Але одними моиіторингами ситуацію на продовольчому ринку не змінити
Урядовий документ під назвою «Заходи щодо стабілізації цін на продовольчому ринку в. зв'язку з їх підвищенням» з'явився ще в кінці серпня. Минуло не так багато часу, який би дозволив нам поцікавитись, як намічені заходи втілюються в життя. І все ж ми спробували. Тим більше, що ціни продовжують звертати на себе увагу. Для наших реалій — нічого нового.
Якщо судити з аналогічного розпорядження голови райдержадміністрації, то можна зробити висновок, що виконавча влада на місцевому рівні націлена боротися із зростанням цін. Але як?
За роз'ясненням ми звернулися у відділ економіки та розвитку інфраструктури РДА.
На місцевому рівні немає відповідного органу, який би розробляв ідеологію цін, координував дії та вів стимулюючий конт- рользаїхзниженням, — пояснила начальник відділу Наталія Свірко.
Чи буде виконувати цю функцію її відділ? Навряд, щоб. У нього є певне коло обов'язків, передбачених штатним розкладом.
Спеціальні департаменти та органи створені на обласному та державному рівнях, які можуть впливати на ситуацію з цінами, — продовжує Наталія Михайлівна. — Ми ж, на місцях, можемо тільки монітори™ ціни та звітувати про них.
Ми поцікавились, а не можна не виступати тільки в ролі пасивного фіксатора підвищення цін, скажімо, на овочевому ринку? Адже він наш, місцевий? Виступаючи на останньому засіданні колегії РДА, начальни^управлін- няагророзвиткуО.Сюльжин говорив про якусь програму стабілізації цін на овочевому ринку.
Говорив. Але назвіть мені хоч одного виробника овочів державної форми власності в районі, — запитанням на запитання відповіла Наталія Свірко. — їх нема. Одні приватні та комерційні структури, непідвідомчі нам, у діяльність яких згідно із законом ми не маємо права втручатись. А місцева овочева продукція хоч і має прямий доступ на наші ринки, однак виробник вправі шукати, де йому вигідніше збути її. На місцеві ж ринки, певноюмірою, можуть потрапити овочі від свого виробника, який, скажу вам прямо, може перебувати в дружніх стосунках з керівництвом управління агро- розвитку. На прохання того ж Олега Івановича (Сюльжина. — Ред.) знайомий фермер чи орендар може вивезти на осінній ярмарок тонну-дві цибулі чи помідорів і продати за цінами, нижчими собівартості, — це що, вплине на загальну ситуацію на овочевому ринку району?
Це тільки, продовжує Н.Свірко, із соціальної точки зору звучить ефектно: «соціальний» овоч, «соціальний» хліб. А хто буде відшкодовувати виробнику різницю в ціні? Бюджет? Такої можливості в нього нема.
Як зауважила Н.Свірко, в стінах райдержадміністрації існує бачення цієї проблеми, виконавча влада прагне виробити механізми для зниження цін, однак здійснити це на місцевому рівні дуже складно.
Он і райпрокуратурі доручено здійснювати контроль за цінами, — говорить Н.Свірко. — Щотижня звітувати доводиться...
Як ми з'ясували, моніторинг прокуратури за цінами полягає в тому, що вона, в свою чергу, моніторить... саму владу.
Можна лише здогадуватись, які еконрмічні закони спричинили, скажімо, підвищення цін на яйця до 9-10 гривень за десяток. Різко подорожчала вся без винятку кисло-молочна продукція, масло. А плодово-овочева? Сьогодні в районі, як і по всій області, спостерігається масове зменшення поголів'я худоби. У зв'язку з цим, ціни на м'ясо поки що зберігаються на стабільному рівні. Однак явище це тимчасове, попереджають фахівці. В таких умовах згодом підвищиться ціна і на м'ясо та м'ясопродукти.
Із сказаного випливає одне. Урядовими документами від органів виконавчої влади на місцях вимагається постійне відстежування ситуації з цінами на підвідомчих територіях. Але одними моніторингами реально вплинути на зниження цін вони не можуть. Добре вже те, що уряд вживає заходів, аби кількість по- середниківуланцюгу«виробник- перевізник-продавець-поку- пець» була скорочена, а в окремих випадках — і прибрана зовсім. Такі заходи на урядовому рівні можуть реально вплинути на зниження цін.
Поки що ж коментар начальника відділу економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації Натапії Свірко передбачає наявність лише однієї умови — необхідності моніторингу цін на продовольчому ринку району, що вона регулярно й робить.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |