Крім країн, позначених на географічних картах, є велика густо- населена країна дошкілля — найважливіший період людського життя. Я дуже горда тим, що 35 років працюю в цій Країні. Але прикро те, що вона постійно переживає злети і падіння. До 1995 року існувало 37 дошкільних навчальних закладів, з 2000 року — залишилось тільки 14. Зараз їх в нашому районі — 24.
Тому до цього часу актуальним залишається питання створення оптимальної мережі дошкільних навчальних закладів, підняття охоплення дошкільною освітою не менше 75% відсотків потребуючих , дітей, посилення наукового і методичного супроводу дошкільної освіти, оновлення її стандартів.
У зв'язку з недостатнім фінансуванням не змогли відкритись з 2008 року ДНЗ в с. Лиманівка, Стара Збур'ївка. З допомогою коштів, виділених з районного та обласного бюджетів, нарешті в жовтні-листопаді цього року вони мають бути відкриті. Також з цього часу не з'явилося нових додаткових груп в дитячих садках району. А на чергу чекають діти-дошкільники 10 сіл району, в т. ч. , Нової Збур'ївки, Чулаківки, Глад- ківки, Новософіївки, Долматівки, Новолодимирівки.
В половині дошкільних закладів потребують капітальних ремонтів водоканалізаційні мережі, заміни вікон, дверей, реконструкції системи опалення. 6 ДНЗ до цього часу опалюються групами (с.Чулаківка, Круглоозерка, Петрівка, Чорноморське, Таврійське, Краснознам'янка). Не вирішено питання введення посад медичних працівників в 8 дошкільних закладах (Новолодимирівки, Зеленотро- пинського, Олексіївки, Збур'ївки, Пам'ятного, Краснознам'янки, Геройського, Петрівки). Забезпечені телефонним зв'язком тільки 11 дитячих садків з 24. А як можна швидко викликати медичну допомогу дитині, якщо це буде необхідно?
Наш район суто дотаційний, а тому будувати нові дитячі садки сільські ради не в змозі. На даний час тільки виготовлено про- ектно-кошторисну документацію на будівництво ДНЗ в с. Залізний Порт, в стадії розробки по с. Кардашинка.
Програма розвитку дошкільної освіти району, яка в 2009 році завершила свою дію, не була підкріплена фінансово. Хочеться, щоб ця участь не чекала й нову програму розвитку дошкільної освіти до 2016 року, яку планується затвердити в листопаді, а також розробити сільські та міську програми.
Одне з основних завдань 2010- 2011 навчального року — охоплення дошкільною освітою дітей 5- річного віку. З 586 дітей охоплено дошкільною освітою 423. 163 дитини залишились неохопленими (села Чулаківка, Гладківка, Нова Збур'ївка). Тому для цих дітей в жовні-листопаді планується відкриття груп вихідного дня, соцпа- тронату.
Ще одне важливе завдання стоїть перед педагогами-дошкільни- ками — впровадження Базової програми «Я. у Світі». Для цього в закладах необхідно створити сучасне розвивальне середовище.
Придбання ігрових модулів та сучасних меблів потребує великих коштів, які на ці цілі в бюджетах не передбачені. Тому й звертаються вихователі закладів за допомогою до своїх найближчих спонсорів-батьків, і вони допомагають вирішити ці фінансові питання.
А як можна впроваджувати нові педагогічні технології без комп'ютерів? їх мають тільки 6 дошкільних закладів!
До цього часу на рівні держави не затверджено новий штатний розпис дошкільних закладів. Його введення в дію дало б можливість мати посади соціальних педагогів, психологів, фізичних керівників, дієтсестри.
А найбільше бажання педагогів дошкільних закладів, щоб нарешті на державному рівні було затверджено цільову програму розвитку дошкільної освіти з фінансовою підтримкою.
Одним із основних завдань'міс- цевих органів виконавчої влади, визначено ст. 18 Закону України «Про дошкільну освіту» — створення умов для здобуття дошкільнбї освіти, прогнозування, забезпечення розвитку мережі дошкільних навчальних закладів незалежно від типів і форм власності відповідно до освітніх запитів населення.
Щиро дякую тим сільським головам, які підтримують свої дошкільні навчальні заклади: Самойленко Т.І., Засіченко Я.В., Кузьміній В.А., Гапоненку Ю.В., Лук'яненку В.І., Степановій В.М., Форощуку О.В., Чухраю О.І., Богдан Я.Є. І прикро те, що є такі, кому ці установи байдужі. Це — Цуркан В.М., Степанок С.В.
Приємно усвідомлювати, що є дитячі садки (не якась окрема група чи вихователь, а саме колектив), у яких не згасає вогник творчості уже багато років. Із дня у день кожен педагог, а також адміністрація, постійно перебувають у пошуку нових ідей та нових форм роботи з дітьми. І так — упродовж двох десятків років, нагромаджуючи досвід, навчаючись один у одного, підвищуючи власний професійний рівень і не зупиняючись на досягнутому. Це міські дошкільні навчальні заклади «Берегиня», «Посмішка», «Олімпієць», «Сонечко» с. Добропілля, «Малятко» с.Нова Збур'ївка, «Мрія» с. Бехтери, «Вербиченька» с. Малі Копані, «Ялинка» с. Гладкі вка, «Струмочок» с. Таврійське, «Барвінок» с. Краснознам'янка, «Золотий ключик» с. Чорноморське, «Золота рибка» с. Круглоозерка (завідувачі Бурдига Т.І., Темченко С. М., Попова Н.В., Губанова С.В., Журило Н.Л., Барська В.В., Шиман Г.К., Гунько О.М., Мартинова С.М., Кузьма Я.В., Пасів О.А., Кіктєва О.Є.).
Незважаючи на всі ці проблеми, які існують в дошкіллі Голопристащини, всі заклади намагаються працювати злагоджено, на результат, відповідно до вимог програм. Ми й надалі будемо долати труднощі, працювати якісно, по-новому.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |