ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Директор ПП «Фаворит-3» Сергій ЛЕОНТЮК: — ЗЕМЛЯ ПОВИННА БУЯТИ САДАМИ...
15.09.2010 / Газета: Каховська зоря / № 73-74 / Тираж: 8000

«Землероб від Бога» — так відрекомендували директора приватного підприємства «Фаворит-3» Сергія Леонтюка першому заступнику міністра аграрної політики України Сергію Мельнику, коли той нещодавно в ході всеукраїнського науково-практичного семінару разом з фахівцями-аграріями ретельно знайомився з роботою згаданого господарства.

Дійсно, С.Леонтюк в своїй справі добився чималого, тож у будь-які часи завжди був затребуваним спеціалістом. Він закінчив факультет овочівництва та переробки овочів Уманського сільськогосподарського інституту, потім на Гайсинсько- му консервному, заводі пройшов шлях від змінного інженера-технолога до начальника виробництва. Затим у молдавському місті Дубосари Сергій' Васильович 8 років працював головним інженером вир'обничо- го овочевого комбінату, побудував і запустив в експлуатацію два нових переробних цехи, освоїв випуск понад ста видів овочевої та консервованої продукції. На зламі соціапьно-економічних формацій започаткував С.Леонтюк власний бізнес, взяв в оренду землю, вирощував саджанці винограду... Після того його запросили очолити розплідник саджанців плодових дерев у Криму... І ось вже рік, як він є директором ПП «Фаворит-3».

-Сергію Васильовичу, що являє собою Ваше приватне підприємство?

-Наше господарство працює на територіях Роздольненської та Василівської сільрад (офіс — у Роздольному), має в своєму розпорядженні 3,5 тисячі гектарів землі, з них 219 га — сади, 127 га — овочеві лани під крапельним зрошенням, 10 га — розплідник плодових дерев... Займаємося й рослинництвом: вирощуємо озиму пшеницю, ячмінь, гірчицю, ріпак, соняшник. До слова, цього літа врожайність озимої пшениці в нас склала в середньому 33 центнери з гектара.

Стратегічна спеціалізація «Фаворита-3» — садівництво і виноградарство. Систематично закладаємо нові сади. Наприклад, восени минулого року висадили саджанці яблук, персиків та нектарина на 117 гектарах. Готуємо на території Василівської сільради 560 гектарів (це так званий Тайвань) під закладання садів та виноградників, там буде працювати крапельне зрошення...

Але щоб успішно займатися садами і виноградниками, треба мати солідні обігові кошти. «Швидкі гроші дозволяє заробити овочівництво.

-1 є чим похвалитись?

Ми вирощуємо за новітніми агротех- нологіями вагомі та високоякісні врожаї цибулі, буряка, моркви...У наших планах на наступний рік — виробляти на площі 100 га картоплю. Але головна нинішня турбота — запустити в експлуатацію потужний холодильник, який в спромозі зберігати 22 тисячі тонн овочів та фруктів. Ми збираємося обладнати холодильник системою регульованого газового середовища, що дозволить зберігати дари ланів та садів практично від врожаю до врожаю. Крім того, належить здійснити реконструкцію цеху шокового заморожування фруктів та овочів: заморожені у такий прогресивний спосіб плоди та городина зберігають свої найкращі споживчі якості дуже тривалий час і з успіхом реалізуються у зимово- весняний період.

Сергію Васильовичу, як Вам пра- цюється на Каховській землі? Чи є проблеми?

Настрій нормальний, робочий... Відчуваю дієву підтримку в реалізації перспективних проектів «Фаворита-3» з боку голови райдержадміністрації В.Сторчака, його заступників, голови районної ради М.Крупіна, начальника управління агропромислового розвитку райдержадміністрації В.Піуна... Спасибі їм за те. Ми встановили добрі партнерські взаємовідносини із Роздольненською сільською радою, допомагаємо, чим можемо, місцевій загальноосвітній школі, дитячому садку, беремо участь у вирішенні поточних завдань житлово-комунального господарства села. Сподіваюся, нашому трудовому колективу, де працює близько 200 осіб, під силу вийти на передові виробничі рубежі і надійно на них закріпитися.

В цілому я не маю серйозних претензій ані до спеціалістів, ані до рядових трудівників господарства. Однак невеличкий «бур'янець» в колективі ще водиться, маю на увазі тих, хто п'є, бреше і краде. З такими ми не панькаємося. Я прагну реально втілити вжиття в нашому трудовому колективі таке просте і мудре гасло, як «Честь і зарплата — по праці!» До слова, найкращі, найпрацьовитіші механізаторі в нас заробляють у місяць до п'яти тисяч гривень... А найсумліннішим нашим головним спеціаліста ми вже придбали у Роздольному два котеджі та дві квартири. До речі, моя дружина, обидва сини і невістка працюють в «Фавориті-3» на відповідальних місцях і жодних поступок з мого боку не мають. Словом, там, де справа залежить від нашого трудового колективу, питань, які не можна вирішити, в нас нема. Проблеми нам постійно підкидають згори.

Що ж особливо гальмує діло?

Таких перепон чимало. Практично неможливо взяти взаємовигідний банківський кредит, а без нього будь-який бізнес або тупцюється на місці, або гине. Ну, в якій це державі річна плата за кредит складає 24,5 відсотка?! А скільки треба витратити місяців, щоб навіть такий кредит отримати?! Тож доводиться виходити із скрути самотужки, і зауважу, що в нашому господарстві зарплата виплачувалася і зараз виплачується день в день... Далі... У свій час було прийнято державну про- граму-щодо розвитку садівництва та виноградарства, передбачались певні пільги, бонуси, компенсації... В березні поточного року «Фаворит-3» теж мусив отримати солідні кощти на подальший розвит.рк, але адресна сума дійшла до Херсонської області і кудись зникла з кінцями.

А взяти компенсації за витрати електроенергії на зрошенні? Вони теж вже давненько не сплачуються державою у повному обсязі. Натомість постійно зростають тарифи на електроенергію, поливну воду, ціни на добрива, засоби захисту рослин тощо. Мені не дуже зрозуміло, чому на теренах Каховської зрошувальної системи командири водного господарства дуже полюбляють говорити про необхідність впровадження енергозберігаючих технологій та устаткування на поливних нивах, але мало що для цього роблять, не вкладають додатково отримані кошти за підвищення тарифів у новітнє насосносило- ве обладнання, в оновлення ведоносіїв та трубопроводів? Ми навіть вирішили одну із насосних станцій, які нас обслуговують, обладнати за свій рахунок сучасними енергозберігаючими насосами. В цьому році наші великі непродуктивні втрати на поливі скоротили рясні дощі. Але ж так буде не завжди.

...Сергій Васильович не без гордості показав нам свої сади яблук та нектаринів, які минулої осені були закладені з дворічних саджанців, а в поточному році вже починають потроху родити. Ці сади особливі, неповторні. Наприклад, ніде на Херсонщині нема ще такого персико-нектаринового саду ( а його площа аж 67,7 га), створеного за допомогою ізраїльського підвою ЄР 677. Характерно, «Фаворит-3» охороняє свої сади від будь-якої пошесті за допомогою найсучасніших технологій та тех- засобів. Тут побачиш і протиі радні сітки, і надкронове зрошення для боротьби із заморозками, і гідрополивну гармату із барабаном-шлангом, і протиградну гармату (до слова, цього року жодна градинка не впала в тамтешніх садах)...

«Я частенько буваю в Європі, — зауважує Сергій Васильович. — Звичайно, не як турист. А там, як бачите, є чому повчитися...»

Автор: Валерій РУДЕНКО, Володимир МЕНИСЕНКО


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту