ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Курорт та проблеми підтоплення
15.09.2010 / Газета: СКАДОВСК / № 36 / Тираж: 2300

У Херсонській області періодично зазнають підтоплення понад 140 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь та 115 населених пунктів.

Під терміном «підтоплення» розуміється підняття рівня ґрунтових вод (РГВ) до меж, при яких виникають зсуви, просадки ґрунту, намокають та руйнуються фундаменти і стіни будинків та різних споруд, вимокають та гинуть насадження на присадибних ділянках. Залежно від механічного складу ґрунту, мінералізації та гідрохімічного складу ґрунтових вод шкідливий вплив підняття рівня ґрунтових вод проявляється при різній відстані між РГВ і поверхнею землі. Найчастіше цей вплив стає помітним при глибіні залягання РГВ менш як 2,5-3,0 мГТак у Скадовському районі із 1162 квадратних кілометри піддаються ризику підтоплення 655 квадратних кілометрів, що складає 56,4% від площі району.

Причина підняття рівня ґрунтових вод завжди одна — перевищення надходження води до водоносного горизонту над її відтоком (і, звичайно, втратами на випаровування). Природна причина підтоплення це ґрунтові води, що мають свій постійний горизонт в кожній місцевості і мають здатність підвищувати або знижувати свій рівень залежно від сезонних коливань або погодних умов. Як правило, амплітуда таких коливань сягає 1-1,2 метра. Найбільший пік природно доводиться на весну, в період масового танення сніжного покриву. Інша причина формування процесів підтоплення, це зрошення сільськогосподарських угідь та експлуатація великих гідромеліоративних споруд, як Краснознам'янський магістральний. Свій внесок у формування процесів підтоплення робить і підпір ґрунтових вод на територіях, прилеглих до Чорного моря.

Але чому перевищення надходження води над її відтоком постійне? Справа в тому, що дренажні системи розраховуються на вологі роки 25%- ної забезпеченості за атмосферними опадами (приблизно 430 мм за рік) і, природно, що вони не спроможні впоратись з опадами 560-700 мм. Крім того функціонування дренажних систем залежить від електропостачання, яке в умовах економічної кризи занадто дороге. Має місце масова безвідповідальність і звичайне розкрадання окремих елементів електрифікованого дренажу. Значна частина дренажу перебуває в незадовільному технічному стані. На деяких свердловинах відбулося піскування фільтрів, зменшилась їх водозбірна спроможність в результаті механічного, хімічного і біологічного кольматажу фільтрів. З плином часу дренаж знизив свої ресурси, адже більшість свердловин експлуатується 15-20 і більше років. Кількість введеного дренажу не відповідає прогнозній його потребі.

До того ж засновник міста побудував Скадовськ в низині, у приморській смузі, яка є зоною розвантаження ґрунтового потоку і прийому поверхневих вод, що стікають сюди з більш високих за відмітками територій. Й перші відомості про підтоплення сягають сторічної давнини. Відомо, наприклад, що у 1926 році кошторис витрат по копанню канав для спуску в море води з калюж після дощу становив 1623 рублі. Копання канав для спуску в море води з калюж після дощу сучасним науковим терміном мають називатися системи дренажного водовідведення, або горизонтальний дренаж. Такі канави, ще років десять тому існували вздовж вулиць Кірова, РЛюксембург, Чкалова, Червоноармій- ської, К.Лібкнехта та інших. Ці канави повністю або частково засипані. Проте державними будівельними нормами (ДБН В.2.3.-5-2001), у разі відсутності в населених пунктах централізованої зливової каналізації, передбачені горизонтальні дренажі з обох боків вулиці.

Але тут виникають екологічні проблеми курортної території. Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України N8 703 від 18 травня 1998 року «Про Положення про санітарну охорону Скадовської медичної зони в межах Скадовського району» забороняється скидання дренажно-скидних та стічних вод у Джарилгацьку затоку Чорного моря. Хоча у межах Скадовської медичної зони здійснюється випуск дренажних вод по 12 каналах і 9 напірних трубопроводах, з яких у Чорне море скинуто 15,59 млн. кубічних метрів дренажних вод, у тому числі у Джарилгацьку затоку — 9,58 млн. кубічних метрів.

Проте, аби не скидати воду по горизонтальним дренажам з півночі на південь можна змінити їх нахил на північ та відновити роботу горизонтального дренажу вдовж вулиці Пасічника й виносу дренажного колектора із зони житлової забудови, як це зробили батьки міста під час підтоплення 1969 року. Нині найбільш поширеним та ефективним для боротьби з підтопленням визначився горизонтальний дренаж глибиною до 8 м. Інститутом гідротехніки і меліорації УААН розроблена нова технологія будування глибокого горизонтального дренажу, яка передбачає укладання дренажних матеріалів у вузькі і глибокі траншеї, за рахунок чого, в залежності від глибини дренажу, обсяги земляних робіт зменшуються у 8-15 разів, а собівартість робіт на 30-50%. В основу нової технології покладено вузькотраншей- ний касетно-циклічний спосіб укладання лінійно-протяжних підземних комунікацій.

Бюджетом Скадовської міської ради на 2009 рік, на боротьбу з підтопленням, витрачено 99 тисяч гривень. Минулого року локалізувати загрозу підтоплення частини вулиць Жовтневої революції, Будьоного і Ворошилова, а також на розі вулиць К.Лібкнеха — Пасічника. Проте цього було не достатньо. Тай ресурси місцевого бюджету не надто великі.

З метою усунення причин та наслідків підтоплення необхідно здійснити невідкладні (стабілізуючі) практичні заходи:

здійснити інвентаризацію дренажних систем в районі підтоплення;

забезпечити правове врегулювання щодо утримання систем горизонтального дренажу;

відновлення роботи існуючих дренажних систем, очищення колодязів і труб на горизонтальних дренах;

забезпечення енергопостачання і безперебійного функціонування насосних станцій на колектрно-дре- нажній мережі;

будівництво нових дренажних систем;

створення протифільтраційних облицювань на водно-транспорт- ній мережі;

довести рівні роботи існуючих дренажних систем до їх проектного рівня;

провести протифільтраційні роботи на магістральних та міжгосподарських каналах;

пробурити мережу дренажних свердловин для припинення регіонального підйому рівня пліоценового водоносного горизонту;

забезпечити експлуатацію існуючого та при необхідності створити новий захисний комплекс систем і споруд для відведення підземних та поверхневих вод (дренаж і зливова каналізація);

розчищення русел каналів колектрно-дренажної мережі від замулення і засмічення та забезпечення умови безперешкодного скиду дренажних вод.

Реалізація намічених заходів забезпечить стабілізацію водно-еколо- гічної ситуації на вразливих щодо затоплення і підтоплення територіях області, безпеку її населення.

Скадовським міським бюджетом на поточний, 2010 рік, проблема підтоплення прописана вдвох програмах. Так «Міська програма по охороні навколишнього середовища на 2010 рік» передбачає витратити на оплату послуг по проведенню заходів з захисту від підтоплення, направлених на зниження до допустимого рівня ґрунтових вод суму більш ніж 20 тисяч гривень. А в «Міській програмі розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою міста на 2010 рік» закладено 86 тисяч гривень на оплату комунальних послуг по викачці та вивозу дощової води у районі підтоплення житлових будинків. Цього теж не достатньо. Тай ресурси місцевого бюджету не надто великі. Необхідна допомога держави.

Автор: Олег ЛИХОВИД, депутат Скадовської міської ради


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту