Політики і політологи дружно твердять, що Україні вкрай потрібні реформи. І так триває вже не рік і не два. Ситуація чимдалі ускладнюється, але на кардинальні зміни ніхто не наважується. Наприклад, до реформи системи місцевого самоврядування справа так і не дійшла. Так що ж, сидіти і чекати, склавши руш? Голова Каїрської сільради Горностаївського району Анатолій ТАРАСЕНКО обрав інший шлях.
- АНАТОЛІЮ Івановичу, сьогодні всі скаржаться на відсутність грошей. А за рахунок чого виживає ваша сільрада?
За рахунок землі. У нас немає жодної ділянки, яка б гуляла. Причому ми це зробили ще чотири роки тому, а район до цього тільки підходить. От нещодавно в районі відбулося засідання колегії облдержадміністрації. Всі встають і в паніці ставлять перед губернатором дивне, як на мене, запитання: що робити, закінчуються тимчасові договори оренди, а закон однозначно не допускає укладання таких договорів?
Ми ж першими в районі замислилися над цією проблемою. Бо що виходить: колгоспи розпаювалися, майно люди отримали, але не мають свідоцтв на право власності. Здавалося, працювати з людьми в такій ситуації неможливо. Але ми знайшли компромісне рішення.
—Анатолію Івановичу, цікаво, а яка в Каїрах орендна плата за землю?
Вона становить 3—4 відсотки грошової оцінки землі. Це більше, ніж в інших селах нашого району. Чому? Свого часу ми таким чином відбилися від чужаків. Вирішили так: нам не треба привозити пана з Дніпропетровська чи ще звідкись—самі розберемося. У нас є свої люди, які починали з трактора, а зараз мають по три «Джон Діри», крупні фермерські господарства.
Тож на наших землях чужинців немає — всі свої. При цьому у нас конкурентне середовище. Коли я очолив сільраду, 70% землі стояли в бур'янах. Сьогодні за кожну вільну ділянку розгортається справжня боротьба. Ось чому ми провели велику роботу з обстеження земель сільради щодо наявних посівних площ, причому неформально. Одночасно здійснили інвентаризацію деградованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення та земель лісового фонду. За її результатами підготували та направили на погодження матеріали з обміну земельних ділянок. Ще у нашому активі — виготовлене містобудівне обгрунтування щодо заказника місцевого значення Каїрська балка.
Іноді виконкому сільської ради доводиться вирішувати спірні питання між землекористувачами. За півроку прийнято участь у 9 судових засіданнях. До речі, за останні 8 років в судах різних інстанцій сільська рада не програла жодної справи!
Що вдалося зробити в селі, де мешкають 3152 жителі, завдяки сільському бюджету та коштам населення?
Відновлено 5 км вуличного освітл'ення. Колосальні людські ресурси ми залучили для реконструкції системи водопостачання: замінили запірну арматуру. Між іншим, змінили і директора комунального підприємства. Зараз цю посаду обіймає молодий і перспективний Юрій Малиш. Він — самородок. Про таких, як він, по- нашому, по-сільському, кажуть — нефінтиперцовий. Якщо треба, він стрибає в яму і крутить- вертить, якщо треба, сідає в транспорт і — вперед. Сьогодні вода у нас всюди. Точніше там, де є труби. Ми єдина сільська рада в районі, яка встановила понад 70% лічильників. За воду у нас розраховуються практично всі. Запроваджена електронна система з нарахування комунальних послуг населенню.
Лише у першому півріччі нинішнього року на ліквідацію та кагатування стихійних сміттєзвалищ з бюджету сільради витрачено 2500 гривень. З нас вимагають, щоб ми створили сер- тифіковане сміттєзвалище. Воно у нас є, земельна ділянка виділена. Але ми не спроможні забезпечити себе транспортом, який буде цим займатися.
Виконком ради забезпечив належні умови для роботи Каїрського сільського громадського формування з охорони громадського правопорядку «Щит». Зараз воно впроваджує ініціативу громади «Енергозберігаючі заходи в дитсадку с. Каїри», що фінансується Програмою Європейського союзу «ТАСІБ» за проектом «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Вже надійшов перший транш у сумі 15 680 гривень. Від насёлення зібрано 4650 із необхідних 7900 гривень. Робота триває і, впевнений, буде успішно виконана.
Влітку на базі ясел-садка «Колосок» оздоровлюємо дітей з малозабезпечених сімей. Відкрили зал урочистостей. Та такий, якого навіть у Каховці немає! До нас приїжджають брати шлюб женихи та наречені не тільки з району, а навіть з сусідньої Великої Лепетихи...
Ще одна приємна звістка! Ми заснували газету територіальної громади «Вісник села Каїри».
— Чув багато розмов про ремонт у приміщенні вашої сільської ради...
На початку року ми відремонтували кабінет секретаря сільради та мого заступника. Тепер він — як на долоні, бо стіни у нього—скляні. По-перше, стало світліше. А по-друге, люди заходять і бачать: сплять вони там чи горілку п'ють? Ми хочемо показати, що місцева влада відкрита перед людьми. От показують зараз по телевізору Грузію, і мені приємно, що мої думки зійшлися з їхніми. Влада має бути відкритбю і прозорою пе? ред людьми. Інша справа, що не всі це ще розуміють. Аналогічний ремонт хочемо зробити в кабінетах секретаря-друкарки і землевпорядників.
А де Ваш кабінет?
А у мене за 8 років роботи кабінету так і немає. Я — всюди! У мене такий принцип: поки не створю нормальні цивілізовані умови праці для моїх підлеглих, мені кабінет не потрібен. Не сиджу на місці. Я — в Херсоні, у Каховці, в райцентрі, серед людей. Якщо сидіти в кабінеті і складати пальці віялом, гроші в бюджеті сільради не з'являться. Під лежачий камінь вода не потече. Треба мотатися.
Тож можна сказати, що у вас все гаразд?
Напевно, ні, але у нас краще, ніж в інших населених пунктах... Каїри — село велике і непросте. Тут своя харизма, розумієте? Актив села готовий співпрацювати з будь-якою владою, яка не принижуватиме місцеве самоврядування і не знеособлюватиме людей. Кожна громада має бути індивідуальною і не брати під козирок на першу ж вимогу... Ми з тих, хто виявляє ініціативу, а не стоїть під кабінетами з питаннями: що та як?
Коли на Вашу думку, слід переобирати сільських голів?
Коли вони довго засиджуються на своєму місці й у них притупляється інтерес до людей. А ще тоді, коли він «видохся»...
Судячи з усього, Ви на відсутність ідей не скаржитеся?
У мене чимало напрацювань, а ідей — ще більше. Я реалізував лише половину того, що хотів.
Успіхів Вам, Анатолію Івановичу!
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |