Цей вислів аж ніяк не стосується везучості, коли характеризує сенс служби дільничного інспектора міліції, котрому для попередження злочину як раз так і належить діяти: не дати перерости людському конфлікту у лихо.
Щочетверга звечора і щосуботи зранку на опорному пункті міліції, що на Житлоселищі Цюрупинська, дільничні Віталій Хомченко та Олександр Свистухін готові прийняти кожного у конфліктній справі. Адміністративна дільниця першого — все Житлоселище, другого — від вулиці Куліша до Радянської.
Віталію Хомченку складно тим, що дільниця найгустіше з усіх у місті заполонена барами, кафе, де найчастіше після чарки виникають «конкретні» суперечки. У Олександра Сви- стухіна ці ж суперечки не так на виду, приховані парканами і стінами домівок, куди треба встигнути не для, як мовиться, розбирання тапок, коли справою уже мають займатися слідчі та суд. Напружені почасти будні прискорили обом, незважаючи йа молодий вік, набирання професійного досвіду.
Найчастіше, діляться дільничні, конфлікти у сім'ї виникають з бажання у захмелілому стані доводити: хто є хто. Чоловік стверджує, що винна у всьому агресивна жінка; жінка, навпаки, просить захистити від погрожуючого насиллям чоловіка, котрий до всього чіпляється, ще й вимагає гроші. Бувають інші складові суперечливих стосунків. Для нас, одностайні дільничні, за нашими професійними ознаками, за окремими побутовими прикметами стає зрозумілим, з чого варто розпочинати.
Лайка з погрозами, продовжують співрозмовники, уже є складовою морального насилля, про яке, звиклий до брутальних погроз чоловік, часто навіть і не підозрює. Мовляв, усі лаються з міцними словами, то й хай не чіпають мене. Якщо звичайна профілактична бесіда не дає втішного результату, винному виноситься під розпис офіційне попередження.
Далі — захисний припис, затверджений керівником райвідділу міліції та прокуратурою, і якщо протягом року це не зупинило сімейного дебошира, на нього чекатиме суд. Згодьтеся, відбувати так звані добові за примусом не те, що за власними примхами бути у своєму житлі. Може бути і набагато гірше. Та для дільничного непопереджений вчасно злочин теж як власне «ЧП». По профілактиці конфліктів з законом передусім і судять про роботу сучасного Аніскіна.
За зізнанням дільничного В.ХоМ- ченка, нерідко доводиться йти самому втихомирювати конфліктуючих у барах. На ранок, ті ж конфліктники, протверезившись, мало не обнімають один одного, а ще кілька годин тому готові були доводити правоту кулаками. Аж ніяк не може бути у «злачних місцях» громадянин, який перебуває під адміністративним наглядом. Це, як правило, колишні засуджені за тяжкі злочини, котрі і у місцях ув'язнення конфліктували із законом. Скажімо, один з них, відбуваючи покарання за вбивство, аж 45 разів порушував режим. Тепер такі протягом визначеного строку адмі- ннагляду звечора до ранку мають бути вдома, і нікому не являти можливу загрозу. І такі, і умовно засуджені один раз на місяць з'являються на призначений час на прийом до дільничного, та й він сам будь-коли буває у таких «підопічних».
Для одних ми, зауважують В.ХомченкотаО.Свистухін, нагадування про те, що за конфлікт із законом, у чому б він на побутовому рівні не проявлявся, доведеться суворо відповідати; для інших, і таких більшість, — просто порадники, помічники у складних життєвих ситуаціях. Тому й, зізнаються обидва, і вчимося, як дільничні, бути обізнаними в усіх міліцейських спеціалізаціях, прагнемо, щоб законослухняні громадяни нас не боялися, а довіряли.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |