«Рідна земля! Вдихаю її солодкувато-гіркий полиновий запах, змішаний з пахощами половіючого жита і кучерявого любистку. Ти ввійшла в мене разом із молоком матері і шумом старої верби у воротах, з квилінням чайки біля дніпровського лиману і золотим дзвоном пшеничної ниви за селом, із звуками рідної мови та вечорових пісень. Ти дала мені можливість працювати на твоїх полях, подарувала любов і пошану. Не перший я і не останній топчу ряст на цій землі, яка виколисала мене й тих, що пройшли нею і відійшли в небуття, а ще скільки, котрі прийдуть по моєму сліду, — і чи вгледять його, чи згадають, що був колись, жив...» — подумки не раз звертався до землі- годувальниці голова фермерського господарства «Еліта» Олександр Михайлович Македон. Його Батьківщина — це село Первомаївка на півдні України, де неозоре небо і безмежні степи. На перший погляд, степ одноманітний і непоказний, а насправді — це влітку щедрий світ терпкого полину, достиглого колосся пшениці, соняшників, соковитих кавунів і запашних динь на баштанах, червоних помідорів на городах, чарівної пісні жайворонка в небесній блакиті, скрипалів-коників у пожухлій траві, скупих рос, рідких дощів і лютих суховіїв.
ЗЕМЛЯ! Якими багатствами володіє вона! Земля дає нам добро і достаток, дарує щасливу усмішку матері і дитини, цвіте садами і виховує в наших душах почуття ніжності і любові. Любить Олександр Михайлович вдихати її запах напров'есні, коли після снігів і щедрих дощів набирається сили рілля, коли видолинки і пагорби усіваються свіжою зеленню, починає буяти пшениця, повертають за ласкавим сонцем свої голівки соняшники. Тут кожен кущик, видолинок чи пагорб зберігають живу пам'ять дитинства і юнацьких літ, нетлінні сліди його батьків, односельців, які обробляли цю землю, ощедрювали добірними врожаями. Іде влітку по безмежному полю. Теплий вітер хвилює колосся, і воно, вклоняючись до землі, шепоче: «Не розлюби мене...» І здається О.М. Македону, що то співає його душа. Любов до землі прищепили йому батьки. Вони все життя присвятили невтомній хліборобській праці.
Коли в 1992 році почали створюватися фермерські господарства, Олександр Михайлович вирішив теж узяти землю і спробувати хазяйнувати на ній. Спочатку в нього було 50 гектарів землі. Своє господарство назвав «Еліта», що в перекладі з французької мови означає найкраще, відбірне. Траплялося й так, що бракувало досвіду (усе це прийде з роками), тоді звертався за порадою до старожилів, хліборобів зі стажем. Учився обробляти землю, дотримуватися сівозмін, відбирати кращі сорти зерна, боротися з засухою. Нива щедро віддячила за палку любов до неї хорошим врожаєм. Помітили це і односельці.
Коли почалося розпаювання землі, люди йшли зі своїми наділами до молодого фермера. Відмовити не міг нікому. З кожним роком усе більше односельців зверталося із подібним проханням.Тепер у господарстві «Еліта» 465 паїв. А площа усієї землі становить 3000 га. Щорічно збиргЛоть 5000 тонн зернових.
Коли у 2003 році було посушливе літо і загинуло багато врожаю, то фермер не відвернувся від людей. У його господарстві було засіяно пшеницею 188 га, ячменем -130 га, кукурудзою — 600 га. Із них 462 га довелося списати. Для хлібороба це були великі втрати. Але, незважаючи на це, урожай зібрали. Мало хто з фермерів давав зерно людям на земельні паї. А Олександр Михайлович видав 740 тонн зерна. Тільки за рахунок цього село змогло пережити зиму, тримати у своїх підсобних господарствах птицю, корів, свиней. Люди дякували і не переставали дивуватися душевній щедрості фермера. У 2008 році на земельні паї вже було видано 1079 тонн зерна. Хоч і сутужно було із зерном, але О.М.Македон засіяв восени того року 126 га озимини. і урожай був добрим. Не пропали марно і його зусилля, і праця робітників. У цьому році було засіянр пшеницею 389 га,ячменем — 526 га, кукурудзою — 634 га, соняшником -1153 га. Зараз у господарстві працює 6 спеціалістів та 68 робітників. Середня заробітна плата робітника — 2000 гривень.
Сучасний фермер конем і сохою землю не обробить. Тому поступово купував техніку. Тепер у господарстві 7 тракторів, одна вантажівка, два легкові автомобілі, підйомний кран, 5 сівалок, 5 культиваторів. А нещодавно придбано 2 комбайни.
ВІРНОЮ порадницею і другом є дружина Лариса. Вона завжди підставить своє тендітне плече у скрутну хвилину. Разом із чоловіком працює у господарстві. Це Лариса запропонувала розводити свиней, почалися недоспані ночі біля свиноматок під час опоросу, складання необхідного раціону. Тепер у господарстві 3 тисячі свиней. І заслуга в цьому в першу чергу Ларисина. А нещодавно вона вирішила завести й корів. Поки що їх у господарстві 4. Є тепер свіженьке молочко і для себе, і для робітників. У майбутньому планують постачати молоко школі та дитячому садочку. Обов'язки подружжя розділені. Кожен має свій фронт роботи. У господарстві «Еліта» є свій офіс, ферма, склади, вагова, млин, 2 тваринницьких комплекси.
Вирішено і проблему із харчуванням. Що то за обід із баночки. На таких харчах багато не напрацюєш. У хорошого хазяїна робітники повинні бути нагодовані.
Отож вибрали гарних куховарок, і вони тепер готують безкоштовні гарячі обіди. А якщо робітники працюють цілий день, то годують їх і вечерею. На перше і друге блюдо подають м'ясо із власної свиноферми, додалися до раціону і молочні продукти. Тепер уже ніхто з робітників не думає про те, яку їжу брати з собою на роботу. Для своєї сім'ї завжди можна взяти шматок свіжини за низьку ціну, а для підсобного господарства — елітних поросят із ферми, бо на базарі таких не купиш. Нічого не жаліє для своїх робітників Олександр Михайлович, живуть вони однією великою і дружною сім'єю.
На зароблений трудодень видають робітникам зерно. А якщо порахувати, що майже в кожного працюючого є земельний пай, то хліба вистачає і для себе, і для худоби на цілий рік. Отож не бідують люди у господарстві «Еліта». Усе більше приходить сюди працювати молодь, трудяться навіть сім'ями. Робітники із трьох сіл — Первомаївки, Пролетарія і Чистопілля. До роботи далеченько добиратися. Довелося придбати й автобус, який підвозить і відвозить працюючих. Частенько цим автобусом їздять на районні змагання і учні нашої школи. Для школярів Олександр Михайлович не шкодує грошей. У цьому році його син Сашко закінчив 11 клас. Усе літо трудився у господарстві батька. Вирішив заочно навчатися у Херсонському сільськогосподарському університеті і працювати. Донька Тетяна навчається у 10 класі. Мріє після закінчення школи обрати дві професії — економіста та архітектора. Планує в майбутньому побудувати для робітників комфортабельні котеджі, а ще здійснити мрію батьків — звести церкву. Вона гідна слави відомих меценатів. У 2009 році стала переможцем Всеукраїнського конкурсу епістолярного жанру «Гідні умови праці як основа достойного життя» і отримала від Президента України Почесну грамоту та іменний годинник, у 2010 році зайняла II місце у Всеукраїнському конкурсі «У нас одне коріння». Премію за перший конкурс -1300 гривень і за другий — 4000 гривень віддала на ремонт школи.
Старша дочка Вікторія працює вчителем іноземної мови. У минулому році батьки придбали для її вихованців, учнів 9 класу, підручники з англійської мови, а для учнів школи — акустичну систему (21 тис. грн.). У цьому році — меблі для кабінету іноземної мови. Виділили кошти для підвісної стелі та капітального ремонту в двох кабінетах школи: англійської мови та української мови і літератури, на циклювання підлоги по всій школі (35 тис. грн.), придбали 2 тенісні столи (7 тис. грн.).
Протягом 15 років школярі та вихованці дитячого садка «Барвінок» одержують від О.М. Македона новорічні подарунки. Для дошкільнят також у минулому році подарований ігровий майданчик, м'які іграшки. Щороку здійснюється поточний ремонт школи, підвозиться паливо (7 т).
У літні і спекотні дні після жнив організовуються 10- денні поїздки до моря за рахунок фермерського господарства для робітників. Робітники по черзі можуть три, а то й більше днів полежати на гарячому пісочку, покупатися в морській воді. Хоча й у нас біля села несе свої тихі води Дніпровський лиман, але хочеться ще й до синього моря. Для дітей робітників фермер купує путівки у табори відпочинку в Криму. А в минулому році чотирьох робітників відправили на оздоровлення до Трускавця.
ОЛЕКСАНДР Михайлович завжди цікавиться тим, як живуть його робітники. Якщо молода сім'я не може придбати собі будинок, то він його купує, робить капітальний ремонт. Ніхто не бере кредитів у банках. Старанному робітникові (а в господарстві майже всі такі) завжди дадуть потрібну суму без процентів на лікування, меблі, навчання дітей тощо. Разом справляють і новосілля, і весілля, родини і хрестини. Радості немає меж. Щасливий робітник і фермер задоволений від того, що приніс у дім радість.
ДБАЄ О.М. Македон і про благоустрій свого рідного села Первомаїв- ка. Взяв під опіку водопостачання селища. Тепер мешканці бачать воду вдома значно частіше. А взимку, коли негода, його техніка завжди виїжджає на розчищення доріг по селу, за що люди Олександру Ми хайловичу дуже вдячні. На весні закуповує вапно і підбілюють його'робітники кожне дерево в селі і понад трасою. Обрізають сухі гілки, вивозять сміття, впорядковують кладовище, розчищають чагарники у парку. Болить йому серце від того, що менше стає людей у селі, стоять пусті хати. А колись воно було чи не найкращим на всю область. Олександр Михайлович планує відремонтувати будинок культури для молоді села. Розчистив на пагорбі майданчик для футбольного поля. Тепер і діти, і дорослі після роботи грають тут у футбол.
Лариса Валеріанівна закохана у квіти, тож на тваринницькому комплексі висаджує фруктові дерева, кущі пишних троянд. У квітах кохається змалечку, привчила доглядати за ними і своїх донечок. Вдома вона висадила вже 160 кущів різних сортів троянд.
Щорічно подружжя Ма кедонів відвідує в червні сільськогосподарську вис тавку в Києві, де підписує угоди на придбання нової техніки, елітних порід худо би, необхідних ліків для тва рин тощо. Іх там знають як порядних і відповідальних партнерів. Тільки спілкуючись із фахівцями, переймаючи передовий досвід роботи, ділячись здобутками, можна досягти бажаних результатів.
У 2001 році Президент України нагородив О.М. Македона іменним годинником за успіхи у веденні господарства. Його заслужено визнали одним із кращих фермерів Херсонщини. У 2008 році господарство «Еліта» було нагороджено домашнім кінозалом за зайняте III місце у зборі зернових в області. Тепер у вільні години й на роботі можна подивитися улюблений телесеріал чи телепередачу. Про господарство «Еліта» обласна кіностудія зняла документальний фільм «Скринька скарбів».
Рідко випадає така нагода, коли уся сім'я — батьки та діти збираються за одним столом на спільну вечерю. Це теж свої маленькі родинні задощі.
ВІДРАДНО, що землі О.М. Македон готовий усе віддати, бо перед нею в боргу за дім, за радість, за світло і тінь, за мамину мову шовкову. Він сам живе з неї природно, чесно, молитовно, з її джерел п'є чисту воду і поїть інших. Відчуває земну красу, бо не володар, а захисник і господар на своїй землі. Якби у нас було більше таких фермерських господарств як «Еліта», то Україна процвітала б, не руйнувалися села, не диви лися б на світ пустими очима вікна. Низький уклін вам, невтомний трудівнику, бо немає на світі вищої турботи, як любити свою рідну і святу землю.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |