Влітку 1983-го я вперше очолив Малока- ховську сільську раду. До цього закінчив на Тернопільщині сільгосптехнікум, відслужив строкову службу у танкових військах, працював інженером-механіком в Голопристанському районі, закінчив Мелітопольський сільськогосподарський інститут, був головним інженером Каховського районного агропромислового об'єднання і керував відділком винрадгоспу імені С.Будьонного... Словом, вважав себе у ЗО років людиною зрілою та самодостатньою. Але перші ж дні роботи на посаді голови виконкому Малока- ховської сільради переконали мене в тому, що подальший життєвий шлях треба починати з чистого листа. Ніякі технікуми та інститути тоді не вчили (та й зараз невчать) тому, що таке «робота з людьми» і як її вміло вершити. Отож не боюсь про це сьогодні сказати, що перші три роки мого перебування у сільвиконкомі я настійно і самотужки вчився. Вчився у директора винрадгоспу І. Галушки, у секретаря парткому Г.Антонової, вчився у кожного, хто мав що сказати путнього іншим. І наполегливо пізнавав чинне законодавство... Це для того, щоб краще за будь-якого юриста відстоювати інтереси нашої сільської територіальної громади.
У 1983-ому у Малокаховці не було жодної заасфальтованої вулиці, навіть центр села вночі не освітлювався, не було пошти, АТС, Будинку культури, музею, ощадкаси і таке інше. Ну а сьогодні за соціальною інфраструктурою, за якістю життя населення Ма- локаховка не поступиться ніякому районному центру Херсонщини. Маємо довжелезну чергу бажаючих переїхати до нас на постійне мешкання.
Мене вісім разів поспіль обирали очільни- ком Малокаховської сільради, бо ще під час першої своєї каденції я збагнув просту істину: завжди роби для односельців те, що зробив би для себе. Цей мудрий підхід до справи не дозволив нам втратити взяті соціально- комунальні позиції навіть у жахливі часи зламу державних устроїв та бездумної руйнації радгоспно-колгоспної системи господарювання на землі. Все, що мали, малокаховча- ни дбайливо зберегли, а тоді за сприятливих умов й відчутно примножили, здобувши заслужено для рідного села славу овочевої столиці Півдня України, бо саме на наших ланах вперше впровадили крапельне зрошення і почали вирощувати раніше небачені врожаї городини.
З кожним роком за визначенням людина має ставати самодостатнішою, а село мусить щороку збагачуватись об'єктами соцкультпобуту та підвищенням якості та кількості комунальних послуг. Що ж вдалося зробити нашим депутатам та виконкому сільради протягом останнього звітного періоду з березня 2006-го по вересень 2010-го. Назву найбільш характерні здобутки.
Ми щороку ремонтували за рахунок сільського бюджету до 500 погонних метрів доріг з твердим покриттям (а їх в селі 20 кілометрів). Облаштували в центрі Малокаховки нічне освітлення. Постійно вели і ведемо роботи з реконструкції колективного водогону (його довжина теж 20 кілометрів) та системи водовідведення (до речі, водопостачання у Малокаховці працює цілодобово). Колишній фельдшерсько-акушерський пункт трансформували в амбулаторію сімейної медицини із стаціонаром на чотири ліжка. При амбулаторії відкрили стоматологічний кабінет, обладнали його всім необхідним, виділивши з сільбюджету 150 тисяч гривень. Тут же почали створювати районний центр по фізичній реабілітації інвалідів та людей похилого віку, відкрили для них перукарню, масажний та процедурний кабінети...
Капітально відремонтували дитячий садок, облаштували в ньому газове опалення. В будинку культури повністю замінили електрообладнання (на 27 тисяч гривень), на 22 тисячі гривень придбали музичну апаратуру, відремонтували приміщення музею та бібліотеки, суттєво збільшили її книжковий фонд.
Всім селом жертвували на спорудження . православного храму і два роки тому звели його і урочисто освятили.
У 2009-ому Мапокаховська сільрада перемогла у всеукраїнському корпоративному проекті на кращу організацію вивезення твердих побутових відходів. В результаті одержали 200 тисяч гривень з державного бюджету, до них 80 тис. грн. додала районна рада та стільки ж виділили ми, і стало можливим придбати трактор з бульдозерною установкою до нього, сучасний сміттєвоз, спеціальні контейнери і розпочати систематичне (один раз на тиждень) вивезення побутового непотребу на звалище м. Каховка відповідно до укладеного з міськвиконкомом договору.
Зауважу, що регулярне вивезення сміття — то не розкіш, це потрібно бути в кожному сільському населеному пункті. Але для цього треба мати потужне місцеве комунальне підприємство, до створення якрго теж довелося докласти неабияких зусиль.
Із набутків останніх тижнів особливо треба нагадати про облаштування освітлення (на це із держбюджету пішло 420 тис. грн.) 1,5-кілометрового відрізку автотраси м. Тав- рійськ — м. Каховка, що пролягає в межах Малокаховки. Тепер в темну пору доби небезпечну ділянку шосе, де за останні ЗО років у дорожньо-транспортних пригодах загинуло 28 осіб, постійно освітлюють 54 ліхтарі, особливо посилено освітлення автобусних зупинок. Після того ми ще встигли вкласти 53 тисячі гривень у роботи по освітленню прилеглих до автомагістралі вулиці Леніна та провулків. Згодом небезпечний відрізок згаданої автотраси в межах нашого села буде облаштовано металевою огорожею.
Важливо підкреслити: якщо в 2006-му бюджет Малокаховської сільради складав близько 300 тисяч гривень, то вже в поточному році він дорівнює майже 4 мільйонам. Навіть із врахуванням щорічної інфляції він об'єктивно зріс досить суттєво. Тому можемо собі дозволити здійснення більш складних завдань. В моїх планах на рік-два вкласти 300 тисяч гривень в капітальний ремонт даху будинку культури. Ми маємо можливість вже в наступному році значно поліпшити освітлення села, встановивши ліхтарі по вулицях Фрунзе та Шкільна і по провулках Морський, Виноградний та Зелений. Треба продовжити реконструкцію каналізації і витратити на це не менше 320 тис. грн. Протягом 2011-2012 років необхідно побудувати 2 кілометри доріг з твердим покриттям. Час предметно взятися за реконструкцію та благоустрій сільського стадіону. Зрозуміло, сільрада зацікавлена в тому, щоб Малокаховка енергійно розвивалася, удосконалювала свої інженерні комунікації, підвищувала якість життя своїх мешканців.
На жаль, мушу сказати на повний голос, що Верховна Рада України часто-густо приймає такі закони, які суперечать Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», помітно обмежують або згортають нанівець те самоврядування. У сільрад вже забрали цілий ряд законних повноважень (наприклад, дозвільних та нотаріальних), і ця помилкова тенденція набирає дедалі сили. Вже поставлено питання про передачу на баланс районних владних органів сільські медичні заклади, загальноосвітні школи... В результаті ми тепер вимучені «розірвати» де-юре наш навчально-виховний комплекс «Дитсадок — загальноосвітня Школа», як того вимагає новий Бюджетний кодекс. Явно помилкова вимога. Пригадую, до створення НВК Мало- каховська ЗОНІ І-ІІІ ступенів 8 років перебувала на балансі райвідділу освіти і отримала за цей час на зміцнення матеріально-технічної бази аж...160 тисяч гривень. А тільки за один рік з хвостиком перебування школи у складі навчально-виховного комплексу в неї було вкладено із сільського бюджету близько півмільйона гривень: на евроремонт вікон та дверей, на облаштування внутрішніх утеплених туалетних кімнат, на придбання комп'ютерів, телевізорів тощо. Зрозуміло, ніхто не буде вимагати повернення до сільбюджету цих коштів, бо йдеться про освіту та виховання наших дітей, і, звичайно ж, де- факто НВК в Малокаховці функціонуватиме, позаяк цього вимагає саме життя. Дозволю собі лише зауважити: Європейська Хартія про місцеве самоврядування, яку підписала й Україна, у статті 2 проголошує, що ніяка держава не може скоротити повноваження органів місцевого самоврядування, а може тільки ті повноваження розширити і поглибити. Виходить, українським нардепам та чиновникам Хартія не указ...
Користуючись нагодою, хочу щиросердно подякувати своїм односельцям, які всі ці роки активно допомагали мені всіляко захищати інтереси Малокаховської сільської територіальної громади. Серед них — секрет тар сільради В.Беліченко, інспектор по податках сільвиконкому Ю.Блищик, головний лікар медичної амбулаторії В.Загороднюк, Є.Лохматов, В.Помазнюк, фельдшер І.Абро- скін, лісник В.Галушко, приватні підприємці Т.Дудка, В.Губар, А.Комаров, В.Коняшин. С.Мозковий, голова ветеранської організації К.Чиненко, директор музею А.Яблонська... Всіх не перерахувати через брак місця, тому вибачте, кого тут не згадав. Сподіваюсь, в нас ще буде нагода разом здійснити чимало добрих справ заради здоров'я, добробуту та особистого щастя наших односельців.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |