу» продукцію — не більше 10%, таке розпорядження голови Херсонської облдержадміністрації. Контроль за дотриманням цих вимог покладено на Держінспекцію по цінах. Раніше наше управління економіки теж інспектувало ціни в торгових закладах району. Разом із санепідемстанцією, податковою та міліцією організовувалися спеціальні рейди для їх перевірки. У разі порушень складалися акти, які потім передавалися до прокуратури.
На сьогоднішній день управління економіки, на жаль, тимчасово обмежене у своїх діях. До кінця поточного року чинним законодавством дозволяється проводити лише планові перевірки суб'єктів господарювання. Позапланові проводять інспектори Державної обласної інспекції з контролю за цінами. Але й про них фахівці мають попереджати заздалегідь. А це -значно знижує ефективність перевірок. Хоча, стверджує Наталія Іванівна, штрафи є і немаленькі.
От і виходить, що ціни ростуть, а зарплати та пенсії лишаються практично на тому ж рівні. За такої ситуації, звісно, ні бідність, ні соціальну нерівність в Україні подолати не вдасться. Тож твердження, що «жити стає краще, жити стає веселіше...» стає все більш і більш сумнівним.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |