Людська цивілізація здавна користується системою стандартів та мір, без яких неможливе серійне виробництво товарів, а також розвиток торгівлі всередині держави та між державами. Як свідчить історія, чим потужнішою стає держава, чим важливішу роль відіграє вона на політичній арені, тим більша увага приділяється тут системі стандартів і мір. Згадаймо хоча б період стрімкого прориву Росії в Європу, що мав місце за царя, а згодом — імператора Петра І. Адже саме тоді в Росії були введені технічні умови щодо якості вітчизняних товарів та створені бракеражні комісії, які контролювали якість цих товарів. Зокрема, при їх експорті
Сьогодні ж, в епоху розквіту товарного виробництва, в епоху глобалізації торгівлі, завдяки якій великі партії товару можуть споживатися за тисячі кілометрів від місця їх виробництва, важко переоцінити ту роль, яку відіграють у даному процесі органи, покликані стежити за дотриманням системи стандартів і мір при виробництві та реалізації товарів. УтомучислійунаснаХерсонщині, де цим займається спеціальний підрозділ — Державне підприємство «Херсонський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Херсонстандартметрологія»).
Про роботу цього важливого для регіону підприємства, завдання, які перед ним поставлені, та шляхи їх вирішення розповідає директор ДП «Херсонстандартметрологія» Ірина Шудрік.
- Ірино Володимирівно, Херсонському науково-виробничому центру стандартизації, метрології та сертифікації вже понад 65 років. На Херсонщині не так багато підприємств, які мають такий солідний вік і разом з тим — динамічно розвиваються, є затребуваними у нинішній час. Що ж являє собою зараз за професійним складом та оснащеністю ДП «Херсонстандартметрологія»?
- За 65 років, що минули, змінювалися назва та працівники підприємства, але незмінно високим залишалося його значення — як для економіки регіону, так і для жителів.
За всі роки існування нашого підприємства понад 500 людей пов'язали з ним свою долю. Завдяки їх праці маленький підрозділ з кількома працівниками перетворився на багатофункціональне сучасне підприємство з колективом професіоналів. Сьогодні із 121 працівника ДП «Херсонстандартметрологія» 94 — фахівці з вищою освітою, 32 — працівники, атестовані на право повірки різноманітних засобів вимірювальної техніки, 8 — державного нагляду за додержанням стандартів, норм та правил і державного метрологічного нагляду, 11 фахівців зайняті у сфері сертифікації, 13 проводять випробування продукції, 6 — надають послуги зі стандартизації та займаються інформаційною діяльністю. У штаті підприємства 12 аудиторів за 11 напрямками, 7 кандидатів в аудитори.
Підприємство на сьогодні має необхідну для високоефективної роботи матеріально-технічну базу. У метрологічних підрозділах ще в 2004 році запроваджена і сертифікована система управління якістю, яка постійно розвивається і покращується у відповідності з вимогами стандарту ДСТУ ISO 9001. Щорічно освоюємо 1-2 нових види повірки засобів вимірювальної техніки. Матеріально-технічна база метрологічного центру складається із 160 вихідних і 359 робочих еталонів. Усе це дає можливість проводити повірку за 11 видами вимірювань з 12 діючих в Україні.
- ДП «Херсонстандартметрологія» на сьогодні — потужний підрозділ. Але у сфері діяльності, якою опікується ваше підприємство, один у полі — не воїн. Чи маєте ви підтримку з боку місцевих органів влади? Чи співпрацюєте з ними?
- Ми тісно співпрацюємо з місцевими органами влади у вирішенні економічних та соціальних завдань, які поставив Президент України Віктор Федорович Янукович у своїй програмі економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», завдань, поставлених Кабінетом міністрів України, Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики. У цій роботі працівники «Херсонстан-дартметрології» відчувають постійну підтримку Херсонської обласної державної адміністрації, особисто голови облдержадміністрації Миколи Михайловича Костяка, підтримку Херсонської міської ради, її виконкому та Херсонського міського голови Володимира Васильовича Сальдо, інших органів влади.
Херсонський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації бере участь у роботі обласної ради з питань якості, що створена розпорядженням голови обласної державної адміністрації. Серед питань, які розглядалися на засіданнях цієї ради, — впровадження в регіоні систем управління безпекою харчових продуктів, забезпечення вимог чинного законодавства України та нормативних документів при здійсненні господарської діяльності, що пов'язана з постачанням води на зрошення земель у Херсонській області, оформлення виробниками (продавцями та/або постачальниками) декларацій про відповідність продукції вимогам Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» та іншим обов'язковим вимогам, встановленим чинним законодавством, відповідними технічними регламентами.
Активну участь ДП «Херсонстандартметрологія» бере також у роботі обласної комісії з проведення атестації виробництва молока, молочної сировини та молочних продуктів суб'єктів господарювання в Херсонській області, яку очолює начальник Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації. За період 2010 року проведено атестацію 9 молокопереробних підприємств. Перевірені наявність на цих підприємствах умов для виробництва продукції стабільної якості та безпечності, забезпеченість необхідним технологічним обладнанням, засобами вимірювальної техніки, нормативною документацією, наявність умов контролю якості та безпеки сировини і готової продукції. Підприємствам надаємо рекомендації щодополіпшенняумов виробництва, впровадження сучасних технологій та організації виробництва.
На виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації щодо посилення захисту прав споживачів, недопущення виробництва та реалізації продукції, небезпечної для життя і здоров'я громадян, створена обласна дегустаційна комісія. До її складу входять представники обласної санітарно-епідеміологічної служби, обласного управління у справах захисту прав споживачів, ветеринарної медицини, ДП «Херсонстандартметрологія», обласної державної адміністрації, провідні фахівці підприємств та організацій області. Організаційне та методичне керівництво роботою обласної дегустаційної комісії покладено на ДП «Херсонстандартметрологія». З моменту створення цієї комісії проведено органолептичну оцінку 110 видів продукції, відхилено із зауваженнями 27 її видів.
Згідно з розпорядженням голови обласної державної адміністрації були створені обласна комісія та робоча група по контролю за підприємницькою діяльністю, пов'язаною з металобрухтом. До складу комісії увійшов один із заступників директора ДП «Херсонстандартметрологія», а до робочої групи — фахівець з відділу державного нагляду. Завдання обласної групи — моніторинг підприємницької діяльності, пов'язаної з металобрухтом, щодо дотримання ліцензійних вимог у роботі з металобрухтом на території України. Група складає акти обстежень (перевірок) і передає їх на розгляд комісії. Основне завдання, що ставиться тут перед нашими фахівцями, — забезпечення неухильного дотримання вимог чинного законодавства у сфері метрології та стандартизації, надання методично-консультативної допомоги підприємствам, що працюють з металобрухтом.
- В епоху масового товарного виробництва життєво важливе зна -чення для держави і суспільства мають питання сертифікації продукції та послуг, що виробляються і надаються, їх відповідності встановленим нормам і правилам. Яка робота проводиться у цьому напрямку безпосередньо «Херсон -стандартметрологією» ?
- Наше підприємство почало надавати послуги із сертифікації продукції з 1995 року. Це дало можливість задовольняти заявки підприємців на зазначені роботи безпосередньо в регіоні. «Херсонстандартметроло-гія» сертифікує харчову продукцію та продовольчу сировину, дорожні транспортні засоби, нафтопродукти, будівельні матеріали і конструкції, електропобутове та аналогічне обладнання, послуги автосервісу, громадського харчування, готельні та туристичні послуги тощо. Оперативність у роботі, наявність сучасної випробувальної лабораторії, висока культура обслуговування заохочують підприємства та підприємців до співпраці з нами. Зокрема, у поточному році на початок осені нами було розглянуто понад 860 заявок на проведення сертифікації продукції та послуг.
- Товари і послуги характеризуються, з точки зору споживача, двома важливими базовими визначеннями — кількість та якість. Погано, коли немає товарів і послуг у потрібній кількості, але ще гірше, коли вони неякісні. Розкажіть, будь ласка, як допомагає вирішувати питання якості роботи виробників товарів та надавачів послуг у нашому регіоні державне підприємство «Херсонстандартметрологія».
- Херсонський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації надає суб'єктам підприємницької діяльності консультаційну, методичну і практичну допомогу з розробки, запровадження і сертифікації систем управління якістю. Цю роботу, до речі, ми почали безпосередньо з самих себе. ДП «Херсонстандартметрологія» одне з перших запровадило у себе на підприємстві систему управління якістю, і на сьогодні вже більше ніж 50 підприємств області наслідували наш приклад.
ДП «Херсонстандартметрологія» — організатор регіональних етапів Всеукраїнського конкурсу якості продукції «100 кращих то-
варів України», конкурсу на здобуття Премії СНД за досягнення у сфері якості продукції та послуг, Всеукраїнської виставки-конкурсу дитячого малюнка «Я хочу жити в якісному світі».
Серед систем управління якістю, які допомагають розробляти і впроваджувати фахівці Херсонського науково-виробничого центру стандартизації, метрології та сертифікації, є, зокрема, системи щодо навколишнього середовища, безпеки харчових продуктів. управління якістю роботи в органах виконавчої влади.
- В яких саме «коридорах влади» області переймаються зараз питаннями якості своєї роботи? І які конкретно заходи здійснило ваше підприємство для покращення роботи місцевих органів виконавчої влади?
- Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 11 травня 2006 року № 614 «Про затвердження Програми запровадження системи управління якістю в органах виконавчої влади», сектором систем управління ДП «Херсонстандартметрологія» здійснюються заходи, направлені на запровадження системи управління якістю в Херсонській обласній державній адміністрації.
Зокрема, було організовано навчання спеціально створеної робочої групи із запровадження в облдержадміністрації системи управління якістю, навчання внутрішніх аудиторів облдержадміністрації. Представники обласної державної адміністрації брали участь у семінарах, що проводилися сектором систем управління ДП «Херсонстандартметрологія».
На даний час ця робота продовжується. Результатом плідної співпраці державного підприємства «Херсонстандартметрологія» з Херсонською обласною державною адміністрацією стане проведення сертифікаційного аудиту та отримання облдержадміністрацією сертифікату на систему управління якістю.
- Важливість науково-методичної, консультативної та інформаційної діяльності у нинішній час важко переоцінити. А тим більше — у сфері виробництва. Хто конкретно займається цією роботою у вашому колективі?
- В структурі ДП «Херсонстандартметрологія» є відділ стандартизації, який проводить науково-методичну та інформаційну діяльність. Його фахівці постійно інформують виробників про зміни в законодавстві, у сфері стандартизації, надають послуги з виготовлення та розповсюдження копій нормативних документів, їх актуалізації, абонементного обслуговування. До послуг суб'єктів господарської діяльності сформований фонд нормативних документів, який налічує понад 23 тисячі одиниць актуалізованих нормативних документів.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |