Сьогоднішній гість «Нового дня» — голова обласної ради доктор сільськогосподарських наук Віктор ПЕЛИХ. До речі, Віктор Григорович серед колег з інших областей єдиний має такий високий науковий ступінь. Тож цікаво дізнатися від нього самого, як почувається він на посаді голови місцевого парламенту, які надії покладає на наступні вибори, чи скоро Херсонщина знову стане квітучим краєм?
—П'ятдесята ювілейна сесія обласної' ради, яка відбудеться наступного тижня, — це епілог діяльності депутатського корпусу нинішнього скликання чи пролог для майбутнього?
— Пролог! Ця каденція для депутатів обласної ради п'ятого скликання загалом була успішною. І немає сумніву, що виборці більшості з них знову віддадуть свої голоси. І це важливо, адже на їхньому досвіді базуватиметься діяльність майбутнього депутатського корпусу. Зрештою, є проекти, реалізацію яких належить продовжувати. Позаяк область наша аграрна, то пріоритетними у депутатській діяльності стали два інвестиційних проекти. Для їх реалізації ми з'ясували, наскільки ефективно використовується найбільше багатство Херсонщини — земля. Результатом цього дослідження стала фундаментальна праця «Земельні ресурси Херсонської області — базовий фактор регіональної економічної політики». Серед авторів дослідження — мій попередник Володимир Демьохін і ваш покірний слуга. Це, власне, один із довгострокових інвестиційних проектів, створений в області вперше.
Ми наочно показали: край наш має величезні ресурси для розвитку рослинництва і тваринництва. Відтак, йдеться про відродження переробної галузі, а також створення мережі гуртових ринків сільгосппродукції (це другий інвестиційний проект).
Серйозно порушено питання створення в області гуртових ринків євро- пейсьфго зразка для реалізації як в середині країни, так і за кордон, дарів ланів і ферм, а насамперед — овочевої продукції, яка у нас відповідає світовим стандартам. Запрацюють такі ринки — пожвавиться рух на залізничних і автомобільних шляхах краю, оживе аеропорт.
— Але ж і будівництво — не з дешевих...
—Скажу точно: спорудження кожного гектара такого ринку у Європі коштує від 120 до 150 тисяч доларів. Але будувати їх потрібно. І не один-два, а, можливо, у кожному райцентрі. Прикладом може слугувати сусідня Польща, близька нам і за менталітетом, і за географічним положенням. Ну а відповідне законодавство, адаптоване до Європи, Україна вже має. Головне тепер, щоб цей закон працював. А для цього потрібно два фактори: політична стабільність у державі (вона нарешті з'являється!) і економічна, яка поки що більше декларується. Тільки після цього інвестор почне вкладати в українську (обласну) економіку свої капітали.
Що стосується Херсонщини, то на неї свою увагу загалом звертали і звертають представники понад ста країн світу! Для нас найпривабливі- шими є пропозиції найближчого сусіда — Росії.
Одного бажання стати привабливими для світу, звісно, недостатньо.
Потрібні, повторюсь, конкретні проекти. Херсонщину зі світом мають зв'язувати сучасні літаки, швидкісні поїзди, глибоководний підхідний канал до морського порту, тут ми не повинні чекати мауни небесної, а шукати кошти,, насамперед в середині країни.
Знаєте, прикро було чути від представників іноземного бізнесу: «Ви ж ходите по грошах. Нагніться і підніміть!. І підказували те, про що ми самі знаємо: «У вас же 400 кілометрів морського узбережжя!..».
Тепер не підказують, бо знають, що рекреаційна індустрія в області почала розвиватися і на Чорному морі, і на Азовському. Хоча і тут, і в інших видах бізнесу існують бюрократичні перепони. Взяти ті ж земельні питання...
Часто-густо окремі представники влади діють за принципом: підмажеш — поїдеш...
Це правда. Навколо землі діялося багато (як це сказати) туманного. Тому обласна рада ініціювала у стислі терміни провести інвентаризацію земель. Висновок невтішний: ми свою землю, яка не має ціни (це увесь світ визнає!), використовуємо неефективно. А тут ще й корупція у сільських радах, порушення законодавства...
Ці потворні явища ми обов'язково викоренимо! На це націлюють нас і Президент України Віктор Янукович, і уряд.
Йдеться про мільйони гривень, які недоодержує місцевий бюджет...
Додам до цього ще одне. Ми ставимо завдання зробити так, що усі підприємства, які діють на території області, мають бути у нас же зареєстровані і кошти платити у наш бюджет. Таким чином можна удвічі, а то й утричі збільшити надходження у громадську казну. А важелі взаємної зацікавленості у нас, повірте, є.
На порозі вибори. Люди чекають, що законодавча і виконавча влада (маю на увазі насамперед обласну) збережуть злагоду, якої нарешті досягнуто, зміцнять свої позиції, доб'ються того, що Херсонщина входитиме до п'ятірки, або й до трійки кращих областей держави...
Це природне очікування. Тим паче, що Херсонщина такою у минулому столітті вже була! Хочу вірити в одне: здобутки нинішнього депутатського корпусу майбутній обов'язково примножить.
Правда, важко сказати, кого люди оберуть на ті 84 місця, які є в облраді. Лише по мажоритарних округах у раду висунулося понад 300 осіб. Конкурс — яку престижний вуз. Це добре: є з кого обирати. А ще я особисто — прихильник ротації хоча б ЗО відсотків депутатського корпусу, для чого слід прийняти відповідний закон. Люди, які 10 чи більше років ходять із депутатським мандатом, втрачають почуття відповідальності. Це доведено багатьма аналітиками.
Це стосується і нинішньої облради?
Я б так не сказав. Рада нинішнього скликання — одна з кращих. У ній — представники усіх верств населення, які захищають інтереси своїх виборців. Високий і інтелектуальний рівень ради, у складі якої — чотири професори, більше десяти кандидатів наук.
Вікторе Григоровичу, чи є у Вас бажання після виборівЗІ жовтня залишитися на нинішній посаді?
Є і бажання, і сили. Якби я цих сил в собі не відчував, то не погодився б за 100 днів до цьогорічних виборів очолити обласну раду нинішнього скликання. Це, як ви сказали, не епілог, а прблог. Є багато проектів, які хотілося б реалізувати, є підтримка політичної сили, яка взяла відповідальність за все, що робиться в країні і області. І логічно було 'б, аби люди повірили цій політичній силі на наступних п'ять років.
Влада мусить щодня конкретними справами доводити людям, що вона ефективна. Іншого просто не дано! І тут, як ніде, потрібне повне взаєморозуміння двох гілок влади — законодавчої і виконавчої.
Слово — за людьми, за нами — справи.
І наостанку. Ви зараз поспішаєте до столиці. З якою метою, якщо не секрет? Хоча б кількома словами.
Готується підписання угоди між обласною радою і урядом, яка-перед- бачає насамперед реалізацію низки цікавих пілотних проектів. І якщо ми доведемо, що Херсонщина зможе їх реалізувати, в область надійдуть найкрупніші в її історії державні інвестиції. Але детальніше про це — після повернення зі столиці.
Дякую за інтерв'ю.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |